Petr Nečas přednášel na Cevro Institutu.

Petr Nečas přednášel na Cevro Institutu. | foto: Dan Materna, MAFRA

Nečas odučil první hodinu ve škole. S přáteli obhajoval vládní úspory

  • 171
Expremiér Petr Nečas si v úterý odpoledne odbyl premiéru v nové roli pedagoga na soukromé vysoké škole Cevro Institut. Tvářil se uvolněně a s úsměvem zdravil své přátele: kolegu Alexandra Vondru, ekonoma Jiřího Schwarze z Vysoké školy ekonomické. Obhajoval úspornou politiku své vlády.

Ač Nečas sám mluvil minimálně a spíše jen přiděloval slovo svým hostům, které postupně představoval, bylo zřejmé, že přišel mezi "své" obhájit kroky své vlády.

Cevro Institut založil Nečasův spolustraník a nově i zaměstnavatel Ivan Langer a lidé blízcí ODS. Konferenci Nečas osobně připravil a moderoval. V době, kdy mnozí jeho kabinetu vyčítají, že škrty udusil ekonomické oživení, se v názvu sugestivně ptala: "Brzdí úsporná rozpočtová politika hospodářský růst?"

"Konference je diskusně velmi dobře obsazená. Je to taková první velká vlaštovka, ukázka aktivit, které pro nás bude dělat," zval na konferenci v předstihu prorektor Cevro Institutu Ladislav Mrklas.

"Úspory vedou jen k dalšímu zadlužování"

"Snažili jsme se sezvat hosty tak, abychom tuto složitou problematiku nastínili ve více vrstvách," řekl v úvodu sám Nečas. Pak už se vedle něj na pódiu střídali názorově spříznění ekonomové: kromě Schwarze třeba Michal Mejstřík, Petr Zahradník či Josef Šíma. Na grafech názorně ukazovali, jak je úsporná politika rozumnější než utrácení a že v období krize zvýšení investic ze strany státu nemá cenu a vede jen k dalšímu zadlužování.

"Spousta zemí, když začala krize, měla přehnanou důvěru ve státní sektor a jeho schopnost nahradit investicemi a nákupy výpadky firem na trhu. To se ukázalo jako nesmyslné, ty země zvýšily dluh a dostaly se do problémů. Můžeme být rádi, že jsme touto cestou nešli," vysvětloval od pultíku ekonom Michal Mejstřík z Univerzity Karlovy a za příspěvek sklidil potlesk.

Na své premiéře měl expremiér plno: Všech sto míst v sále bylo obsazeno, někteří diváci stáli. Přišli bývalí politici, učitelé i studenti. "Já jsem tu jako divák," řekl MF DNES Vondra, který na škole také pracuje.

Nečas se po vynuceném pádu vlády a skandálu kolem spolupracovnice a nyní už manželky Jany Nečasové (dříve Nagyové) drží v ústraní, rozhovory médiím prakticky neposkytuje a na veřejnosti je vidět jen zřídka. Naposledy to bylo 17. listopadu, kdy po pietním aktu na pražské Národní třídě zašel s exprezidentem Václavem Klausem a bývalým primátorem Pavlem Bémem do kavárny Slavia.

Pro institut zatím pracuje převážně z domova. "Připravuje konference, semináře, veřejné diskuse a publikace z oblastí obrany a bezpečnosti a sociálních věcí. Jedná se o různé aktivity v rámci výzkumné a tvůrčí práce," přiblížil prorektor Mrklas. Pro školu je angažmá expremiéra cenné hlavně díky jeho zkušenostem z praxe a kontaktům. Jak tvrdí zdroj z vedení školy, zahájí Nečas také vlastní semináře pro studenty: "Měl by to být seminář o sociální politice a penzijních systémech a o bezpečnosti."

Podle Mrklase je to však zatím předmětem jednání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video