Volební lídr ODS Petr Nečas. (1. června 2010)

Volební lídr ODS Petr Nečas. (1. června 2010) | foto: David Neff, MAFRA

Nečas: Vláda, sestavená za dva měsíce? To by bylo ještě rychlé

  • 366
O tom, co by mohlo možnou koalici ODS, TOP 09 a VV překazit, nechce šéf občanských demokratů a horký kandidát na premiéra Petr Nečas mluvit. Snadné a rychlé to ale podle něho nebude. "My máme analýzu programových průniků všech tří stran a drtivá většina problémů je řešitelná kompromisem," tvrdí Nečas.

Jeden z členů vyjednávacích týmů říká, že šance na to, že Věci veřejné vstoupí přímo do vlády a nebudou ji jen tolerovat, je teď zhruba 50:50. Je to pravda?
To je úplně nesmyslné vyjádření. Jednání jsou na samém začátku, dokonce neproběhlo ani jedno společné jednání všech tří stran.

V jakých programových bodech bude při jednání o koalici největší problém?
Mluvit o případných konfliktech je naprosto předčasné. My máme analýzu programových průniků všech tří stran a drtivá většina problémů je řešitelná kompromisem. Pokud nedohodneme kompromis v rámci expertních skupin (je jich šest a jednají o klíčových programových bodech, pozn. red.), posune se jednání na úroveň tříčlenných vyjednávacích týmů. Pokud ani tam nebude kompromis, budou se ho snažit najít šéfové stran.

Před pondělní televizní debatou místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska a vyjednavače VV Víta Bárty vyšel najevo jejich vzájemný silný osobní odpor. Je to riziko pro vznik vlády?
Samozřejmě. Lidská chemie hraje v politice velkou roli, a ten kdo ji nezvládá, není politický profesionál a měl by zvažovat, zda na vysokou politiku má.

Myslíte tedy, že by vztah Kalousek–Bárta mohl být pro vznik vlády osudným?
Já jsem řekl, co jsem řekl.

Bylo by pro vás přijatelné, aby Věci veřejné pouze podporovaly vládu, ale nevstoupily do ní?
Nechci předjímat výsledek jednání. My jsme nikdy netrpěli iluzemi, že to jednání bude snadné a rychlé. Vždycky jsem říkal, že za rychlé sestavení vlády budu považovat jeden až dva měsíce. Jednoznačně upřednostňujeme standardní koalici. Vytvoření menšinové vlády by bylo krokem, který dává voličům najevo, že o jejich hlasování příliš nestojíme. Česká republika má před sebou řadu důležitých kroků, které potřebují vládu s většinou hlasů v Poslanecké sněmovně. Rozumíme taktickým krokům, které používá Johnova strana v rámci rozšíření nějakého vyjednávacího prostoru, a neznervózňuje nás to.

O vstupu Věcí veřejných do vlády ale nakonec rozhodne referendum mezi členy strany a jejich sympatizanty.
Je to samozřejmě nezvyklý postup. Nicméně musíme to respektovat a věřit tomu, že když dojednáváme nějaký společný kompromisní dokument, vedení Věcí veřejných se za ten dokument postaví.

Podle jakého klíče budete vybírat ministry za ODS? Budou hrát roli preferenční hlasy jednotlivých politiků ve volbách? Rozhodne o tom kongres?
Výběr do vysoké exekutivní funkce není Česko hledá SuperStar, není hlasováním o popularitě. Zrovna tak rozhodování kongresu by byl nesmyslný krok. Za vládu nese odpovědnost její předseda. V mém kompetenčním týmu jsou lidé, kteří jsou schopni zastávat pozici člena vlády, ale počet lidí s touto schopností je širší.

Mnoho lidí v ODS říká, že křesla ministrů financí a zahraničí pro TOP 09 už by byla trochu moc. Souhlasíte s tím?
Já vůbec nebudu říkat nic ke konkrétním pozicím ve vládě ani ke jménům. Je to příliš brzo, zatím vůbec nejsme dohodnutí ani na programu.

Mluví se o tom, že ČSSD by mohla opět obsadit křeslo šéfa Poslanecké sněmovny.
Je to jedna z alternativ. Nicméně sociální demokracie nemá nějaký nárok na tuto pozici, neplyne ze žádného zákona ani ze zvyku. Třeba si nevzpomínám, že by v roce 2002 za vlády ČSSD křeslo předsedy Sněmovny získala Občanská demokratická strana. Určitě by se mnohé odvíjelo od konkrétní osoby, kterou by ČSSD navrhla. Stejně tak si ale dovedu představit, že předsedu Sněmovny vybere vládní koalice.

Co když ČSSD navrhne na post šéfa Sněmovny Jiřího Paroubka?
Já vůbec nechci na někoho ukazovat a říkat, zda je přijatelný nebo ne. Očekáváme od ČSSD, že její kandidát bude schopný garantovat určitý způsob chování a komunikace v Poslanecké sněmovně. Po zkušenostech z minulého volebního období neplatí, že strana někoho navrhne a my jsme povinni ho zvolit.

ODS bude mít za čtrnáct dní volební kongres. Jak se osobně zasadíte o to, aby proběhla razantní výměna lidí ve vedení?
Své představy mám a uvnitř strany je sdělím. V žádném případě nebudu vydávat seznamy žádoucích nebo nežádoucích osob, to by bylo velmi kontraproduktivní. Ale předsedu a místopředsedy Občanské demokratické strany volí kongres v tajné volbě, neurčuje je předseda. Nejsme autoritářská strana. Věřím tomu, že kongres rozhodne moudře a zvolí takové lídry, kterými dáme najevo, že jsme velice pozorně vyslechli ten vzkaz od voličů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video