Kandidatura přijde na miliony, i když se olympiáda nakonec v Praze neuskuteční

Kandidatura přijde na miliony, i když se olympiáda nakonec v Praze neuskuteční | foto: David Votruba, iDNES.cz

Nechceme olympiádu v Praze, protestují starostové

  • 1337
Plány na uspořádání olympiády v Praze dostávají tvrdé protivníky. Jsou jimi starostové menších obcí, kteří tvoří stále silnější lobby a proti olympiádě protestují. Primátor Prahy Bém iDNES.cz sdělil, že tito starostové by měli začít počítat, protože na olympiádě vydělají také.

Primátor Pavel Bém zatím slaví se svým olympijským snem úspěchy. Získal na svou stranu řadu politiků i sportovců a nakonec se postaral o to, že je Praha mezi oficiálními kandidáty na olympiádu v roce 2016.

Jenže nyní proti němu povstaly stovky starostů menších obcí, kteří by mu mohli jeho sen hodně znepříjemnit. Minimálně mohou ovlivnit veřejné mínění, a tak si získat i podporu vládních stran KDU-ČSL a zelených, které se rády "ohánějí" zájmy venkova.

Olympiáda v Praze 2016

"My starostové považujeme za velmi nevhodné pořádání olympiády v této fázi, kdy rozpočty obcí a měst v celé zemi krvácejí," protestuje například starosta Suché Loze na Uherskohradišťsku Petr Gazdík. Požaduje celostátní referendum, v němž by měli občané říci, zda souhlasí s financováním olympiády z veřejných peněz.

Právě on patří mezi představitele stále silnějšího sdružení obcí, které vystupuje pod označením Smlouva obcí a měst proti daňové diskriminaci. Sdružuje už 1350 obcí a další přibývají.

"Je to mohutná nevole starostů"
Na začátku přitom tyto starosty nikdo nebral příliš vážně. Nespokojenost nejdříve vypukla ve Zlínském kraji a postupně se rozšířila po celé zemi.

Hlavním požadavkem protestujících je, aby se změnilo rozdělování peněz ze státní kasy. Podle nich jsou nyní jednoznačně zvýhodňována velká města. V tomto podle nich vězí největší problém. Obce jsou na tom s penězi bídně a bouří se i proti olympiádě, která by odčerpala ze státní kasy miliardy.

Starostové mají podporu některých senátorů, například zlínské senátorky Jany Juřenčákové, která byla dříve sama starostkou. Proti olympiádě ale vystupují i další zákonodárci, například senátor Josef Novotný z Evropských demokratů.

"Jde o mohutnou nevoli starostů se současným systémem rozdělování daňových příjmů. A do toho přijde Praha, která má velké dluhy a chce, aby další peníze směřovaly na přípravu olympiády. To je velmi nefér," tvrdí Novotný.

Senátorka Juřenčáková poslala primátoru Bémovi dopis, ve kterém ho informuje o protestech starostů. A zároveň ho vyzývá, aby podpořil uspořádání referenda.

"Dopis jsem poslala e-mailem, jeho přijetí mi potvrdil 14. září," sdělila s tím, že nyní budou všichni čekat na jeho reakci. "Úřední doba pro vyřízení dotazů bývá třicet dnů. Počkáme tedy třicet dnů," podotkl starosta Suché Loze Gazdík.

Zástupci obcí argumentují tím, že Bém se v minulosti o referendu zmínil. "Několikrát v minulosti prohlásil, že by nebylo dobré, aby o olympiádě rozhodovali jenom Pražané, ale že by mělo být případně celostátní referendum. Pan primátor by tedy měl naši nabídku na podporu referenda přijmout," řekl místostarosta Vysokého Pole Stanislav Polčák.

Bém: Ať starostové přemýšlejí a pracují
Pavel Bém ovšem nabídku nepřijme. Když totiž v minulých týdnech přišla řeč na referendum, vždy byl proti.

"My žijeme v nějakém mýtu. A já myslím, že je to pseudodemokratický mýtus, že se na všechno máme ptát veřejnosti. Zpětně se v případě OH v kandidátských městech konalo referendum myslím ve dvou zemích. Jinde se nekonalo a olympiády tam byly většinou úspěšné," zněla jedna z jeho odpovědí.

V dnešní reakci pro iDNES.cz primátor Bém uvedl, že se starostové mýlí. "Jde o politováníhodný  omyl. Diskriminovaná je Praha a nikoliv malé obce," uvedl.

Podle něj Praha odvádí do státního rozpočtu 25 procent hrubého domácího produktu celé země, ale zpátky dostává méně než třetinu. Primátor míní, že Praha je přesto solidární a malým obcím pomáhá.

Pokud jde o olympiádu, podle Béma je a musí být výnosným projektem a musí na ní vydělat celá Česká republika.

"Při přípravě olympiády nic po malých obcích nechceme a ani chtít nebudeme. Ať začnou starostové počítat a trochu pracovat, a ne hloupě politizovat. I oni ve finále vydělají," tvrdí primátor.        

Náklady na pořádání olympiády v Praze se odhadují zhruba na 135 miliard korun. Příjmy by měly být údajně o čtyři miliardy větší. Které město nakonec získá hry v roce 2016, se rozhodne 2. října 2009. - více zde


Souhlasíte se starosty, že by stát měl dát peníze na důležitější věci, než je olympiáda?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 2. října 2007. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 4961
NE
NE 873

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video