Lídři stran koalice přijeli do Kramářovy vlády jednat o změnách ve vládě Petra Nečase a její další existenci. Na ničem se ale nedohodli.

Lídři stran koalice přijeli do Kramářovy vlády jednat o změnách ve vládě Petra Nečase a její další existenci. Na ničem se ale nedohodli. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Nečas zachraňuje většinovou vládu, jednání s VV ale nikam nevedlo

  • 963
Rozejdou se po roce plném hádek a skandálů, nebo to potáhnou spolu dál? Premiér Nečas se na jednání v Kramářově vile pokoušel zachránit většinovou vládu. Politici ODS, TOP 09 a VV se sešli s vědomím ultimáta od neformálního lídra "véček" Víta Bárty, že vláda skončí, když do úterý Nečas nekývne na čtyři křesla pro VV. Jednání ale skončilo bez výsledku.

"Ani milimetr posunu, shoda je jen na tom, že se znovu sejdeme," sdělil iDNES.cz po dvou hodinách jednání Bárta. "Ne," odpověděl šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík na dotaz, zda se politici na něčem dohodli. Věci veřejné chtějí čtyři křesla ve vládě a trvají i na odchodech některých ministrů za ODS.

"Rozpracovali jsme si nějaké varianty řešení situace," prohlásil přesto po jednání premiér Petr Nečas. Odmítl je jakkoli komentovat. "Situace je vážná, chceme se poradit s vedením strany i poslaneckým klubem," uvedl předseda VV Radek John. Politici řekli, že se sejdou znovu těsně před úterním jednáním Sněmovny.

Vondra věří, že všichni upřednostní, proč tu vláda je

"Není čas na kladení ultimativních požadavků. Věřím, že všichni upřednostní, proč tady vláda je," prohlašoval ještě před večerní koaliční schůzkou místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra. V nadsázce také řekl, že "konec světa" v úterý nenastane. Bártovo ultimátum odmítli také politici TOP 09. Za nešťastná slova svého stranického kolegy označila i první místopředsedkyně VV Karolína Peake.

Věci veřejné chtějí mít jasno o tom, jaké posty budou mít ve vládě, do začátku schůze Sněmovny, na které se začnou schvalovat klíčové vládní návrhy - zdravotní a sociální reforma, změny v penzích či novela zákona o veřejných zakázkách.

Čas na dohodu se politikům krátí a klíčové bude zřejmě úterní jednání poslaneckého klubu VV, a zda zvítězí Bártův radikálnější postoj k vládě, nebo poslance přesvědčí spíše Peake, která se chce domluvit na pokračování koalice.

VV se na svém volebním kongresu usnesly, že požadují "důstojné" zastoupení ve vládě, které si představují tak, že bude naplněna koaliční smlouva a obsadí znovu ve vládě čtyři křesla. Zatím mají ministerstvo školství (Josef Dobeš), pro místní rozvoj (Kamil Jankovský) a do křesla ministra dopravy posadily po Bártově demisi nestraníka Radka Šmerdu.

Radek John na volební konferenci VV v Hradci Králové (28. května 2011)

Předseda VV Radek John, který opustil křeslo ministra vnitra, nakonec nepřijal speciálně pro něj vytvořenou pozici vicepremiéra pro boj s korupcí, protože se mu nelíbilo, že si nesměl sestavit tým spolupracovníků podle svých představ.

Obsaďte si vicepremiéra pro boj s korupcí, nebo dostanete šéfa legislativní rady vlády, nabídl Nečas

Nečas nyní Věcem veřejným nabízí, ať obsadí buď toto křeslo, čímž budou mít opět čtyři místa ve vládě. Jeho druhá nabídka pak je, že VV získají pozici vicepremiéra, který bude zároveň řídit legislativní radu vlády. Za tu nyní odpovídá ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil. Šéf legislativní rady vlády kontroluje všechny zákony před jednáním vlády, aby v nich nebyly chyby.

Věcem veřejným se zatím tato nabídka nezamlouvala, politici VV zatím dávali najevo, že chtějí "plnohodnotné" ministerstvo, kde budou moci svým voličům předvést naplňování priority, kterou verbálně deklarují - tedy boj s korupcí.

Petr Gazdík byl znovu zvolen předsedou hnutí Starostové a nezávislí (4. června 2011)

"Větší vstřícnost Věci veřejné nemohou očekávat," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz šéf poslaneckého klubu TOP 09 a předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík. To potvrdil také místopředseda občanských demokratů Vondra.

Kromě důstojného zastoupení ve vládě VV požadují i to, aby premiér splnil svůj předchozí slib a ještě před schvalováním reforem na červnové schůzi udělal ve vládě další personální změny, které se dotknou i jejich koaličních partnerů.

Požadují minimálně výměnu ministra zemědělství Ivana Fuksy z ODS a právě Vondry. Jak TOP 09, tak ODS ke změnám na postech svých ministrů nevidí důvod. A Nečas to také zástupcům Věcí veřejných na předchozím koaličním jednání jasně řekl.

Dodržet podle místopředsedkyně VV Peake musí Nečas i to, že hlasování o reformách bude spojeno s hlasováním o důvěře vládě. "Jdeme rozhodně s vůlí jednat, ne klást ultimáta," řekla ale také před jednáním Peake.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video