Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nechte platové tarify na pokoji, pohrozili zdravotníci stávkou

  • 502
Po lékařích a příslušnících bezpečnostních složek se kvůli změnám platů bouří i zdravotní sestry, sociální pracovníci a další zdravotnické profese. Jejich odborový svaz vyhlásil stávkovou pohotovost. Zvažuje také stávku. Konat by se mohla ve volební pátek 15. října.

Délku ani podobu stávky zatím zdravotnický personál nechce upřesnit. Není totiž definitivně jasné, zda k ní dojde. Odborovému svazu zdravotnictví a sociální péče, který sdružuje zdravotnické profese vyjma lékařů, se nelíbí plán snížit základní složku platu, která je dána tabulkovým ohodnocením.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) by tarify mohly klesnout o 10 procent. Platy ale podle něj neklesnou, zdravotníkům je mají dorovnat další, pohyblivé složky platu. Tedy například osobní ohodnocení (více o Hegerových plánech čtěte tady).

"Pokud se tedy výše platů nezmění, nechápeme, proč by vůbec k nějakým změnám mělo docházet," uvedla místopředsedkyně odborového svazu Ivana Břeňková. Svaz se také ohradil proti tomu, aby vznikl speciální tabulkový plat pro lékaře. Podle něj by tím přišly zkrátka další zdravotnické profese.

"Pro nás je přijatelné pouze zachování stávajícího systému tabulkových platů. Žádnou speciální tabulku pro zdravotnické zaměstnance jsme dosud neviděli," dodala Břeňková. Odbory také volají po tom, aby nebyl zachován stávající stav, ale naopak aby se tabulkové platy ještě navýšily.

Po snížení by se prý z platů nedalo vyžít

Podle nich jde nejen o případné odchody zdravotnického personálu nebo kvalitu péče, ale problémy se zdravotníků začínají dotýkat existenčně. "Pokud by došlo ke snižování platů, většina rodin odborářů a zaměstnanců by nemohla za současné ekonomické situace vyžít," dodala místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Za pravdu jí dávaly i zčásti rozhněvané příspěvky v diskusi odborářů, která v Praze trvala více než čtyři hodiny. Podle některých zaměstnanců se situace dotkne například zdravotních sester samoživitelek nebo rodin, kde je již jeden z rodičů bez práce. I proto jsou zatím zdravotnické odbory zdrženlivé k postoji svých lékařských kolegů, kteří navrhují podávat hromadné výpovědi.

"S hromadnými výpověďmi se musíme seznámit podrobněji. Část členů hovořila o tom, že mají z výpovědi strach. Źijí od výplaty k výplatě a nemohou si v žádném případě dovolit přepych nějakou dobu nepracovat," dodala Žitníková.

"Jestliže demonstrace smetla v roce 1989 komunistickou vládu, ať jde tato vláda taky do luftu. Pojďme do stávky," zněl jeden z nejradikálnějších názoru na pondělním takzvaném odborářském aktivu, kterého se zúčastnily desítky zdravotníků.

Podpoří zářijovou demonstraci

Odbory proto počínaje pondělím vstoupily do stávkové pohotovosti. Trvají na tom, aby se tabulkové platy neměnily, a chtějí, aby platy zdravotníků byly vyšší.

Zdravotnické odbory také uvedly, že se zúčastní demonstrace, kterou ohlásily policejní odbory na 21. září. Konat se bude v Praze a kromě policistů se jí zúčastní také celníci, vojáci nebo civilní zaměstnanci (čtěte tady, kdo demonstraci podporuje a zúčastní se jí).

Do Prahy dorazí také stovky odborářů z Lékařského odborového klubu (LOK). Jeho předseda Martin Engel uvedl, že se nepřipojí ke stávce zdravotnických odborů. "Trváme na výzvě, aby lékaři podávali k 31. prosinci hromadné výpovědi," dodal Engel. Do výzvy se již zapojilo na tři tisíce lékařů, přičemž LOK má přes pět tisíc členů  (více o hromadných výpovědích čtěte tady).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video