Až v sobotu předstoupí premiér Petr Nečas před delegáty kongresu ODS, bude jim moci říci, že k definitivnímu schválení klíčových reforem chybí už jen malý kousek.

Až v sobotu předstoupí premiér Petr Nečas před delegáty kongresu ODS, bude jim moci říci, že k definitivnímu schválení klíčových reforem chybí už jen malý kousek. | foto: Igor Zehl, ČTK

Nečas zatím ukazuje spíš sílu. Kongresu ODS může říci: reformy prošly

  • 212
Až Petr Nečas předstoupí před delegáty kongresu ODS, bude jim moct říci: To, co slibovala moje vláda, je z větší části splněno. Bez ohledu na koaliční třenice totiž Nečasův kabinet zatím prosadil vše, s čím přišel - hlavně změny penzijního systému, nová pravidla pro sociální dávky či možnost připlatit si za nadstandard u lékaře.

Navenek to vypadalo tak, že se vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných nejméně třikrát otřásala - loni před Vánoci kvůli výměně policejního prezidenta, na jaře, když vládu opouštěli ministři za VV Vít Bárta a Radek John a na konci června při sepisování dodatku ke koaliční smlouvě.

Nejpozději v této chvíli bylo ale jasné, že se Věci veřejné, jimž se propadly preference, nechystají z vlády odejít a nechtějí riskovat předčasné volby, které by jim zřejmě vystavily "stopku". Na podzim prosadil Nečas ve Sněmovně změny, které mají pomoci postupně zlepšit stav českých veřejných financí, aby se nevydaly více "řeckým směrem".

Na část své příští penze si budou moci lidé, kteří tuto variantu přijmou, spořit v soukromých penzijních fondech. Výplata podpory při delší nezaměstnanosti bude vázána na to, že nezaměstnaný přijme veřejnou službu pro obec v rozsahu do 20 hodin týdně. Velké změny prosadila Nečasova vláda i ve zdravotnictví, mají přispět k tomu, aby se postupně zvyšoval podíl přímých plateb u lékaře.

Výše zmíněné zákony ještě nezačaly platit, vládě je vrátil Senát s převahou ČSSD, ale pokud se vláda zcela nečekaně "nerozloží", měla by veta přehlasovat. Nečas si tak může odškrtnout splněno, i když ČSSD avizuje, že se například kvůli standardní a nadstandardní péči ještě obrátí k Ústavnímu soudu.

Nečasova bilance

volby do Sněmovny 20.22 %, druhé místo za ČSSD
6 křesel ODS ve vládě
volby do Senátu - 8 křesel pro ODS
volby do místních zastupitelstev a v Praze - 18,53 %, 5181 zastupitelů

změny ve vládě:
Tomáš Chalupa (místo Pavla Drobila), Jan Kubice (za Radka Johna), Radek Šmerda (za Víta Bártu), Pavel Dobeš (za Radka Šmerdu), Petr Bendl (za Ivana Fuksu)

klíčové zákony:
penzijní reforma, sociální reforma, změny ve zdravotnictví (schválila Sněmovna, musí přehlasovat veto Senátu), sociální škrty, změny u stavebního spoření (napoprvé zabrzdil Ústavní soud, znovu schválila Sněmovna, musí přehlasovat Senát)

"Chci zdůraznit, že žádný vládní návrh nebyl zamítnut nebo vrácen k dopracování. To není příznak slabého vládnutí, jak píšou někteří komentátoři. Roční vysvědčení našeho působení nám dala ratingová agentura Standard & Poor’s, která nám zlepšila náš rating o dva stupně. Tato zpráva v podstatě zanikla," mohl premiér Nečas říci na nedávném setkání se starosty a primátory ODS v Brně.

Z významných reforem je před vládou v nejbližší době schválení daňové reformy s jednotným inkasním místem či zdaněním hazardu a změny u vysokoškolského studia, kdy se počítá s tím, že by studenti platili 10 tisíc korun za semestr, přičemž by mohli půjčku, kterou si na to budou moci vzít, splatit až ve chvíli, kdy se dostanou na určitou výši platu.

Rychle vyměnil Drobila i Fuksu, váhal u ministrů Věcí veřejných

Za zhruba rok a čtvrt, co je Nečasova vláda u moci, premiér vyměnil několik ministrů. Velmi rychle vládu ještě loni opustil Pavel Drobil, když bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek poukázal na korupční nabídku, kterou dostal od ministrova poradce Martina Knetiga.

Blesková byla i jen pár dní stará výměna ministra zemědělství Ivana Fuksy za Petra Bendla, která se Nečasovi zúročila na sněmu středočeské ODS, když Bendl v souboji o post šéfa regionu porazil Petra Tluchoře, bývalého šéfa poslanců a zejména ostrého kritika koaliční vlády za přítomnosti Věcí veřejných.

Vít Bárta, Radek John a Kristýna Kočí

Mnohem váhavěji si Nečas počínal letos na jaře v době, kdy vládě asi nejvíce hrozil rozpad, při výměně ministrů za Věci veřejné. Poté, co ohlásil demisi ministr dopravy Vít Bárta, když ho dva poslanci Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka obvinili, že je chtěl uplatit, a MF DNES zveřejnila starší Bártovy dokumenty, že míří do vysoké politiky, aby pomohl svému byznysu, VV vážně uvažovaly, že vládu opustí. Doporučovala to tehdy i místopředsedkyně Karolína Peake, která se později stala vicepremiérkou pro boj s korupcí a pro řízení Legislativní rady vlády.

Nečas se nejprve pod tlakem z ODS i z koalice nechal přesvědčit, aby navrhl i odchod Radka Johna a Josefa Dobeše z vlády, ale když zasáhl prezident Václav Klaus, s nímž se Bárta snaží udržovat nadstandardní vztahy, a Karel Schwarzenberg se postavil za Dobeše, šel jen John, místo nějž nastoupil nestraník Jan Kubice.

Nečas dal ale přednost uchování koalice za účasti Věcí veřejných a nepřistoupil na "variantu Kočí" - tedy že by vládu ODS a TOP 09 mohla podporovat část klubu Věcí veřejných, která by vypověděla loajalitu vedení strany. Kočí se ani nepovedlo sehnat dost poslanců, aby tato varianta vůbec byla možná.

K odchodu ministra Vondry nevyzýval vůbec nikdo, zdůraznil předseda ODS Petr Nečas

Kromě vyhazovu Fuksy si Nečas z vnitrostranických důvodů zatím nedovolil vyměnit ministra obrany a místopředsedu strany Alexandra Vondru, který čelil kritice od opozice, ale i od TOP 09 a Věcí veřejných kvůli skandálu ProMoPro - předražené zakázce během evropského předsednictví.

Vláda schvaluje reformy, ale není přesvědčivá, míní Dvořáková

Politoložka Vladimíra Dvořáková iDNES.cz řekla, že Nečas bude moci kongresu své strany říci, že jeho vláda schvaluje to, to slíbila a co odpovídá půdorysu koalice. "Vláda se ale také zoufale trápí v tom, že se na něčem dohodne a za chvíli je to zase jinak, to na voliče nemůže působit přesvědčivě," míní Dvořáková.

Podle politologa Josefa Mlejnka může Nečas ve své straně narazit na to, že mu budou někteří lidé předhazovat, že se ODS nedaří zvýšit její preference. "Z těch zhruba 20 procent, které ve volbách měla, o něco spadla. Podle mě si někteří lidé v ODS stále ještě neuvědomili, že už nejsou tou velkou stranou jako kdysi a že ani přístup k nejrůznějším postům, o které je mnoho zájemců, není takový," říká Mlejnek. Oba politologové se ale shodují, že Nečasova pozice je zatím silná.

Na sobotním kongresu ODS nebudou muset premiér a předseda strany ani jeho místopředsedové obhajovat své mandáty, kongres nebude volební. Jaká je nyní skutečná síla Nečase uvnitř strany, se ukáže při hlasování o úpravách změn stanov ODS a o tom, zda má být mandát současného vedení strany prodloužen o půl roku, až za krajské a senátní volby v příštím roce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video