První návrh nové vlády je na světě - do parlamentu posílá změnu Ústavy, která omezí imunitu poslanců a senátorů.

První návrh nové vlády je na světě - do parlamentu posílá změnu Ústavy, která omezí imunitu poslanců a senátorů. | foto: Petr Štefan, iDNES.cz

Nečasova vláda poprvé úřadovala: začala návrhem na omezení imunity

  • 154
Ministři vlády Petra Nečase jednomyslně podpořili razantní omezení imunity poslanců a senátorů. Podle návrhu změny Ústavy, kterou posílá vláda do parlamentu, by se zákonodárci nemohli stíhání vyhnout po skončení svého mandátu. U přestupků by pro ně platila stejná pravidla jako pro ostatní občany. Návrh má šanci projít, pro je také opoziční ČSSD.

"Na základě tohoto návrhu by se zcela zrušila přestupková imunita. Pokud se jedná o trestní stíhání, pokud parlamentní komora odepře vydání k trestnímu stíhání, bude vyloučeno po dobu trvání mandátu," uvedl Nečas, když se při sjednávání koaliční smlouvy zástupci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných pod návrh na omezení imunity podepsali.

"Pro byli všichni členové vlády," řekl iDNES.cz mluvčí kabinetu Martin Kupka. Koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných má ve Sněmovně 118 hlasů a k tomu, aby imunitu omezila, jí chybí ještě další dva. "Pro nás je do velké míry přijatelný a sociální demokracie je připravena o návrhu diskutovat," potvrdil už úřadující šéf strany Bohuslav Sobotka.

"Budeme se snažit, aby tento návrh podpořila celá sociální demokracie, nebudeme loupat dva hlasy," uvedl Nečas. Je to už čtrnáctý pokus o omezení imunity po roce 1989 a jen jeden byl zatím alespoň částečně úspěšný. Poslanci a senátoři mají nyní při přestupcích na výběr - zda zaplatí na místě pokutu jako ostatní lidé, nebo policie předá případ mandátovému a imunitnímu výboru příslušné parlamentní komory.

Návrh Nečasovy vlády je prvním krokem nové koalice k omezení některých výsad politiků. Vláda také počítá s tím, že zdaní náhrady, které k platu dostávají poslanci a senátoři, chce snížit základní plat politiků o pět procent a sám premiér se zřekl také ochranky, která ho má doprovázet jen v zahraničí a kdyby mu hrozilo zvýšené riziko.

Vláda odmítla návrhy ČSSD: přímou volbu prezidenta i obecné referendum

Nečasův kabinet také odmítl tři poslanecké návrhy ČSSD. Jeden počítal s přímou volbou prezidenta, druhý se schválením obecného referenda, třetí s úplným zrušením poplatků ve zdravotnictví.

S přímou volbou hlavy státu počítá i koalice, ale ministrům se nelíbila podoba návrhu ČSSD. "Řeší i takové věci jako jsou kontrasignace jmenování guvernéra a viceguvernéra České národní banky předsedou vlády," poukázal Nečas na jednu z věcí, které vládě vadí.

ODS, TOP 09 a Věci veřejné se zatím neshodly na tom, jak přesně by přímá volba prezidenta měla vypadat - kolik by měla kol a zda by do případného druhého kola postupovali dva kandidáti nebo více. Právě model volby prezidenta, který by se nejvíce blížil dvoukolovému výběru senátorů, navrhují sociální demokraté.

Šéfka ústavně-právního výboru Sněmovny Karolína Peake iDNES.cz řekla, že návrh ČSSD by ve Sněmovně hned pod stůl spadnout nemusel a mohl by být ve hře do doby, než koalice předloží vlastní návrh. (Referendum potopíme, přímou volbu ne, odpovídají VV na oranžové vábení) Vládní návrh podle Nečase připraví ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

U návrhu ČSSD na obecné referendum vadí vládě podle Nečase to, že v něm chybí "jednoznačné vymezení otázek" i to, že pod petici za referendum by se mohli podepisovat i mladší než 18 let.

Koalice počítá s vlastním návrhem, podle nějž by obecné referendum mohlo iniciovat alespoň 250 tisíc občanů a vláda by ho pak musela parlament navrhnout. Háček je ale v tom, že poslanci stran vládní koalice pro to nebudou muset hlasovat - a ODS ani TOP 09 fanoušky obecného referenda nejsou. Do koaliční smlouvy si ho vynutily Věci veřejné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video