Odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila bude muset premiér Petr Nečas ještě podle prvního místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky vysvětlit při jednání grémia ODS.

Odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila bude muset premiér Petr Nečas ještě podle prvního místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky vysvětlit při jednání grémia ODS. | foto: MF DNES, Yan Renelt, Michal Růžička

Jak Nečas mění ministry? Hledá zároveň nové spojence uvnitř ODS

  • 547
Nástupce Jiřího Pospíšila na postu ministra spravedlnosti chce mít premiér Petr Nečas příští týden. Vodítkem při tom, koho vybere, může být, jak si počínal, když posadil do vlády Petra Bendla a Martina Kubu. Při předchozích výměnách ministrů za ODS ukázal, jak je pro něj důležité, aby nováčci ve vládě pomohli upevnit jeho pozici v ODS.

Když potřeboval Nečas loni na podzim oslabit vliv vnitrostranického kritika Petra Tluchoře, kterého odstavil z pozice šéfa poslaneckého klubu ODS, neváhal vyměnit jeho spojence Ivana Fuksu v křesle ministra zemědělství a instalovat do vlády exministra dopravy Petra Bendla, který neměl do té doby se zemědělstvím nic společného. Jmenování do vlády Bendla posílilo před volbou šéfa krajské organizace a Tluchoře s Nečasovou pomocí porazil.

Z Bendla se tak stal Nečasův spojenec, který mu může garantovat hlasy významné části středočeské organizace. Podobně si Nečas později sehnal spojence v jihočeské ODS, když ministrem průmyslu a obchodu udělal původně lékaře Martinu Kubu, který patří mezi spojence "knížete z Hluboké", vlivného občanského demokrata Pavla Dlouhého. ODS pak znechuceně opustil jihočeský poslanec Michal Doktor.

Nyní má Nečas šanci získat další spojence pro příští volební kongres mezi občanskými demokraty na severu Čech. Jedním z kandidátů do vlády místo Pospíšila je jeho současný první náměstek Daniel Volák, bývalý litvínovský starosta.

"Já dělám svou práci prvního náměstka a ostatní věci nekomentuji," řekl ve čtvrtek iDNES.cz Volák. Zkušenosti z pozice Pospíšilova náměstka má i šéf regionální ústecké organizace ODS Jan Kubata. O něm se také spekulovalo, že by mohl jít do vlády, když Nečas měnil ministra Martina Kocourka.

Druhým kandidátem, o němž se mluví, že by mohl Pospíšila nahradit, je šéf ústavně-právního výboru Sněmovny Marek Benda. Pražský poslanec patří v ODS k nejbližším Nečasovým spojencům a Nečas by měl v jeho osobě jistotu, že se do vlády dostane člověk stejné krevní skupiny. Oba totiž patří k nejkonzervativnějším členům ODS.

Žádná jména nebudu potvrzovat ani vyvracet, řekl premiér

"Výběr začal vteřinu poté, co jsem se rozhodl pana doktora Pospíšila odvolat z pozice ministra spravedlnosti. Mám několik jmen, žádná nebudu vyvracet ani potvrzovat," řekl ve čtvrtek iDNES.cz premiér Nečas. Nového ministra chce mít příští týden (více o tom, jak vysvětloval vyhazov Pospíšila, najdete zde).

Oba zatím médii favorizovaní kandidáti Volák i Benda jsou extrémně opatrní, aby neřekli nic, čím by si při výběru nového ministra mohli ublížit. Benda pro jistotu ani nebere telefon a neodpovídá na SMS, zda by pro něj byla přijatelná Lenka Bradáčová jako nová vrchní státní zástupkyně v Praze. Pospíšil už ji nestihl před odvoláním z vlády jmenovat.

První místopředseda Senátu a kandidát ODS na Hrad Přemysl Sobotka iDNES.cz řekl, že Pospíšilovo odvolání bylo pro něj velké překvapení. "Bude nám to muset vysvětlit," řekl na Nečasovu adresu.

"Pokud ty důvody budou jasné a čitelné, nepředpokládám, že by to mělo poškodit ODS. V případě, že to vyjádření bude divné, tak reakce občanů bude podobná jako včera a dneska," připustil ve čtvrtek Sobotka. Tedy reakce většinou negativní. Sobotka zároveň popřel, že by Bradáčová byla pro ODS nepřijatelná. "Já jsem nezaznamenal uvnitř ODS , že by jméno paní Bradáčové bylo výrazně negované," řekl iDNES.cz místopředseda Senátu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video