Petr Nečas musí hájit dohodu o nové vládě uvnitř ODS, zatím uspěl u stranického grémia.

Petr Nečas musí hájit dohodu o nové vládě uvnitř ODS, zatím uspěl u stranického grémia. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nečas uspěl. Rozdělení křesel v nové vládě obhájil v ODS také u poslanců

  • 31
Petr Nečas uhájil před poslanci ODS to, že jeho strana v nové vládě přepustila TOP 09 a Věcem veřejným některá klíčová křesla - finance, zahraničí i vnitro. "Klub jednoznačně podpořil dosavadní postup vyjednavačů," sdělil iDNES.cz Nečas. Už před tím získal podporu i od grémia, užšího vedení ODS.

"Poslanecký klub podpořil Petra Nečase i sestavu, kterou do vlády navrhl," potvrdil šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. Jen jediný člen klubu podle něj nezvedl ruku pro. Podle mluvčího strany Martina Kupky už před tím Nečas získal podporu pro novou vládu, včetně rozdělení křesel, od vedení občanských demokratů.

ODS má ve vládě 6 míst, TOP 09 obsadí 5 křesel a Věci veřejné čtyři. Jenže pod tlakem obou menších stran nemají občanští demokraté snad s výjimkou obrany, kterou má vést Alexandr Vondra, žádné z klíčových křesel. Zahraničí získal předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a vnitro šéf Věcí veřejných Radek John. (Zrodila se vláda bez žen. ODS pustila finance Kalouskovi, John má vnitro)

Kromě toho získala "topka" tři křesla, kde bude nejlépe vidět, jaké dělá vláda reformy - finance, zdravotnictví i práce a sociální věci. Podle Schwarzenberga tím na sebe TOP 09 vzala značné riziko, ale pokud bude vláda úspěšná, profit z toho zřejmě nebude mít Nečas a jeho ODS, ale koaliční partner a zároveň konkurent na pravici.

Nečas ale při jednání s kolegy z grémia ODS zdůraznil, že osobně povede práci na klíčových reformách – důchodové, zdravotní a veřejných financí. "Sestava vlády vychází z reálných výsledků voleb. Jde mi o to, aby kabinet jako celek dobře fungoval. ODS přijala největší míru odpovědnosti za další vývoj v zemi," prohlásil premiér. (rozhovor s Nečasem)

V ODS může Nečas čekat napětí, na řadu zájemců o křesla nedošlo

Očekávalo se, že Nečas bude mít obhajování před poslanci těžší než na grémiu. V užším vedení strany jsou totiž všichni lidé, na které ukázal, že by je chtěl ve vládě mít. Například pražská ODS počítala s tím, že poté, co úplně vypadl David Vodrážka z vedení strany, mohla by získat alespoň ministra.

Ambice v tomto směru měl například nový šéf pražské ODS Boris Šťastný, který předpokládal, že by mu mohla pomoci i pozice ve vedení regionu. "Je věcí premiéra Nečase, koho si s sebou vezme do vlády," říkal Šťastný ještě před rozhozením křesel. Nečas ale od začátku počítal s tím, že kdyby ODS zdravotnictví měla - ale příliš o něj nestála - nabídl by ho senátorce Daniele Filipiové. Nakonec bude ministrem zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09.

Petr Bendl (ODS)I když zřejmě nelze čekat, že by ODS hned na začátku svého nového předsedu "podtrhla" a donutila ho jednat i o jiné dohodě, včetně rozdělení křesel s TOP 09 a Věcmi veřejnými, musí Nečas ve straně očekávat určité napětí. Křesel, které strana získala, je méně, než bylo v ODS zájemců. Například bývalý středočeský hejtman Petr Bendl, který ani nekandidoval na kongresu, tvrdil, že s ním Nečas počítá do exekutivy. "Bez komentáře," říká teď stroze Bendl.

Místo toho bude ze středních Čech za ODS ve vládě Ivan Fuksa, bývalý náměstek na ministerstvu financí, který byl blízkým spolupracovníkem Miroslava Kalouska. Říká se o něm, že k němu má stále velmi blízko, což by rovnováhu sil ve vládě ještě o trochu více vychylovalo k TOP 09.

Na druhou stranu navržený ministr za TOP 09 Heger kandidoval dříve do Senátu za ODS a ve své straně zaujímá umírněnější postoje k poplatkům ve zdravotnictví než má TOP 09 a blíží se v této věci názorům ODS.

Politici ODS v krajích nevnímají dohodu o vládě jednotně

O koaliční dohodě, která má být hotova příští týden, bude ještě jednat výkonná rada ODS. V krajích nejsou na vyjednaný kompromis názory jednoznačné.

Šéf hradecké krajské ODS Ivan Adamec označil složení vlády za nepříjemné překvapení. "Nejvíce mě trápí obsazení ministerstva vnitra. Věci veřejné nepřesvědčují, že by byly ohledně řízení tohoto složitého ministerstva v obraze," řekl ČTK Adamec. Opačný názor má jihomoravský krajský předseda Jiří Kadrnka. "Je to pro naši zemi jednoznačně lepší než jakékoliv levicové varianty," řekl Kadrnka.

Podle předsedy ODS na Vysočině Ivo Strejčka bylo vzhledem k tomu, že rozdíl mezi ODS a TOP 09 byl po volbách jen tři procenta, zřejmě nereálné dosáhnout při vyjednávání o vládě víc. Ne jako prohru ODS, ale jako výsledek reality vnímá rozdělení ministerstev i šéf jihlavské ODS a kandidát na primátora Radek Vovsík. "ODS není vítězem voleb, obsazení proto odpovídá reálnému poměru politických stran," uvedl Vovsík.

Myslíte si, že Nečas při jednání o vládě příliš ustoupil koaličním partnerům?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 22. července 2010. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 728
Ano
Ano 324

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video