Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nechuť i úcta, tak soudí exprezidenta za porušování lidských práv Peru

  15:05
Zatímco prezidenty Srbska či Súdánu zažalovali v Haagu, v Peru si svého někdejšího prezidenta Alberta Fujimoriho soudí sami. Je to první případ v historii Latinské Ameriky, kdy je prezident souzen vlastním národem za porušování lidských práv. Jak se Peruánci dokázali vypořádat s krvavou minulostí své země zjišťoval reportér MF DNES.

Z Alberta Fujimoriho se stal nejprominentnější vězeň v Peru. | foto: Profimedia.cz

Když vejde do soudní síně, pravá polovina publika s úctou povstane, zatímco obecenstvo vlevo si ho vsedě prohlíží s neskrývanou nechutí. Před tribunál s úsměvem na tváři předstupuje bývalý peruánský prezident Alberto Fujimori, který i osm let po svém úprku z funkce zemi polarizuje stejně silně jako auditorium u soudu.

"Je to první případ v historii Latinské Ameriky, kdy je prezident souzen vlastním národem za porušování lidských práv. To Chilané s Pinochetem nedokázali," říká s uspokojením žalobce Ronald Gamarra.

Zatímco exprezidenta Srbska Milutinoviče soudil haagský tribunál pro zločiny z balkánských válek (minulý týden ho osvobodil) a středeční zatykač na súdánského prezidenta Bašíra byl vydán rovněž v Haagu, Peruánci si účty s někdejším vládcem vyřizují sami, a to právní cestou.

Podle žalobců nařizoval ozbrojeným složkám vraždy svých potenciálních protivníků a jako kamufláž používal boj s terorismem. On to přirozeně popírá. Rozsudek by měl být znám na konci března.

Abdikace poslaná faxem

Zemědělský inženýr Alberto Fujimori v roce 1990 ve volbách překvapivě porazil slavného spisovatele Maria Vargase Llosu. Úspěšně se pustil do ekonomických reforem, které zkrotily obrovskou inflaci a stabilizovaly rozklížené hospodářství. Byl velmi oblíbený u západních států, protože Peru otevřel investicím ze zahraničí. Dokázal si naklonit i obyčejné Peruánce, kterým imponovalo, že je zbavil teroristů z maoistické organizace Světlá stezka. Na to, že k tomu použil nejsurovější metody, v té době nehleděli.

Moc mu však zachutnala přespříliš, takže načas zrušil parlament. Později zase švindloval s volbami. Vyhnaly ho až masové protesty v roce 2000 poté, co se v televizi objevily nahrávky, jak si jeho pravá ruka Vladimiro Montesinos kupuje hlasy opozičních poslanců.

Fujimori uprchl ze země a svou abdikaci poslal faxem z Japonska, odkud pocházeli jeho rodiče. Pokusil se tam neúspěšně o politickou kariéru, když se v senátních volbách prezentoval jako "poslední samuraj". V listopadu 2005 ho zadržela chilská policie a po dvou letech průtahů ho předala do Peru.

El Chino z Japonska

Přesto je "El Chino", jak se mu tu obecně kvůli jeho asijskému původu říká, v Peru dál hodně populární. Zvláště v horských oblastech, kde žijí hlavně indiáni, můžete spatřit nápisy volající po propuštění exprezidenta na svobodu.

"Fujimori byl jediný politik, který se o nás staral," říká Iván z kmene Uros. Žije na jednom z rákosu udělaných ostrůvků na jezeře Titicaca. S pýchou ukazuje na "dar od prezidenta": solární panely, které indiánům v jejich rákosových obydlích umožňují po celý den sledovat na obrazovce telenovely.

"Takhle si kupoval přízeň chudých lidí. Pro Západ a velký byznys byl liberál, při lákání voličů se choval jako levicový populista," říká Ricardo Arias, který se živí jako průvodce turistů. "Všechny sociální programy zrušily nové exekutivy a lidé jsou po Fujimoriho vládě nostalgičtí," dodává.

Ale i v horách má Fujimori své velké odpůrce. V těch rodinách, které přišly o své příbuzné při zásazích armády proti teroristům. "Moji sestru zabili vojáci. Prý byla teroristka. Nikdo nic nevyšetřoval. Prostě ji zastřelili," souká ze sebe těžce pěstitel kakaa Israel Antonio Benancio z Tingo María. Nyní přeje Fujimorimu co nejvyšší trest.

Masakry proběhly i v Limě a okolí. A právě ty dostaly Fujimoriho před soud. Příbuzní obětí z měst jsou sebevědomější než lidé na venkově a neváhali žádat úřady, aby postavily před soud i bývalou hlavu státu. Ta nyní při přelíčení pozorně s bradou opřenou o dlaň poslouchá výslech svědků a sem tam si udělá poznámku do papírů. Soud se koná v nevzhledné budově na okraji Limy. Tady, na přísně střežené policejní základně, je Fujimori jediným vězněm.

Když proces před rokem začal, bylo před základnou živo. Protestovali tu jak Fujimoriho příznivci za jeho okamžité propuštění, tak jeho odpůrci za co nejpřísnější trest. Obě skupiny se často sešly na stejném místě, takže policie měla co dělat, aby překřikování nepřerostlo v hromadnou rvačku.

"Nyní už je klid, ale i tak mě při vycházení ze soudní místnosti semtam někdo z fujimoristů nenápadně praští loktem nebo mi řekne, že jsem komunistka nebo rudá teroristka. Já přitom celý život volím pravici," popisuje napětí v obecenstvu bioložka Carolina Huamanová. "Moje sestra byla jednou z obětí masakru na univerzitě v Cantutě. Kromě ní prezidentův tajný tým zabil dalších osm studentů a jednoho profesora. Měla z ní být učitelka, Fujimoriho nepodporovala, ale s terorismem neměla nic společného," říká Huamanová.

"Celý soud je nesmysl. Fujimori zachránil Peru, když zlikvidoval Světlou stezku. Možná přitom došlo k chybám, ale k těm ve válce dochází," soudí zase limský taxikář Pablo s tím, že smrt několika nevinných byla nutnou daní za mír.

Pedro Alva, právnický elév na straně obžaloby, takové argumenty odmítá: "Osobně si myslím, že Fujimori byl jedním z nejlepších prezidentů naší historie. Ale tenhle soud nemá rozhodnout, jestli byl dobrou, nebo špatnou hlavou státu, ale jestli zneužíval své funkce k porušování lidských práv a nařizoval vraždy."

Prezidentský rod Fujimori

I když nyní sedmdesátiletý exprezident bude odsouzen k trestu, který ho už z vězení nepustí, jméno Fujimori z peruánské politiky nezmizí. Jeho 33letá dcera Keiko v parlamentních volbách v roce 2006 získala nejvíce hlasů ze všech kandidátů. S politikou má bohaté zkušenosti. V devatenácti se stala náhradní první dámou poté, co se Fujimori rozvedl s její matkou.

Nyní žije hlavně v USA. Před prezidentskými volbami roku 2011 by se však mohla vrátit jako spasitelka. Pokud v nich Keiko uspěje, dá se předpokládat, že funkci využije k udělení amnestie pro svého otce.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Ukrajinská brigáda se pochlubila pozemním útočným dronem

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Kolegu lídra kandidátky AfD zadrželi, dával Číně informace z europarlamentu

23. dubna 2024  8:38,  aktualizováno  9:07

Německá policie zadržela v noci v Drážďanech spolupracovníka Maximiliana Kraha, lídra kandidátky...

LGBT+ lidi trápí častěji duševní poruchy. Na vině je nepřátelská společnost

23. dubna 2024  8:45

Sebevražedné myšlenky a duševní poruchy trápí neheterosexuální lidi v Česku výrazně častěji. Tvrdí...

Mrzlo, až praštělo. Na horách teploty spadly k minus 15 stupňům

23. dubna 2024  8:17,  aktualizováno  8:40

Noční teploty místy spadly hluboko pod bod mrazu. Nejchladněji bylo na Rolavě, minus 15,7 stupně,...

Severní Korea cvičila jaderný protiútok, manévry osobně řídil Kim

23. dubna 2024  8:16

Severní Korea nacvičovala vojenské manévry simulující jaderný protiútok. Cvičení osobně řídil Kim...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...