Miroslav Kalousek (TOP 09) a Petr Nečas (ODS) v Poslanecké sněmovně.

Miroslav Kalousek (TOP 09) a Petr Nečas (ODS) v Poslanecké sněmovně. | foto: Dan Materna, MAFRA

Nečas potřebuje porazit TOP 09, ale kvůli kmotrům i trochu prohrát

  • 110
Koaliční strany nahlížejí ke komunální volby vládní optikou. Další fungování Nečasova kabinetu ovlivní povolební atmosféra, v jaké budou ODS a TOP 09 spolupracovat, nebo naopak válčit na radnicích velkých měst. Věci veřejné, které původně chtěly dělat hlavně komunální politiku, mohou kvůli svému rychlému vstupu do vlády přijít o dobrý výsledek.

Pokud myslí Petr Nečas očistu své ODS vážně, paradoxně by neměl toužit ve víkendových volbách po velkém vítězství své strany. Anebo by si měl alespoň přát, aby za něj příznivci pravicové strany podobně jako ve sněmovních volbách udělali důležitou práci. Křížkováním mu pomohli zbavit se zkompromitovaných jmen.

Samozřejmě, že premiér a šéf strany nic takového nemůže veřejně ani naznačit. Upřímný místopředseda ODS Pavel Blažek si to dovolit může: "Když teď dosáhneme menších výsledků než v minulosti, tak nás to může snad i posílit. Právě proto, že odejdou lidé, kteří tam nešli dělat politiku, ale šli tam dělat byznys.“

Klacek na kmotry

Petr Nečas se stal předsedou občanských demokratů teprve letos v červnu, a to skoro revolučním stylem. Kongres mu do vedení zvolil výhradně lidi, které si přál. Kandidáti nastrčení regionálními kmotry byli poraženi.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Aby se mohl zbavit i šedých eminencí, které pověst strany poškozují a místo idejí hájí své podnikatelské zájmy, potřebuje Nečas propadák právě v komunálních volbách. Tím jako předseda získá těžko zpochybnitelné argumenty k provedení velkých a nezbytných změn.

Jestliže ale v Praze, Českých Budějovicích, Strakonicích, Písku, Chomutově nebo Liberci místní zkompromitovaná ODS zvítězí, lídr Petr Nečas s místními bossy těžko něco zmůže.

Třeba v některých jihočeských městech, kde stranu ovládli podnikatelé, aby se přisáli na veřejné zakázky, musí Nečas být ve schizofrenní situaci. Dlouholetí straníci (a často jeho velcí stoupenci) raději stranu buď sami opustili, nebo byli vyloučeni. Teď kandidují v jiném dresu proti modrým.

Nevalnou reputaci občanských demokratů paradoxně zapříčinily ohromné volební úspěchy z minulých voleb. Ovládli drtivou většinu velkých měst, mají zhruba šest set starostů, tři tisíce zastupitelů.

Určitě ne všichni, ale mnozí si prostě zvykli, že zvlášť při rozhodování o veřejných zakázkách se nemusejí na nikoho ohlížet. Pokud vás lidé opakovaně volí, brzy získáte pocit, že si můžete dovolit stále víc.

Nabízí se i opačná interpretace případného volebního neúspěchu: nesestřelí nakonec velký propad samotného Nečase z čela ODS? Vždyť právě starostové jsou většinou delegáty stranického kongresu, a pokud ztratí lukrativní posty, mohou sundat Nečase.

Proti tomuto scénáři mluví dvě fakta. Zaprvé: Nečas byl zvolen šéfem teprve před čtyřmi měsíci. A zadruhé: naštvaná ODS neodvolala předchozího předsedu Mirka Topolánka ani po katastrofálním podzimu 2008, kdy drtivě prohrála krajské i senátní volby.

Prohloubení sporu na pravici

Jiná věc je dopad voleb na celou Nečasovu vládu. Především pravicové ODS a TOP 09, které mají ve vládě spolupracovat, teď spolu vedou hodně vyhrocený souboj na komunální úrovni. Perou se o stejné voliče. TOP 09 by ráda porazila občanské demokraty v jejich tradičních baštách. Ústředním cílem je hlavní město Praha.

Občanští demokraté se v případě velkého úspěchu TOP 09 už teď bojí, že ministr financí a lídr topky Miroslav Kalousek pak bude chtít v kabinetu posílit.

Úspěch v obcích je pro něj důležitý, poskytuje nové straně na dlouho základnu. V žertu už také ministrovi průmyslu a svému kamarádovi Martinu Kocourkovi řekl, že v "delší perspektivě jeho ODS zničí“.

Podobně jako ve vládě nakonec zřejmě budou odsouzeni ke spolupráci i na radnicích. Protože vzájemná válka na komunální úrovni může nakonec ohrožovat i vládu. Co by se například stalo, kdyby topka začala na ODS vytahovat kostlivce z radničních skříní?

I ministr dopravy Vít Bárta stavěl Věci veřejné jako dlouhodobý projekt, teď ho však dohání vlastní minulost v bezpečnostní agentuře. Úplně původně strana vznikla před lety v komunální politice kolem kritiků radnic a tradičních stran.

Velký propad v obecních volbách by mohl u Věcí veřejných, které se "paroubkovsky“ řídí skrze internetová referenda názory svých příznivců, vést až k odchodu strany z vládní koalice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video