Je to politický proces a svévole, řekl po výpovědi na policii Nečas

  • 864
Expremiér Petr Nečas, kterého chce policie stíhat kvůli údajnému podplácení bývalých poslanců ODS, si po páteční výpovědi na policii v centru Prahy nebral servítky. "Je to vykonstruovaný politický proces," prohlásil Nečas. Nehodlá požádat Sněmovnu o zbavení imunity, aby mohl být stíhán. Nechce to orgánům činným v trestním řízení ulehčovat.

"Doposud mě vázala funkce předsedy vlády. Byla tam i moje přirozená loajalita a oddanost naší zemi, která mě nutila být velmi zdrženlivý v mých vyjádřeních. Toto břímě od úterý nemám. Můžu tedy mluvit naprosto otevřeně. Jedná se o politický proces, jjednoznačně o svévoli státního zastupitelství, o vykonstruovanou záležitost," řekl Nečas. V žádném případě se necítí vinen.

Nečas vypovídal přesně měsíc poté, kdy policie a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci rozjely akci, při níž byla zatčena šéfka jeho kabinetu Jana Nagyová a exposlanci Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr. "Nikdy nebyla uzavřena žádná dohoda, že za to, že odstoupí, dostanou nějaké pozice," prohlásil v pátek po výpovědi na policii bývalý premiér.

Upozornil, že sám vrchní stání zástupce v Olomouci Ivo Ištvan ve čtvrtek v ČT označil případ za právní konstrukci. "Zarazilo mě, že nikoho z vás nezaujalo, že velmi upejpavě přiznal, že u těch 150 milionů korun z bankovních schránek, které vytvořily tu výbušnou směsici politické kauzy, nemá žádný důkaz o spojitosti s kýmkoli z obviněných," řekl novinářům Nečas. Podle něj jsou v případu splétány různé příběhy a z nich je vytvářena kauza, která má závažné ústavní a politické dopady.

Nečas se podivil, že advokáti obviněných nesměli klást dotazy

Za zvláštní označil postup státního zastupitelství, kdy mu bylo posláno předvolání k podání vysvětlení, aby se to náhle změnilo ve výslech svědka. "Aniž by bylo advokátům obviněných umožněno klást dotazy. Přerušili výslech po úvodním slovu a znemožnili kladení dotazů. To je velmi nestandardní postup," rozhořčeně si stěžoval poté, co v doprovodu svého právního zástupce Josefa Lžičaře opustil budovu policie v centru Prahy.

Nečas kritizoval i podle něj uměle nafukovaný seznam vyslýchaných svědků. "Jsou vytvářeny předpoklady pro umělé natahování kauzy a vše nasvědčuje tomu, že chtějí držet co nejdéle všechny obviněné ve vazbě. Je to nátlaková vazba," prohlásil bývalý předseda vlády a ODS. Nečas činí Ištvana zodpovědným za to, že zadržené ničí společensky, existenčně a zdravotně. 

Ištvan kritiku odmítl. Postup je podle něj standardní, o zdravotních problémech vazebně stíhaných neví. "Takovou informaci o vážných zdravotních potížích nemám, ale samozřejmě pokud někdo zdravotní potíže má, v rámci výkonu vazby jsou nastaveny mechanismy, jak tyto problémy řešit," řekl Ištvan v ČT.

Nečas rezignoval na své funkce čtyři dny po zatčení Nagyové a tří exposlanců. A po necelém měsíci státní zástupce požádal Sněmovnu o vydání Nečase ke stíhání. Podle žádosti o vydání je podezřelý ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci a podplácení (více zde).

Mandátový a imunitní výbor začne o tom, zda doporučí Nečasovo vydání, jednat příští týden ve středu.

Nečas od začátku říká, že se ničeho protizákonného nedopustil. Žalobce vidí podstatu korupčního jednání v tom, že rebelujícím poslancům ODS Ivanu Fuksovi, Marku Šnajdrovi a Petru Tluchořovi bylo přislíbeno, že když rezignují na své poslanecké mandáty, dostanou výměnou jiné funkce v polostátních firmách. Poslanci se skutečně mandátů vzdali a umožnili vládě, aby prosadila daňový balík.

Fuksa nastoupil do Českého aeroholdingu, kde se stal členem představenstva a vrchním ředitelem pro strategii a rozvoj, Šnajdr se stal předsedou dozorčí rady státní firmy ČEPRO a Tluchoř umístil jím požadovaného Libora Antoše do dozorčí rady Českých drah. Na vyjednávání s poslanci se podílela Nagyová a člen představenstva ČD Roman Boček. Celá pětice je teď vazebně stíhána.

Vypovídali i náměstek Zajíček a poslanec ODS Šťastný

Dvě hodiny strávil před Nečasem u výslechu i náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček. "Podával jsem informace související s tím, že mám na ministerstvu svěřenou správu státního majetku," řekl Zajíček. Měl tedy mj. na starost administrativní zajištění toho, aby se bývalí poslanci do orgánů státních firem dostali. Do podrobností, o čem s policisty mluvil, Zajíček jít nechtěl.

Už ráno dorazil na policii poslanec ODS Boris Šťastný, který měl k daňovému balíčku také výhrady, ale na rozdíl od rebelující skupiny se nakonec "zařadil", nedělal vládě problémy a hlasoval s ní.

Boris Šťastný po pátečním výslechu na policii:

Šťastný vypovídal více než dvě hodiny, ale příliš sdílný nebyl. "Šlo o předání informací policii z celého průběhu projednávání daňového balíčku. Otázky směřovaly i k jednotlivým obviněným poslancům," řekl Šťastný. "Chci zdůraznit, že přípravné řízení je neveřejné. Každý svědek podepisuje, a stejně tak já jsem podepsal prohlášení, které ze zákona zakazuje hovořit o tom, co bylo předmětem dotazování," uvedl poslanec ODS (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video