Ministr financí Miroslav Kalousek a šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík

Ministr financí Miroslav Kalousek a šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík v Poslanecké sněmovně (23. října 2012) | foto: Michal Doležal, ČTK

Rebelové z ODS nepřistoupili na ústupky, Kalousek přepracuje rozpočet

  • 1057
ODS zatím nepřesvědčila své rebelující poslance, aby hlasovali pro daňový balíček. Jednání budou pokračovat ve středu. Ministr financí Miroslav Kalousek kvůli nejistému osudu balíčku stahuje ze Sněmovny návrh státního rozpočtu a bude ho měnit.

Nečas se ještě dopoledne pokoušel stranické rebely přesvědčit. Poslanecký klub ODS začal o balíčku jednat v 10 hodin, dohody však dosaženo nebylo.

Premiér navrhl, že se zvýší pouze nižší sazba DPH na 15 procent, a to jen na rok. Ale rebelové na to nepřistoupili. "Nejsou ochotni na kompromis přistoupit. Jednání budou pokračovat ve středu ráno," řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura s tím, že strana není schopná dodržovat koaliční smlouvu.

Jeden z rebelů Petr Tluchoř přitom před jednáním klubu uvedl, že v tomto týdnu ještě bude prostor se domluvit. "Pořád věřím, že může být předložen koaliční návrh, který dá balíček do souladu s programem ODS a programovým prohlášením vlády. Nebude-li předložen takový koaliční návrh nebo návrh ODS, pokusíme se ten návrh předložit my," řekl Tluchoř.

Po jednání uvedl, že s kolegy nemůže hlasovat pro špatný zákon, který nebude korigován. "Jestli někdo trvá na tom, že s tím bude spojena důvěra vlády, tak je to jeho odpovědnost," doplnil.

Premiér poznamenal, že vláda nepadne v případě, když zvítězí zodpovědnost. Pokud jde revoltujícím poslancům například o jeho svržení a přeskupení sil v ODS, dohodnou se občanští demokraté podle Nečase velmi těžko.

Rozpočet se bude předělávat

Daňový balíček je klíčový pro podobu státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Miroslav Kalousek po poledni oznámil, že kvůli nejasnému postoji ODS nezbývá než navrhnout Sněmovně, aby vládě vrátila návrh rozpočtu. "Předložím do třiceti dnů nový návrh rozpočtu, musí se upravit i výdajová strana," uvedl místopředseda TOP 09.

Kalousek svůj krok vysvětlil tím, že je podle něj mimořádně vysoké riziko, že se na jednání Sněmovny konsolidační balík, s kterým rozpočet počítal, nepodaří prosadit.

"Je nepřijatelné pro ministra financí a jsem přesvědčen, že je nepřijatelné i pro vládu, aby prosadil v prvním čtení takové závazné ukazatele státního rozpočtu, které jsou opřeny o legislativu, jež zjevně platná nebude. To by byl prostě nepravdivý rozpočet," dodal Kalousek.

Rebelům v ODS vadí zvýšení DPH o jeden procentní bod na 15 a 21 procent, vyšší zdanění lidí s vysokými příjmy, zrušení daňových úlev pro pracující důchodce a omezení paušálů pro živnostníky.

Kdy se bude zákon projednávat, není jasné

Schůze Sněmovny začíná v úterý ve 14 hodin, zatím není jasné, kdy hlasování o klíčovém bodě, s kterým Nečas spojil další existenci vlády, přijde na řadu. Stanjura uvedl, že druhé čtení bude ve středu či v pátek. Není vyloučeno, že třetí čtení proběhne až po kongresu ODS, který se koná od 2. do 4. listopadu.

S tím nesouhlasí sociální demokracie. "Není na co čekat. Je potřeba o všech sporných návrzích jednat co nejdříve," řekl předseda strany Bohuslav Sobotka. Podle něj vláda musí na této schůzi Sněmovny buď jasně prokázat schopnost vládnout, nebo odejít.

Věci veřejné hodlají konsolidační balíček předřadit, aby v úterý proběhlo druhé a v pátek třetí čtení, uvedl poslanec VV Michal Babák. ČSSD chce, aby se rozhodlo do půlky příštího týdne.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video