Nová vláda by měla nastoupit do poloviny července. Lídři vznikající koalice po rozdělení křesel nejvíc řeší úspory ve státním rozpočtu.

Nová vláda by měla nastoupit do poloviny července. Lídři vznikající koalice po rozdělení křesel nejvíc řeší úspory ve státním rozpočtu. | foto: ČTK

Nečasova vláda má nastoupit do dvou týdnů. A chce seškrtat 54 miliard

  • 139
Ministři vlády Petra Nečase by mohli nastoupit do úřadů do dvou týdnů. "Očekávám to v týdnu od 12. července," řekl iDNES.cz Nečas. Prezident Václav Klaus uvedl, že kabinet bude jmenován v krátké době. Nečas slibuje razantní reformy. Škrty v sociálních dávkách či osekání výdajů ministerstev mají napřesrok ušetřit 54 miliard.

Patnáct míst v nové vládě si už ODS, TOP 09 a Věci veřejné rozdělily, ale k jejímu jmenování ještě něco podstatného chybí. Dohoda o křeslech předběhla kompromis o programu nové vlády - chybí stále například dohoda o tom, jak to bude s poplatky ve zdravotnictví. "To ještě teoreticky může být komplikovaný bod," připustil Nečas (rozhovor s Nečasem najdete zde).

Prezident Václav Klaus ve středu řekl, že očekává od nové vlády stabilitu díky většině 118 křesel ve Sněmovně. Dohodu o křeslech nekomentoval.

Nečas ještě bude muset svou stranu přesvědčit, že neustoupil TOP 09 a Věcem veřejným až příliš, protože ODS nebude řídit finance, zahraničí, vnitro ani zdravotnictví. Jako argument může použít, že bude mít osobně "supervizi" nad všemi klíčovými reformními kroky, které bude vláda chystat, a nepřenechá tak aktivitu Miroslavu Kalouskovi z TOP 09, pro kterého jeho strana získala ministerstvo financí.

Nečasovi by se líbila předvolební koalice ODS a TOP 09

Nový premiér Petr Nečas navíc v rozhovoru pro čtvrteční vydání časopisu Instinkt hovoří o tom, že by si přál užší spolupráci ODS s TOP 09. Líbilo by se mu, kdyby do příštích voleb šly obě pravicové strany společně. "Nejčistší varianta by byla uvědomit si, jakou obrovskou váhu nám dává náš součet hlasů. Že je to téměř 37 procent voličů a z tohoto pohledu se nabízí úvaha jít do příštích voleb ve volební koalici," řekl Nečas.

I když by se ještě teoreticky mohlo jednání o vládě "zaseknout" při jednání o programu, předseda Věcí veřejných Radek John iDNES.cz řekl, že nic takového už nečeká. "Dokud se nedohodne všechno, není dohodnuto nic. Ale já jsem velký optimista, čekám dohodu o programu v horizontu dnů," uvedl John (rozhovor s Johnem).

Jednání stran vznikající koalice o nové vládě (30. 6. 2010)

Podle jeho stranické kolegyně Kristýny Kočí teď budou registrovaní véčkaři schvalovat v anketě rozdělení vládních křesel, a až bude uzavřena celá koaliční smlouva, přijde na řadu referendum, jehož výsledek bude pro stranu závazný. "Véčkaři budou mít v referendu 24 hodin na to, aby se k celé koaliční smlouvě vyjádřili," řekla Kočí.

Nečas očekává, že jeho ministři ve vládě odloží partajní tričko a budou společně pracovat na reformách, protože on sám svůj kabinet nazval "vládou rozpočtové odpovědnosti".

Škrty se dotknou sociálních dávek i státních zaměstnanců

O tom, kde všude by stát mohl už v příštím roce šetřit, jednali ve středu rozpočtoví experti stran a pak i Nečas s končícím premiérem Janem Fischerem a večer znovu lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. "Chceme připravit rozpočet tak, aby se na straně výdajů ušetřilo 54 miliard korun. Nedojde také ke snížení odvodu na nemocenské pojištění, neklesnou stropy na odvody na sociální pojištění," uvedl premiér. Na straně příjmů si stát naopak polepší asi o 20 miliard korun.

Nečasovou ambicí je, aby schodek rozpočtu v příštím roce klesl pod 3,6 procenta hrubého domácího produktu a nepřesáhl 135 miliard korun. Úspory by se měly týkat provozních výdajů ministerstev, snížit se má řada sociálních dávek a s výjimkou učitelů musejí i státní zaměstnanci počítat s tím, že se celková suma na jejich platy sníží. (Škrty, které chystá Nečas, mají srazit schodek rozpočtu na 135 miliard korun)

Přestože se mělo škrtat ještě víc, Věci veřejné se během dne pochlubily, že prosadily zachování porodného na první dítě či příspěvku na bydlení. V jedné z nejkomplikovanějších kapitol programu - zdravotnictví - zatím dohoda celé koalice chybí.

Experti stran se shodli na tom, že v rámci zaplaceného zdravotního pojištění budou mít pacienti nárok na to, co bude definováno jako standard. Za péči, která nebude součástí standardu, si budou muset připlatit, ale budou moci využít komerčního připojištění. Strany zatím nemají jasno v tom, co se přesně stane s regulačními poplatky u lékaře, které byly zavedeny za vlády Mirka Topolánka.

Uvolní se pravidla pro uzavírání smluv na dobu určitou

Po večerním jednání lídrů koalice šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř oznámil, že strany uzavřely programovou kapitolu podpora podnikání, doprava a energetika. "Uvolníme možnost uzavírání smluv na dobu určitou, a to až po dobu pěti let," řekl Tluchoř. Spolu s ním dorazili místo předsedů stran šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík a vyjednavačka Věcí veřejných Kristýna Kočí.

V oblasti dopravy například nová koalice vyhodnotí bodový systém pro řidiče. "Co se týká kapitoly energetiky, budeme podporovat dostavbu Temelína i rekonstrukci Dukovan," uvedla Kočí.

Po uzavření dohody o křeslech si předsedové stran nové koalice vybrali "time out" a na tiskovou konferenci nedorazili. "Vypravili se domů zkontrolovat vysvědčení svých dětí," vtipkoval Tluchoř.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video