Premiér Petr Nečas po neschválení vládního návrhu, který by znamenal zvýšení

Premiér Petr Nečas po neschválení vládního návrhu, který by znamenal zvýšení DPH i daní pro lidí s nejvyššími příjmy. | foto: ČTK

Nečas: Neexistuje kouzelný proutek, jímž bych přičaroval 15 miliard

  • 659
Je to nemilé, nemám z toho povznášející pocit, přiznal premiér a předseda ODS Petr Nečas těsně poté, co šest poslanců jeho vlastní strany hlasovalo proti balíčku s vyššími daněmi, ale hlavně proti vládě. "Neexistuje kouzelný proutek, jímž by šlo přičarovat 15 miliard korun," hájil Nečas to, že návrh na zvýšení DPH předloží znovu.

Právě těch 15 miliard z výnosů vyšší DPH by podle něj vládě chybělo, aby mohla sestavit a prosazovat rozpočet se schodkem 100 miliard korun a ne vyšším.

Mimochodem, i kdyby vláda ani napodruhé neuspěla a dokonce při tom padla, dalšímu zvyšování daně z přidané hodnoty stejně občané neutečou.

Když vláda znovu neuspěje, bude jednotná DPH 17,5 procenta

Letos jsou dvě sazby - 14 a 20 procent. Vláda prosazuje od příštího roku 15 a 21 procent, ale když neuspěje, byla by jednotná sazba DPH 17,5 procenta, což parlament schválil už dřív. A potraviny, léky i další citlivé položky ve zvýhodněné sazbě by tedy podražily víc, než jak s tím vláda ve středu ve Sněmovně narazila.

"Ukáže se v následujících dnech a týdnech, jestli se jedná opravdu o otázku daní," zapochyboval Nečas nad skutečnou motivací šestice Tluchoř, Fuksa, Šnajdr, Úlehla, Fiala a Florián, která hlasovala spolu s opozicí proti vládnímu návrhu (více zde).

Do spekulací o tom, zda to není útok na něj koordinovaný z Hradu prezidentem Václavem Klausem, který v posledních týdnech několikrát ostře kritizoval plánované zvyšování daní, se však pouštět nechtěl.

Stejně tak do hlubšího rozboru, jestli mezi šesticí poslanců nevidí takové rozdíly, které by mu umožnily s některým z nich se snadno domluvit, zatímco u jiných to nemá význam, protože jsou rozhodnuti prosadit sesazení Nečase z čela vlády a ODS. "Je to složitě strukturovaná skupina," odvětil na dotaz iDNES.cz.

Důvod mstít se Nečasovi mají hlavně Tluchoř a Fuksa

Důvod mít na premiéra "pifku" mají hlavně dva ze šestice rebelů. Nečas loni prosadil, aby Petr Tluchoř přišel o vlivné místo šéfa poslanců ODS a Ivana Fuksu, rovněž ze středočeské ODS, vyhodil z vlády z postu ministra zemědělství. Fuksa i další středočeský poslanec Marek Šnajdr mají blízko k Tluchořovi, který byl v minulosti jedním z nejloajálnějších spojenců bývalého předsedy Mirka Topolánka, kterého Nečas nahradil v čele ODS.

Vláda podle Nečase znovu schválí daňový balíček beze změn a spojí ho s žádostí o důvěru vládě. Parlament může ovšem v balíčku ještě udělat změny, když se na nich dohodne celá koalice, připustil Nečas. Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 k tomu sice nevidí prostor, ale nakonec připustil: "Nikdy neříkej nikdy."

Kromě krachu s balíčkem s vyššími daněmi si na své konto vláda připsala i jeden úspěch. Prosadila pomalejší tempo růstu důchodů od příštího roku (více zde). Naopak schvalování církevních restitucí bylo odloženo do doby, než vláda prosadí daňový balíček. Neúspěch vlády označil Nečas za ojedinělý. Kdyby se však měl opakovat, nemělo by podle něj pokračování koalice smysl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video