Jsem velmi v šoku, že někdo může kandidaturu Švejnara myslet vážně, prohlásil Nečas.

Jsem velmi v šoku, že někdo může kandidaturu Švejnara myslet vážně, prohlásil Nečas. | foto: Lenka Nejezchlebová, iDNES.cz

Nečas: Švejnar je prezidentský kandidát ČSOB

  • 2071
Podle místopředsedy ODS Petra Nečase by byla kandidatura Jana Švejnara na prezidentský post "exemplárním střetem zájmů". Švejnar je od roku 2003 předsedou dozorčí rady Československé obchodní banky, s níž vede Česká republika arbitrážní spory o třicet miliard korun.

Nečas na to upozornil v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

"Jsem velmi v šoku, že někdo může kandidaturu Švejnara myslet vážně," prohlásil Nečas s tím, že Švejnar měl vzhledem ke své zvažované kandidatuře dávno odstoupit z funkce předsedy dozorčí rady ČSOB.

Zároveň ale dodal, že i kdyby odstoupil, střet zájmů bude trvat. Připomněl, že prezident má přístup k dokumentům o arbitrážních sporech vedených státem a že také jmenuje členy Bankovní rady České národní banky.

"Jaký bude další krok? Vládu nahradí představenstvo ČSOB?" zeptal se Nečas.

Nečas prohlásil, že poslanecký klub ODS Švejnara vůbec nepřijme a nedá mu šanci jeho vztah k ČSOB vysvětlit. "Je to prezidentský kandidát ČSOB. Nevidíme důvod, proč naslouchat jednotlivým silným zájmovým finančním skupinám," řekl.

Podle něj je krajně nepravděpodobné, že by někdo z ODS dal Švejnarovi hlas. Kandidátem občanských demokratů je Václav Klaus.

Stát vede s ČSOB arbitráže o miliardy
Ministerstvo financí ČSOB letos u pařížského arbitrážního soudu zažalovalo o 26,7 miliard korun. Peníze žádá jako kompenzaci v souvislosti s očištěním Investiční a Poštovní banky, kterou ČSOB převzala v červnu 2000 za symbolickou korunu. Stát chce dokázat, že převzetí se uskutečnilo nekalým způsobem. ČSOB údajně ovlivňovala politiky, aby jednali v její prospěch.

Žalobou ministerstvo reagovalo na skutečnost, že se na soud předtím obrátila samotná ČSOB. Ta po státu v arbitráži požaduje 1,7 miliardy korun za transakce související s převodem IPB.

Premiér Topolánek se ke kandidatuře Švejnara vyjádřil mnohem smířlivěji než Nečas. Fakt, že vládní zelení chtějí prosadit na Hrad Švejnara, podle něj nemůže ohrozit koalici.

"Volba prezidenta není součástí koaliční dohody," řekl televizi Prima v pořadu Nedělní partie. Za pikantní označil to, že levice nepřišla s kandidátem, který by reprezentoval levicové hodnoty.

Domnívá se, že prezidentský kandidát ODS Václav Klaus neselhal za svého působení na Hradě ani v jedné z krizových situací.

Komunisté žádají rovné zacházení
Pro předsedu KSČM Vojtěcha Filipa je otázka vztahu Švejnara k ČSOB velmi závažná, ale nechce ji hodnotit, protože s ekonomem zatím nemluvil. Z pohledu Filipa je Švejnar relevantním kandidátem na prezidentský post.

"Závěry si ale bude muset učinit náš poslanecký klub a poté vedení strany," řekl Filip v ČT.

Podle něj je pro KSČM důležité, aby každý ze zvažovaných kandidátů měl rovný přístup ke všem politickým stranám. Komunisté se také budou prezidentských kandidátů ptát na jejich názor na ekonomickou reformu, případné referendum o radaru a na suverenitu ČR v rámci Evropské unie. O nominaci vlastního komunistického kandidáta zatím KSČM neuvažuje.

Lidovci zatím nemají jasno
Předseda lidovců Jiří Čunek chce, aby se celá jeho strana sjednotila na jednom prezidentském kandidátovi. "Ne aby to bylo tak, že se naoko dohodnou na někom, a pak si každý volí, úplně jak chce," řekl Čunek. Dodal, že ví o členech strany, kteří Švejnara nepodporují.

Podle dřívějších informací budou údajně někteří lidovci volit Klause. KDU-ČSL podle Čunka uvažuje stále i o předsedovi akademie věd Václavu Pačesovi. "O jménech se bude diskutovat," řekl lidovecký šéf. Podle něj se možná objeví ještě nějaký jiný kandidát.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video