Vláda doufá, že najde dvě vhodná úložiště pro odpad z Temelína a okolní vesnice přemluví finančními kompenzacemi. Ilustrační foto

Vláda doufá, že najde dvě vhodná úložiště pro odpad z Temelína a okolní vesnice přemluví finančními kompenzacemi. Ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Nechceme tu jaderný odpad, vzkázali vládě starostové

  • 38
Budoucí vládu čeká velký odpor obcí ze šesti českých lokalit, o kterých se přemýšlí pro uložení jaderného odpadu. Starostové vesnic i zástupci občanských sdružení se odpoledne sešli na Táborsku, aby dali najevo svůj tvrdý nesouhlas se stavbou. Podepsali výzvu vládě, aby brala názor lidí vážně.

Plánovaná výstavba úložišť se týká vesnic Českomoravské vrchoviny, jihu Čech, Klatovska a Rakovnicka. Starostové obcí se vůbec poprvé semkli ke společným protestům. Schůzka se konala v Božejovicích na Táborsku, které jsou jedním z vytipovaných míst.

Starostové chtějí, aby vláda a politici respektovali odpor lidí ke stavbě vyjádřený v nedávných pětadvaceti referendech. Chtějí také změnit zákony a zabránit blokování rozvoje svých obcí, které prý nastalo poté, co Správa úložišť radioaktivních odpadů začala o konkrétních místech v polovině devadesátých let minulého století hovořit.

Zástupci obcí ve své výzvě píší, že pětiletý "klid zbraní", který vyhlásila vláda v roce 2004 a kdy měly být splněny původní požadavky obcí na změnu zákonů, byl zcela promarněn.

"Nebyly upraveny zákony, které by postavení obcí napravily, nedošlo ke změně koncepčního přístupu k obcím, které nadále nejsou pro stát respektovanými partnery," píší starostové.

Vláda chce obce přesvědčit kompenzacemi

Nyní se starostové chtějí semknout a proti úložišti, které má začít fungovat v roce 2065, bojovat společně.

"Chceme tímto setkáním a výzvou dát najevo a ubezpečit občany, že budeme ohledně úložiště jednat a držet se jejich zamítavého názoru vyjádřeného v referendech," řekl starosta Jistebnice na Táborsku Vladimír Mašek.

Ministerští úředníci a politici jsou si odporu obcí vědomi. Plánují vesnice přesvědčit různými finančními kompenzacemi, aby umožnily na svých katastrech geologické sondy, zda je podloží jednotlivých lokalit vůbec vhodné pro stavbu podzemního skladu vyhořelého paliva.

"Souhlas obcí bude nepřekročitelnou podmínkou pro zahájení geologických průzkumů. Chápu, že je to hra na Černého Petra a všichni starostové se snaží, aby nezbyl na nich," komentoval náměstek ministerstva životního prostředí Jan Dusík.

Proto tomu se ale ihned ohradili starostové i zástupci občanských sdružení. Podle nich starostové mezi sebou nesoupeří, ale společně chtějí zabránit stavbě úložiště kdekoliv v zemi.

"Není to spor o to, komu zůstane černý Petr, ale chceme společně bojovat, aby stát řešil problém odpadu zcela jinak než ukládáním do země u některé z obcí," řekl zástupce občanského sdružení Jistebnická vrchovina Karel Urbánek.

Odpad by měl být u dvou obcí

Úředníci přesto věří, že do roku 2015 z šesti lokalit v Česku - Budišova u Třebíče, Rohozné na Jihlavsku, Lodhéřova na Jindřichohradecku, Božejovic na Táborsku, Pačejova na Klatovsku či Lubence nedaleko Rakovníka - vyberou dvě, u nichž se už bude vážně o stavbě uvažovat.

"Věříme, že se nám podaří získat souhlas některých obcí, vybrat dvě vhodné a k nim přiřadit ještě jeden vhodný vojenský újezd," věří člen rady Správy úložišť radioaktivních odpadů Dalibor Stráský.

Obce chtějí pokračovat v pořádání protestních koncertů, setkání obyvatel, a pokud bude potřeba, i demonstrací před ministerstvy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video