Premiér Petr Nečas vysvětloval poslancům záležitost kolem Vojenského

Premiér Petr Nečas vysvětloval poslancům záležitost kolem Vojenského zpravodajství a Jany Nagyové. (14. června 2013) | foto: Petr Topič, MAFRA

Nečas: Úplatek to nebyl a likviduje to politiku. Stíhání se nebojím

  • 436
Každý poslanec má právo rezignovat na svůj mandát a nevonné jednání není v rozporu se zákonem, tak bývalý premiér Petr Nečas z ODS popírá, že by se on osobně dopustil nějakého korupčního jednání. Jde o rezignaci bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy, kteří umožnili další fungování vlády.

"Já se nebojím," odvětil Nečas ve Sněmovně na otázku, zda se neobává, že bude také stíhán a že policie požádá, aby byl zbaven imunity a vydán policii. Ta obvinila a kvůli korupci stíhá tři bývalé poslance ODS a také nejbližší spolupracovnici expremiéra Janu Nagyovou. Všichni jsou ve vazbě.

"K žádnému úplatku nedošlo. Je to bizarní právní konstrukce, která likviduje politiku v České republice. Jde o běžné vyvažování vnitrostranických zájmů, je tu kriminalizován pokus o nalezení kompromisního řešení v rámci vnitrostranické a vnitrokoaliční situace," řekl bývalý předseda vlády.

Nečas je podle státních zástupců mezi podezřelými

Kriminalizace nikomu nevonících politických postupů by podle něj v důsledku vedla k zavření celé politické reprezentace. "Nevonné jednání ještě není v rozporu se zákonem. Poslanec má právo rezignovat na svůj mandát. Kolik poslanců tady už rezignovalo. Bielesz, Marvanová. To je standardní postup," prohlásil Nečas, který v pondělí na Hradě podal demisi svou i svého kabinetu.

Vydání Nečase k trestnímu stíhání by ODS nepodpořila. "Jestli byla celá policejní akce, která proběhla, jen vyjádřením jiného právního názoru na to, co je a co není korupce, tak my říkáme celou dobu: toto není korupční jednání," prohlásil šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda. (více zde)

Rezignaci ve Sněmovně nelze kriminalizovat, hájí se Nečas

"Navíc rezignace poslance vyslovená na půdě Sněmovny nemůže být kriminalizována. To je projev učiněný ve Sněmovně," zdůraznil Nečas.

Poukázal na případ bývalého ministra dopravy, šéfa Věcí veřejných Víta Bárty. Ten ušel trestu za to, když dával obálky s penězi poslancům svého klubu. Nejvyšší soud ovšem rozhodl, že nemůže být stíhán, protože nabídky dával na půdě Poslanecké sněmovny.

Pád Nečasovy vlády

Nečas na dotaz, co bude dělat, až ve Sněmovně skončí, odvětil: "Tím se fakt nezabývám." Otázka, zda by nemohl skončit například jako eurokomisař, jak v minulosti politici naložili s jiným bývalým premiérem, Vladimírem Špidlou, Nečase pobavila. Otočil se, pousmál a řekl: "To těžko, to by přece byla korupce."

ČSSD navrhuje předčasné volby v první polovině září

Politici se zatím příliš neposunuli při vyjednávání o nové vládě. ODS, TOP 09 a strana LIDEM se chtějí pokusit o novou koaliční vládu s jiným premiérem, což odmítá opozice. Jméno nového kandidáta na premiéra ale ještě ODS neřekla.

ČSSD hodlá namísto toho do poloviny července ve Sněmovně hlasovat o jejím rozpuštění, aby se předčasné volby mohly konat 6. a 7. nebo 13. a 14. září, tedy do dvou měsíců po rozpuštění Sněmovny. TOP 09 by podle šéfa poslanců Petra Gazdíka rozpuštění Sněmovny podpořila, kdyby se prezident Miloš Zeman snažil vytvořit úřednickou vládu. (více o tom najdete zde) Zeman hodlá s klíčovými politiky o řešení vládní krize jednat od pátku a přes víkend.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video