Premiér Petr Nečas řekl po jednání s ministryní Ludmilou Müllerovou, že to nejméně špatné řešení je úplně odstoupit od sKaret.

Premiér Petr Nečas řekl po jednání s ministryní Ludmilou Müllerovou, že to nejméně špatné řešení je úplně odstoupit od sKaret. | foto: ČTK

Nečas už odepsal sKartu. Na odpis je ale spíš on, tvrdí Kalousek

  • 367
Myšlenka sKaret pro výplatu sociálních dávek je podle premiéra Petra Nečase zdiskreditovaná. "To nejméně špatné řešení je odstoupení od toho projektu," řekl po jednání s ministryní práce a sociálních věcí Ludmilou Müllerovou. Doporučil jí, ať přinese na vládu návrh na zrušení sKaret. Podle ministra financí Miroslava Kalouska je ale na odpis spíš Nečas.

Kalousek projekt považuje za užitečný a měl by podle něj dále pokračovat. "Nejsem v křeči předsedy strany, který je na odpis," reagoval ministr financí a první místopředseda TOP 09 pro Lidové noviny.

Projekt sKaret je totiž "dítě" bývalého ministra práce a Kalouskova stranického kolegy Jaromíra Drábka. Ani ministryně Müllerová (TOP 09), která Drábka vystřídala, zatím nepočítala s tím, že by sKarty měly úplně skončit. Připravila návrh novel, které by používání sKaret měly upravit. Nově by podle ní sKarta měla sloužit povinně jen jako průkazka pro příjemce dávek. Nyní k ní lidé musí mít i konto u České spořitelny, přes které se jim dávky posílají.

"Přinesu nějaký návrh, který bude vláda projednávat," řekla Müllerová po setkání s Nečasem. Ačkoli Nečas jasně řekl, že sKarty končí, Müllerová ani nenaznačila, že by se právě to chystala navrhnout.

Mezi ODS a TOP 09 to jiskří, nejen kvůli sKartě

Mezi ODS a TOP 09, které se obě přetahují o stejný typ voličů, to v poslední době hodně jiskří. Je znát, že volby budou nejpozději za rok v květnu. Nedávno také ODS odstavila svého koaličního partnera na vedlejší kolej, když se dohodla s ČSSD na novém prezidentovi Nejvyššího kontrolního úřadu, jimž se stal kandidát oranžových Miloslav Kala. (více zde) Dohodu obou stran jistili ještě komunisté a prezident Miloš Zeman Kalu jmenoval.

Nečas na rázném skoncování s sKartou trvá. "Pokud se definitivně rozhodneme odstoupit od sKarty, nemá smysl to protahovat," řekl ve čtvrtek předseda vlády. Samotná idea karet byla podle něj dobrá a stát se k ní podle něj v budoucnu vrátí, ale provedení, tak jak ho nastavila dohoda bývalého vedení ministerstva se spořitelnou, sKarty zdiskreditovalo.

Dohoda s Českou spořitelnou o sKartách vznikla za bývalého ministra Jaromíra Drábka. I po odchodu z čela ministerstva práce a sociálních věcí zůstal místopředsedou TOP 09.

Lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka záměr zrušit sKartu přivítal. "Sociální demokracie vítá fakt, že vláda sama zrušila svou další nepovedenou reformu. ČSSD sKarty kritizovala od samého počátku a opakovaně předložila návrhy zákonů na její zrušení. Premiér Nečas se nemůže tvářit, že všechny chybné a chaotické reformy bývalého ministra Drábka neprosazoval a neudržoval do poslední chvíle při životě. Měl by uznat i vlastní odpovědnost a rezignovat," uvedl Sobotka.

Poslanci už před pár dny odhlasovali, aby nebyly rozdávány další sKarty do doby, než budou předložena a schválena nová pravidla pro tuto kartu, na jejímž používání se vláda dohodla s Českou spořitelnou. Hlasovali pro to nejen opoziční poslanci, ale i poslanci, kteří se hlásí ke straně LIDEM, kteří opustili Věci veřejné. (více zde) Müllerová s pozastavením vydávání sKaret nesouhlasila.

Systém sKaret kritizovaly odbory, rada postižených, Úřad na ochranu osobních údajů a ombudsman. Spořitelna má na sKarty smlouvu do roku 2024. Spořitelna už také řekla, že pokud by karty sloužily jen jako průkaz, byl by pro ni projekt ztrátový a investice do něj neúměrné. Karta by se jí vyplatila pouze v případě, kdyby s ní lidé platili i v obchodech. Do projektu zatím spořitelna vložila asi 300 milionů korun. V případě zastavení projektu by od státu mohla požadovat kompenzaci.

"Jsme solidní instituce. Respektujeme, že byla uzavřena řádná obchodní smlouva mezi ministerstvem práce a sociálních věcí a provozovatelem sKaret, a jsme si vědomi, že mu vznikly jisté náklady, a chceme vystupovat solidně. My věříme, že i protistrana bude vystupovat solidně," řekl Nečas.

Nemá cenu investovat do potírání švarcsystému, řekl premiér

Na adresu ministryně řekl, že si je vědom, že za drtivou většinu problémů, ne-li za všechny na ministerstvu nenese odpovědnost ona, ale její předchůdce Jaromír Drábek. Jistá míra diskontinuity, která se podle Nečase projeví personálními změnami na ministerstvu, je podle premiéra nutná a bude viditelná.

Premiér také řekl, že nemá cenu, aby stát investoval do boje se švarcsystémem. "Hraje okrajovou úlohu," tvrdí Nečas. Poukázal na to, že z 35 tisíc kontrol bylo objeveno jen asi 500 případů zaměstnávání na švarcsystém.

O zvyšování minimální mzdy podle premiéra řeč nebyla. ODS s jejím růstem ze současných 8 tisíc korun hrubého měsíčně nesouhlasí, Müllerová nabízí odborům růst minimální mzdy o pětistovku měsíčně. Odboráři původně chtěli navýšení minimální mzdy o tisícovku, ale po jednání s prezidentem Milošem Zemanem připustili, že by kývli i na nižší přidání (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video