Komunisté útočí na vládu mimo jiné kvůli tomu, že se členové kabinetu zastávají činnosti skupiny bratří Mašínů.

Komunisté útočí na vládu mimo jiné kvůli tomu, že se členové kabinetu zastávají činnosti skupiny bratří Mašínů. | foto: Jan Strouhal

Nečasova vláda dokládá fašizaci Česka, říká KSČM na výročí Mnichova

  • 498
Komunistická strana Čech a Moravy se 72 let po mnichovském diktátu velmocí a dva týdny před komunálními volbami ostře pustila do vlády. Kroky Nečasova kabinetu podle KSČM dokládají plíživou fašizaci české společnosti.

Odsudek chování vlády zakomponovala KSČM do oficiálního stanoviska partaje k 72. výročí mnichovského diktátu, kterým Británie, Francie, Německo a Itálie nařídily Československu odstoupit pohraničí Třetí říši. Československo tím přišlo o klíčový prvek své obrany.

"Výroky mnohých vládních představitelů a jejich konkrétní kroky, porušování základních lidských práv, ospravedlňování vrahů a teroristů, agresivní antikomunismus, stupňující se verbální i fyzické útoky na příslušníky národnostních menšin či pokrokové organizace nebo snaha o zákaz KSČM dokládají plíživou fašizaci české společnosti," tvrdí strana.

Například ospravedlňováním "vrahů a teroristů" útočí na premiéra Petra Nečase, který se nedávno zastal skupiny bratrů Mašínů. To když po něm při interpelacích komunisté chtěli vysvětlit gesto účasti Nečase, Schwarzenberga, Johna a Vondry na pohřbu člena skupiny Milana Paumera. (o Nečasově odpovědi na interpelaci čtěte zde)

"Pokud bude bez odporu současný trend pokračovat, dožijeme se nového Mnichova, tentokrát však o to horšího, že bude zinscenován českými fašistickými silami," burcují komunisté, podle nichž byl Mnichov důsledkem "zrady Československa jeho kapitalistickými spojenci, kteří neměli zájem podílet se na obraně naší země spolu se SSSR".

Sovětská pomoc byla diskutabilní

Verze kopírující komunistické učebnice dějepisu nicméně zamlčuje skutečnost, že Sovětský svaz v meziválečné době značně pomáhal při obnově vojenských kapacit Německa. To totiž bylo pod mezinárodním dohledem a bylo mu zakázáno budovat velkou armádu vyzbrojenou těžkými zbraněmi.

Také je sporné, jak by teoreticky mohl Sovětský svaz při útoku na Československo pomoci. Důstojnický sbor Rudé armády byl zmasakrovaný Stalinovými čistkami a materiální pomoc (i kdyby Sověti obešli podmínku souhlasu Paříže) by musela jít přes Polsko či Rumunsko. Oba státy přitom odmítaly sovětské vojáky vpustit.

V případě Polska navíc hrála roli vzpomínka z počátku 20. let, kdy se Poláci zoufale bránili postupující Rudé armádě a potřebovali zbraně, jejichž převozu přes své území zase bránilo Československo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video