V brněnské Dětské nemocnici očkují proti prasečí chřipce

V brněnské Dětské nemocnici očkují proti prasečí chřipce | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Nechali se očkovat proti prasečí chřipce, teď propadají spánku

  • 94
Agentura Evropské unie pro ochranu lidského zdraví se rozhodla prověřit podezření, že je souvislost mezi vakcínou Pandemrix proti takzvané prasečí chřipce a narkolepsií, tedy chorobnou spavostí projevující se záchvaty krátkého spánku. Vakcína Pandemrix se používala i v Česku.

Evropská lékařská agentura EMA uvedla, že například ve Finsku a Švédsku se objevilo několik případů narkolepsie u lidí, kteří byli očkováni přípravkem Pandemrix britské firmy GSK (GlaxoSmithKline). Ve Franci i se hovoří o šesti případech u tří dětí a tří dospělých.

EMA schválila používání pandemrixu loni v září a očkováno bylo kolem 30 milionů Evropanů.

Firma GSK se rozhodla vést vlastní vyšetřování případné souvislosti mezi svou vakcínou a narkolepsií. Zdůraznila přitom, že případů je málo a jen v několika zemích a že o nějaké souvislosti nyní nelze hovořit.

Finský státní zdravotnický ústav THL již v úterý doporučil, aby se pozastavilo používání vakcín Pandemrix proti viru prasečí chřipky , dokud se celá věc neprošetří.

Česká vláda loni v srpnu objednala u firmy GlaxoSmithKline milion dávek pandemické vakcíny Pandemrix. Očkovat se však podle úřadů nechalo méně než procento populace, jen asi 66 tisíc lidí.

Narkolepsie má největší sociální dopad ze všech poruch spánku, které trápí až 40 procent lidí. Poruchy zvyšují riziko deprese, nemocí srdce a cév, cukrovky či obezity, narkolepsie navíc vyřazuje pacienty z běžného života. Upadají několikrát za den nečekaně do spánku.

Nemoc však bývá málokdy poznána, a tak nedostanou vhodnou léčbu, vysvětlila začátkem roku profesorka Soňa Nevšímalová z neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video