Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Nechceme povinně učit druhý cizí jazyk, vzkázali ředitelé ministerstvu školství

  • 57
Ředitelé základních škol nevítají s nadšením návrh ministerstva školství, aby se žáci učili povinně dva cizí jazyky. Podle nich by to děti přetěžovalo. Navíc se obávají toho, že by nesehnali dostatek kvalifikovaných učitelů.

Vyplynulo to ze zveřejněného šetření Ústavu pro informace ve vzdělávání, kterého se v květnu zúčastnilo téměř 2 500 škol.

Ministerstvo školství o zavedení druhého povinného jazyka uvažuje už dlouho, návrh se ale zatím připravuje. "Výuce druhého cizího jazyka není vyčleněn dostatečný prostor, mnohdy probíhá v odpoledních hodinách či v rámci kroužků," upozorňuje mluvčí ministerstva školství Tomáš Bouška.

Z průzkumu vyplynulo, že obvykle se další cizí jazyk vyučuje na druhém stupni, nejčastěji v sedmém až devátém ročníku, přičemž největší časová dotace je mu přiznávána v osmém ročníku. Děti se druhý cizí jazyk učí dvě, někdy i tři hodiny v týdnu, často je to ale v rámci volitelných předmětů.

Celkem 63 procent ředitelů ale varuje, že zavedení povinného dalšího cizího jazyka povede k přetěžování žáků, zejména těch slabších. Obávají se také toho, že neseženou dostatek kvalifikovaných učitelů, právě o jazykáře je totiž největší nouze (viz Inspektoři: Každý třetí středoškolský angličtinář nemá kvalifikaci).

Další výtka směřuje k tomu, že pokud by se děti povinně učily dva cizí jazyky, musel by se zvýšit počet hodin v rozvrhu nebo se druhý jazyk vyučovat na úkor jiného předmětu.

S výukou cizího jazyka začínají čeští školáci povinně od třetí třídy. V programovém prohlášení vlády se ale koaliční partneři dohodli, že bude od třetí třídy povinně zavedena angličtina. Povinně zavedena by mohla být už ve školním roce 2011/12. Na většině škol s ní ale třeťáci začínají už nyní.

CIZÍ JAZYKY

Cizí jazyky na základních školách (počet žáků v roce 2009/10)

Angličtina - 618 147

Němčina - 111 196

Ruština 19 378

Francouzština - 6 897

Španělština - 1 805

Italština - 169

Zájem je o němčinu a ruštinu

Z průzkumu ÚIV vyplynulo, že přes 87 procent škol nabízí jako další cizí jazyk němčinu, zejména v krajích sousedících s Německem jako je Jihočeský, Ústecký nebo Karlovarský kraj.

Ruštinu vede jako druhý cizí jazyk více než 37 procent škol, největší oblibě se těší ve školách v Moravskoslezském kraji.

Obecně platí, že větší nabídka jazyků je na velkých školách, které mají 400 a více žáků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video