Dosazením Petra Bendla do čela ministerstva zemědělství postupoval premiér Petr Nečas sice cynicky, ale zároveň i pragmaticky.

Dosazením Petra Bendla do čela ministerstva zemědělství postupoval premiér Petr Nečas sice cynicky, ale zároveň i pragmaticky. | foto: Dan Materna, MAFRA

KOMENTÁŘ: Bendla čeká rychlokurz farmaření. Nečas ale ví, co dělá

  • 71
Tak máme zase nováčka ve vládě. Pardon, staronováčka. Po tříměsíčním "zahřívacím" kole, které mu na jaře 2009 krátce před pádem své vlády dopřál premiér Topolánek, se čtvrtečním jmenováním na Hradě do vlády vrací Petr Bendl. Teď nebude řídit dopravu, nově "rozumí" zemědělství.

Teď bych se tu mohl vysmát tomu, že ministra může vlastně dělat kdokoliv: oboru rozumět nemusí, hlavně když je dost loajální k šéfovi. A to Bendl uměl a umí: tehdy k Topolánkovi, dnes k Nečasovi.

Mohl bych, ale nechci. V posledních vládních škatulatech se podle mě skrývá i jeden na první pohled ne tak zřetelný Nečasův tah, který tomu dává hlubší smysl. Určitě ne hodný laciného výsměchu.

Za rok touto dobou se odehraje klíčová politická bitva roku, krajské volby. Právě ty volby, v kterých v roce 2008 dostala ODS na frak a všech třináct hejtmanství převzali sociální demokraté. I středočeský hejtman Bendl tehdy po osmi letech vyklízel kancelář Davidu Rathovi.

Za rok bude chtít ODS s ČSSD zúčtovat. A Petr Nečas, šéf ODS, bude ve středních Čechách chtít vyslat do boje těžkou váhu – Petra Bendla, postavu v kraji mimořádně oblíbenou a k sestřelení Davida Ratha dlouho nažhavenou.

Říkáte si, že kandidovat na hejtmana přece Bendl mohl, aniž by byl ministrem? Teoreticky ano, prakticky ne. "Přelétavý" Bendl se totiž loni ve středočeské ODS dostal do nemilosti "protopolánkovské" většiny zastoupené Petrem Tluchořem, který chce – a asi se mu to povede – příští sobotu vystřídat Bendla v čele středočeské stranické buňky. Cestu ke kandidatuře na hejtmana bude mít Tluchoř otevřenou...

Postavte vedle sebe Tluchoře a Ratha a hádejte, kdo tu bitvu před voliči ustojí lépe?

Je to cynické, ale taková politika, bohužel, je

Nedivím se proto tahu premiéra Nečase: Fuksu, Tluchořova chráněnce, vyhodit z vlády a povolat do ní Bendla. Ten se teď bude moci rok ukazovat před kamerami, v lepším případě něco populárního prosadit (nejlépe pro Středočechy), a voličům se tak zase trochu připomenout. Nominace na hejtmana bude v tu chvíli mnohem jistější a ovládnutí kraje možná o něco pravděpodobnější.

Ano, uznávám, je to cynická úvaha. Ale, bohužel, politika taková je. Ani premiérovo zdůvodnění, proč má odejít ministr Fuksa, nebylo jiné: "Premiér mi řekl, že se rozcházíme z politických důvodů."

Veřejnost, která mimochodem Nečasově vládě jako takové dávno nedůvěřuje, to teď jistě přežije: všichni už přivykli tomu, že ministrem dopravy může být devětadvacetiletý tajemník Věcí veřejných a že životní prostředí řídí právník Chalupa, který začal do oboru pronikat až den po jmenování ministrem.

Takže vlastně nic nového. Petr Bendl právě nastoupil na rychlokurz "farmaření".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video