Premiér Petr Nečas na cestě po Šluknovském výběžku. V ubytovně TGM ve

Premiér Petr Nečas na cestě po Šluknovském výběžku. V ubytovně TGM ve Varnsdorfu se setkal s malými dětmi. | foto: Karel PešekMF DNES

Nechtěl bych žít v ubytovně, proto pracuji, řekl Nečas na Šluknovsku

  • 437
Premiér Petr Nečas v pondělí přijel do Šluknovského výběžku. Místní obyvatelé ho k tomu vyzývali několik týdnů. "Situaci jsem se intenzivně věnoval, zajistil jsem posílení policejních složek v regionu, navýšení peněz na policii a přípravu vládní strategie pro sociální začleňování," reagoval Nečas na výtky, proč na sever nepřijel dříve.

Lidé na demonstracích na špatnou situaci upozorňují již pátý týden. Nezdá se vám, že přijíždíte pozdě?
Za prvé - demonstrace vůbec nesouvisí s tím, zda jsem přijel, nebo ne. To je otázka spíše na jejich organizátory a vzhledem k tomu, že řada z nich je svolávána extremistickými silami, tak to nesouvisí s tím, zda jsem tady, nebo ne. Za druhé - návštěva premiéra má smysl pouze tehdy, pokud přijíždí s konkrétními kroky, s konkrétním plánem. Dělat z návštěvy premiéra pouze mediální show jde, ale já jsem člověk, který sem přijel pracovat, ne se předvádět před médii. Přijel jsem s konkrétními plány a návrhy, ne se ukázat a udělat si čárku, že jsem navštívil Šluknovský výběžek.

Nečas ve Šluknovsku

Premiér v pondělí navštívil Nový Bor, Rumburk a Varnsdorf. V Boru si mimo jiné prohlédl bar, v němž se odehrál útok skupiny Romů s mačetami a obušky, který odstartoval současné nepokoje ve Šluknovském výběžku. V Rumburku navštívil Mateřské centrum Větrník, ve Varnsdorfu základní školu a ubytovnu TGM (více zde).

Jaký plán a recepty jste obyčejným lidem na Šluknovsko přivezl?
Základ je obnovení pořádku a bezpečnosti. Neváhat sem poslat policejní posily, což jsme udělali. A držet je tady tak dlouho, jak bude potřeba. Je zajištěna rotace jednotlivých pohotovostních jednotek, začala se budovat speciální jednotka tady v kraji, která bude mít až 200 mužů. Ten elementární základ tady je (o zřízení jednotky čtěte zde).

To všechno se už ale stalo. Co dál?
Připravujeme legislativní změny, například centrální registr přestupků. Pokud budou soustavně páchány, bude to trestný čin, ale s alternativním trestem, nikoli trestem vězení. Tedy například veřejně prospěšné práce. Města by měla dostat pravomoc regulovat počty heren, výkupen kovů, zastaváren, které motivují ke krádežím. Budou moci ovlivnit jejich počty i doby otevření, tak aby je mohla kontrolovat. Nutná je snaha o intenzivní sociální práci a striktní dodržování pravidel.

Premiér Petr Nečas na cestě po Šluknovském výběžku. Na snímku ubytovna TGM ve

Co máte na mysli přísným dodržováním pravidel?
Například vázání vyplácení sociálních dávek na pravidelnou docházku dětí do školy. Nebo na veřejnou službu. Tedy kdo chce dávky, bude muset pracovat pro město. V podobných lokalitách se musí intenzivně pracovat - doučovat děti, mít kroužky pro děti. Ale Romové si musí uvědomit, že oni sami mají osud ve vlastních rukách, oni sami musí chtít ho změnit.

Nová místa a změny zákonů

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek oznámil sto nových míst pro veřejně prospěšné práce na Šluknovsku (čtěte zde).

Ústecký krajský úřad v pondělí odeslal do Sněmovny balík navrhovaných zákonů v paragrafovém znění, což by mělo usnadnit jejich projednání.

Návrh počítá se změnou zákona v otázkách sociálního bydlení, hazardních her a upravuje postup proti narušování veřejného pořádku. Kraj navrhuje, aby některé přestupky mohly být při opakovaném páchání klasifikovány jako trestný čin (více zde).

Vy jste byl na návštěvě ve škole, mateřském centru, na ubytovně, pak jste jednal se starosty. Ale vaše plány chtějí slyšet místní lidé, kteří mají pocit, že v Praze nikoho jejich problémy nezajímají. Čím je hned chcete přesvědčit, že už na náměstí nemusí?
Podobných oblastí je v celé zemi více, věnujeme jim pozornost. Sám pocházím z okrajového území u slovenských hranic. Tyto pocity znám, rozumím jim a chápu je. Jsem přesvědčen, že snaha státu komunikovat s obcemi a městy a řešit problémy tu je. Na druhou stranu říkám nepopulární rčení: nejsou jednoduché recepty. Řešení otázky sociálního začleňování a nepřizpůsobivých občanů bude nějakou dobu trvat a nemám žádný zázračný prostředek, jak okamžitě problém vyřešit.

Co je podle vás z těch opatření nejdůležitější?
Za klíčové považuji vázat výplatu sociálních dávek na veřejnou službu. Nikdo nemůže říci, že naše města jsou čistá a uklizená jako v Německu nebo Švýcarsku. Práce je tady dost.

Byl jste na problémové romské ubytovně. Jaké z toho máte pocity?
Takhle bych žít nechtěl, a proto celý život pracuji, abych tak žít nemusel. Řešení vidím ve vzdělání dětí. Primárně Romům musí záležet na jejich osudu, musí je posílat do školy. Sami Romové chtějí, aby jejich děti chodily s kamarády do zvláštních škol, pak tady ale vzniká vzdělanostní bariéra. Zda děti chodí, nebo nechodí do školy, to mají v rukách jejich rodiče, je to jejich zodpovědnost a nikdo ji z nich nesejme.

Jaký je váš pohled na věc - vyhrotil se na Šluknovsku sociální, nebo rasový problém?
Osobně to považuji více za sociální problém, mimo jiné proto, že ve škole, kde jsem byl, mi řekli, že tam chodí děti romských starousedlíků a jsou to slušné rodiny. To nesouvisí s tím, zda je někdo Rom, a někdo ne. Někdo dodržuje pravidla, posílá děti do školy, chodí do práce, nekrade. Někdo pravidla nedodržuje, zneužívá dávky, a někdy dokonce i krade. To nesouvisí s barvou pleti. Vedle nepřípustnosti jakékoli diskriminace platí, že pravidla jsou pro všechny stejná.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video