Premiér Petr Nečas si přeje, aby limity pro volební výdaje platily už pro letošní podzimní krajské volby. Náklady na prezidentskou kampaň by kandidátům neproplácel.

Premiér Petr Nečas si přeje, aby limity pro volební výdaje platily už pro letošní podzimní krajské volby. Náklady na prezidentskou kampaň by kandidátům neproplácel. | foto: Petr Topič, MAFRA

Premiér Nečas chce stanovit strop výdajů už pro letošní podzimní volby

  • 21
Stropy pro předvolební výdaje stran by podle premiéra Petra Nečase mohly platit už pro letošní krajské volby. V Senátu se právě projednává návrh opoziční ČSSD, který by omezil výdaje na kampaň částkou 91 milionů. Podle Nečase není také možné, aby kampaně prezidentských kandidátů platil zčásti stát. Z volby by se pak mohl stát byznys.

"Kdyby takové příspěvky dostávali všichni kandidáti, tak by to mohlo vést k tomu, že by se z prezidentské kampaně mohl stát docela slušný předmět podnikání. To znamená: přihlásit se do kampaně, za použití velmi známé osobnosti dosáhnout v hlasování přebytkového výsledku a tím i toho, aby náklady na kampaň byly nižší než státní příspěvek za hlas," komentoval Nečas nápad, s nímž přišel jeho stranický kolega, poslanec Marek Benda.

Pokud by příspěvek státu získávali například jen kandidáti politických stran, vedlo by to podle premiéra a předsedy ODS k nerovnosti mezi nimi a kandidáty nezávislými na stranách.

Podle Nečase se vláda nyní dostává k debatě o konkrétních detailech předvolebních kampaní včetně té prezidentské. Její součástí je i možnost stanovení limitu předvolebních výdajů. Taková pravidla by mohla vzejít v platnost již na podzim. "Nevylučoval bych podzimní volby do krajů. Jsem si jistý, že dohoda musí být na prezidentské volbě," uvedl premiér.

ČSSD navrhuje, aby strany nekupovaly inzerci přes agentury

Chvílemi to na tiskové konferenci Nečase a vicepremiérky Karolíny Peake (VV) vypadalo, že boj o voliče už začal. To když se premiér několikrát vyhranil proti opoziční ČSSD.

"Nebráníme se dohodě o zastropování, ale musí být účinná. Nesmí to být hra. Mám tu konkrétní příklad nejmenované politické strany, která dneska prosazuje stropy, klidně je nechá nastavit a pak vykáže devadesátiprocentní slevy u všech možných marketingových produktů, billboardů a inzercí. To je výsměch," řekl Nečas v narážce na to, že ČSSD loni cenu své kampaně před volbami do Sněmovny obhajovala výraznými slevami (více čtěte zde).

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Sociální demokraté ale podle předsedy Bohuslava Sobotky nejnověji prosazují, aby politické strany při nákupu volební inzerce nesměly využívat mediální agentury a musely nakupovat jak inzeráty, tak billboardy přímo, bez prostředníka. Tím se Sobotka fakticky distancoval od minulých kampaní ČSSD, kde jeho strana úzce spolupracovala s agenturou Médea Jaromíra Soukupa. A kdy nízká čísla výdajů na kampaň manažer Jaroslav Tvrdík vysvětloval slevami od Soukupa.

Věci veřejné podle Peake navrhují, aby byla sleva vykazována v budoucnu povinně jako dar. Tím by se dostala do účetnictví. ODS také vidí cestu v zákazu anonymních kampaní. "Politické strany jimi obcházely své skutečné výdaje, protože se ke konkrétním inzercím neznaly a nikde je nevyúčtovaly," dodal Nečas.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že jeho strana je připravena podpořit i návrh, aby slevy v kampani byly vykazovány jako dar - jako lepší formu ale vidí právě zákaz pořizování volební reklamy přes mediální agentury. Sociální demokracie také navrhuje, aby strany napříště nemohly být sponzorovány firmami.

Tanker se také nepohne hned, hájí vláda boj s korupcí

Premiér a vicepremiérka komentovali situaci kolem předvolebních pravidel na tiskové konferenci ke zhodnocení přijímání vládních protikorupčních opatření. Podle Peake bylo dosud předloženo vládě 40 z 84 protikorupčních bodů.

"Já osobně považuji za splněné ty úkoly, které prošly parlamentem a podepsal je prezident. Takových je kolem desítky. Jejich počet ale bude velmi rychle narůstat, protože máme další v legislativním procesu či připomínkových řízeních," uvedla Peake.

Česko si nyní ročně rozděluje zakázkami 450 miliard z veřejných peněz. Nečas tvrdí, že protikorupční opatření jeho vlády ušetří desítky miliard. Mezi protikorupční opatření zařadil například zrušení některých tendrů. Vláda odložila rozhodnutí o obřím ekotendru nebo vycouvala z poloprivátního projektu výstavby v areálu pražské Ústřední vojenské nemocnice.

Jen druhým jmenovaným krokem se prý podařilo uspořit šest miliard korun. Předseda vlády ale již nezmínil, že loni v říjnu kvůli této zakázce podal Nejvyšší kontrolní úřad trestní oznámení s tím, že stát ještě před stopnutím projektu vynaložila 217 milionů korun.

Opoziční sociální demokraté označili boj vlády s korupcí za nedůvěryhodný. "Za klíčové opatření, která by nejprve musela projít, považujeme zavedení majetkových přiznání, zrušení anonymních akcií a přijetí zákona o lobbingu," vyjmenoval šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Alexandr Vondra přijíždí do katedrály sv. Víta. (23. prosince 2011)

Sociální demokraté také označili počínání vlády v boji s korupcí za nedůvěryhodné, protože premiér například dosud neodvolal z vlády ministra obrany Alexandra Vondru kvůli kauze ProMoPro - předražené zakázce během českého předsednictví v Evropské unii, kdy byl Vondra vicepremiérem pro evropské záležitosti.

Lednový průzkum veřejného mínění pak ukázal, že přibylo lidí, kteří nevěří, že současná vláda dokáže s korupcí něco udělat. Nečas to v úterý komentoval slovy, že to vnímá jako přirozenou věc a lidi je možné přesvědčit jen konkrétními kroky, vzešlými z dlouhodobé práce. "Pokud otočíte kormidlem u těžce naloženého tankeru, také potrvá dlouho, než se začne reálně otáčet," dal premiér přirovnání.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video