Petr Nečas tvrdí, že momentálně není poptávka po velké koalici.

Petr Nečas tvrdí, že momentálně není poptávka po velké koalici. | foto: Václav Pancer, MF DNES

Nečas: Velkou koalici si ČSSD nevydupe

  • 397
Možný budoucí vicepremiér a ministr Petr Nečas vyjednával za ODS podmínky pro novou vládu. Poptávka po užší spolupráci s ČSSD podle něj momentálně neexistuje. "Ale chceme i dohodu s ČSSD," říká v rozhovoru pro MF DNES, protože bez ní by nemohl koaliční kabinet normálně vládnout.

Přejít na speciál Hledá se vláda

Pane místopředsedo, koaliční smlouvu podepíší ODS, lidovci a zelení v pondělí. Už se skoro cítíte jako vicepremiér a ministr?
Ne. To by bylo předčasné. Koaliční smlouvu musí schválit republikové orgány všech tří stran a až pak se bude jednat o ustavení vlády.

Může se ještě obsah koaliční smlouvy změnit?
Nad obsahem, který se zabývá programem koalice, byly stráveny desítky hodin. Byla to velmi pečlivá jednání, takže nepředpokládám, že budou někým napadena. Ale výhrady se objevit mohou.

Vy jste kdysi přijal a ihned odmítal místo ministra. Teď už nebyl žádný důvod, abyste to nevzal?
Je fascinující, jak se tato věc znovu a znovu vrací.

Nevrací, vy se v tom jakoby vracíte.
Já jsem pořád tam, kde jsem. Připomínám, že věc, o níž hovoříte, se stala v roce 1997. Jinými slovy v minulém století. Byl jsem o devět let mladší, měl jsem o devět let menší děti. Tehdy mě k tomu vedly zásadní rodinné důvody.

Takže teď to bylo daleko jednodušší rozhodování?'
Když jsem převzal zodpovědnost prvního místopředsedy ODS, tak jsem tím převzal i širší zodpovědnost včetně možného působení ve vládě.

Váš kolega Jan Zahradil říká, že vznikající koalice je velmi křehká a nemusela by dlouho vydržet. Vy se toho nebojíte?
Investoval jsem do toho projektu osobní úsilí a nasazení, a to proto, že si myslím, že za to stojí. Politika je věc velmi neurčitá a za 24 hodin se může situace dramaticky změnit. Nejistota je součástí politického života. Naučil jsem se s tím žít.

Veřejnost však nechce být znejisťována. Kvůli tomu nešli - a bylo jich poměrně hodně - lidé k volbám.
Jistě, volební účast 65 procent byla nečekaná, ale voliči takto rozdali karty. Je teď naší zodpovědností udělat s tím něco ku prospěchu občanů a celé země.

O vás se hovořilo léta jako o možném ministrovi obrany. Proč jím nakonec nejste?
O personálním obsazení a resortech v připravované vládě není definitivně rozhodnuto.

Jak to, že ne? Určitě je to součást koaliční smlouvy. Nebo ne?
Jedním z nejklíčovějších úkolů nové vlády bude reforma důchodového a sociálního systému a boj s nezaměstnaností. To si vyžaduje člověka se silným politickým mandátem. Proto by tam měl sedět první místopředseda nejsilnější strany.

ODS chtěla vaše ministerstvo práce a sociálních věcí z těchto důvodů?
V mnoha ohledech ano. Je to naprosto klíčový resort. Pokud chceme dělat reformy, tak ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny…

Počkejte, tam v názvu přibyla rodina. To chtěli lidovci?
Ne. Koaliční strany mají podobné názory na řešení problémů rodin.

Může si vůbec člověk při podobných rozhodováních o ministerských postech vybrat?
Nejdříve si každý musí odpovědět na otázku, zda je vůbec ochoten přijmout zodpovědnost za post ministra, a až pak se vyjednává dál. Představa, že si někdo vydupává resort, který by se mu líbil, to je představa o nezodpovědném a dětinském politikovi.

Jednou z priorit vlád, které sestavovala ČSSD, byl právě boj s nezaměstnaností. Ale výsledek dobrý není. Vy máte lepší recepty?
Určitě. Stávající vláda je neměla odvahu udělat.

Vy budete mít odvahu? Je to dost komplikovaný problém.
Provedeme zásadní změny. Například vytvoříme pružnější trh práce a chceme provést reformu sociálního systému, aby normální bylo pracovat a aby to bylo výhodnější než být na dávkách. Ty nemají nahrazovat mzdu, ale mají pomáhat lidem, kteří jsou skutečně v nouzi. Systém musí motivovat k práci, ne naopak.

Slíbíte veřejnosti, o kolik snížíte nezaměstnanost?
Pokud budeme mít podporu v této otázce napříč politickým spektrem, tak ji lze při dobrém ekonomickém růstu zredukovat výrazně.

Co to je výrazně?
O jednu třetinu až o polovinu současného stavu.

Tak to se jistě mnoho lidí už těší. Ještě se vrátím k otázce rozdělení postů. Podle některých zdrojů z ODS jste prý na ministerstvo obrany nechtěl, protože tam má po ministrech Kostelkovi a Kühnlovi panovat "bordel". Je to tak?
To odmítám. Nic takového jsem neřekl. I když na ministerstvu obrany je co napravovat.

Koaliční smlouva bude obsahovat i jmenovité rozdělení ministerstev?
Bude tam příloha č. 1, tam to bude napsané.

To bude známo po víkendových jednáních koaličních stran?
Myslím si, že v neděli vpodvečer.

Byl jste jedním z hlavních vyjednavačů o nové vládě. Jaké pocity jste měl osobně?
Během tří týdnů se podařilo koaliční smlouvu vyjednat rychle. Ultra rychle. A bez větších konfliktů. Jednali jsme hlavně o programu, ne o postech, zřejmě proto to bylo méně konfliktní. Osobně jsem měl z toho dobrý dojem.

Překvapilo vás něco nemile?
Mám skeptický pohled na svět, proto jsem byl překvapen příjemně.

Problémy se prý objevily na začátku jednání: zelení chtěli prosadit úplně celý svůj program.
Názory se postupně vyjasňovaly a obrušovaly. A upozorňuji, že koaliční dohoda a programové prohlášení vlády nejsou ty samé věci.

Neodpověděl jste mi. Bylo to tak se Stranou zelených?
Zelení chtěli mít větší pojistky vůči ODS a lidovcům, protože jejich program je odlišný. Ale vyjasnili jsme si to. Dospěli jsme ke kompromisu. Samozřejmě jsme se nemohli potkat v celé řadě věcí.

Ve kterých?
Pokud by zelení přišli s tím, že tato vláda začne utlumovat či zastaví jaderný program, tak by to ODS nepřijala. Kompromisem je, že nebudeme podporovat výstavbu nových bloků jaderných elektráren.

V čem jste se ještě střetli?
Mimořádně komplikovaná byla jednání o ekonomické části programu. Například žádost zelených v případě vysoké spotřební daně na energie. Nakonec jsme se dohodli, že složená daňová kvóta má klesat, takže každé zvýšení nějaké daně musí být kompenzováno snížením jinde.

Pořád chybí dohoda s ČSSD. Očekáváte ji? A kdy?
Chceme se sociální demokracií jednat. Chceme se dohodnout na rozumném uspořádání politických poměrů. Chceme, aby každý respektoval, jak voliči rozdali karty. Na mnoha zásadních změnách je dohoda navíc nutná: v boji proti korupci, reformě penzijního systému, přípravě na přijetí eura či dalších věcech.

Nemusí se tedy vaši voliči obávat, že je "zradíte" a dohodnete se se sociální demokracií na další opoziční smlouvě či velké koalici?
S ČSSD jsme připraveni jednat, ale voliči nám dali mandát ke změně. Poptávka po užší spolupráci s nimi je v ODS na bodu mrazu, nevoláme vůbec po velké koalici ani po nové verzi opoziční smlouvy. Dokonce je vůči tomu silný odpor. Jak čteme prohlášení některých politiků sociální demokracie a jejich stranického listu Právo, tak si myslím, že ČSSD si nevydupe a nevyvzdoruje něco, jako je velká koalice či opoziční smlouva.

Co jim však nabídnete, aby nechali vaši vládu projít?
Chápu, že chtějí určité garance. Za jejich potenciální ústupky se nebudou muset zpronevěřit svým voličům a neztratí politickou tvář.

Vylučujete, že mezi ODS a ČSSD probíhají nějaká tajná jednání, o jejichž výsledcích se nikdy veřejnost nemusí dozvědět?
To vylučuji.

Objevily se totiž spekulace, že za dohodu s ČSSD by vaše vláda nedošetřila některé korupční aféry.
Zajímalo by mě, kdo ty spekulace šíří. Nic takového neexistuje. Stoprocentně to vylučuji.

Šíří je i členové ODS.
Jestli něco tato země potřebuje, tak právě vymýtit korupci, která je neobhajitelným zlem. Nedovedu si představit, že boj proti ní nebude ještě intenzivnější. Kdyby k něčemu takovému mělo dojít, tak s tím nechci mít nic společného. Něco takového jenom beze mě.

Podívejme se teď na nejbližší dobu. Budou podle vás už příští týden zvoleny orgány Poslanecké sněmovny včetně jejího předsedy?
Nemyslím si, že se to podaří příští týden. Může se to táhnout až několik týdnů.

Bude na konci těch týdnů váš předseda Sněmovny?
Klíčové je, aby země měla vládu s reformním programem, která bude mít důvěru. Součástí tohoto řešení mohou být úvahy o konkrétních osobách na některých postech.

Neodpověděl jste mi. Budete mít svého předsedu?
Nevidím důvod, proč bychom ho neměli.

Může jím být Miroslava Němcová?
Paní Němcová je výrazná a kvalitní kandidátka. Navíc ženský prvek mezi čtyřmi nejvyššími ústavními činiteli by byl pozitivní. Sociální demokracie na ten post nemá nárok.

Tím vylučujete dohodu o tom, že by jím mohl být Jiří Paroubek?
Teď to vylučuji, protože by to bylo v rozporu s ústavou, a to i v době, kdy by byla vláda v demisi.

A do budoucna?
Pokud by bylo teoreticky obsahem dohod přepuštění pozice předsedy Sněmovny nejsilnější opoziční straně, tak si to představit umím.

To by byla Miroslava Němcová asi hodně zklamaná.
Každý jdeme do politiky s tím, že se mu nemusí splnit všechno. Zrovna tak může být zítra zklamaný Petr Nečas či kdokoli jiný. Paní Němcová, které si velmi vážím, čte podle mě situaci podobně jako já.

Jednáte o postech ve Sněmovně s komunisty?
Ne. Potkáváme se ve Sněmovně, ale nejednáme. Osobně bych klíčové pozice v zemi nedával představitelům nedemokratických stran.

Co byste nabídli sociálním demokratům výměnou za dohodu o podpoře vaší vládě?
Podíl na řešení prioritních věcí důležitých pro celou zemi, ale o tom jsem již hovořil.

Zajímají mě konkrétní posty.
Dovedu si představit, že kromě předsedy Sněmovny by to byl také post šéfa rozpočtového výboru, šéfů kontrolních orgánů zpravodajských služeb, Národního bezpečnostního úřadu, policejních odposlechů a podobně. V orgánech kontroly exekutivy by pak mohli sociální demokraté získat nadproporční obsazení.

Dokdy vlastně mohou jednání o nové vládě trvat?
Mohou se protáhnout na řadu týdnů. Pak by se nikdo nemohl divit, kdyby vláda předložila návrh státního rozpočtu staré vlády. Zajímavé by bylo, zda by pro něj ČSSD hlasovala, nebo by hlasovala proti "svému" rozpočtu. To by bylo pikantní!

Takže konkrétní odhad o délce jednání neexistuje?
Těžko to jde odhadnout. Kdyby se odehrálo průlomové jednání, tak to pak může trvat jen několik hodin či dní. Nevylučuji však, že se to natáhne na celé léto. Záleží na zodpovědnosti sociální demokracie. Přitom některé špičky ČSSD podle všeho ještě neskously volební prohru a odchod z funkcí, na které si navykly. Ale postupně převáží prvek racionality a k politickým dohodám se sociální demokracií dojde.

A výsledkem bude důvěra vaší koaliční vládě?
Nechceme žádné pofiderní manévry, že se nějaký jejich poslanec někde zapomene při hlasování o důvěře. Dovedu si představit, že ČSSD bude hlasovat proti programovému prohlášení vlády vědomě s absencí jednoho hlasu. V tom dobrém slova smyslu by se pak mohl jako frajer projevit přímo předseda, pan Paroubek, který by to osobně umožnil.

Tak to jsem zvědav. Vy si skutečně umíte představit titulky: Paroubek umožnil Topolánkovi vládnout?
Vždyť by hlasovali proti vládě, ale na základě dohody by jí umožnili vládnout. Veřejnost by takové zodpovědné a chlapské gesto ocenila.

Uvidíme, jaký "frajer" premiér Paroubek bude. Vydržela by vaše koalice pak celé čtyři roky?
Záleželo by na komunikaci mezi námi. Pokud by to probíhalo jako u jednání posledních týdnů, tak má tato vláda před sebou dlouhou perspektivu.

Když byl zvolen předsedou ODS Mirek Topolánek, tak jste s ním neměl idylické vztahy. Už je to lepší?
Nemohly být idylické, vždyť jsme kandidovali proti sobě. Ten střet v roce 2002 šel na samu hranu únosnosti a byl velmi tvrdý. Ale u lidí z ODS převažuje zodpovědnost za naši značku a tomu se podřizují individuální ambice.

Neodpověděl jste. Jaké máte dnes vztahy s panem Topolánkem?
Jsou velmi korektní, velmi pracovní a přátelské.

ODS tedy stojí jednotně za svým současným předsedou?
Ano. Jako první místopředseda mám dokonce úkol krýt předsedovi ODS záda. A to dělám.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video