Premiér Petr Nečas dosud prezidentovy kroky spíše přecházel.

Premiér Petr Nečas dosud prezidentovy kroky spíše přecházel. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Reforma důchodů je nutná, Klaus destabilizuje vládu, ohradil se Nečas

  • 838
Premiér Petr Nečas se ohradil proti vetu, jímž prezident Václav Klaus vrátil do Sněmovny důchodovou reformu. Změna je podle Nečase nutná a prezidentovy kroky nepřispívají ke stabilitě vlády, uvedl ministerský předseda. "Ty argumenty znám od komunistů, socialistů a odborů," charakterizoval Klausovy výhrady. Prezident v pondělí večer na Nečasovu kritiku reagoval slovy, že jeho názor premiér znal a veto tak mohl očekávat.

Nečas očekává, že při přehlasovávání Klausova veta zvítězí v Poslanecké sněmovně odpovědnost a potřebných 101 hlasů, aby reforma mohla již 1. ledna 2013 začít, se najde. Premiér očekává, že penzijní reformu podpoří i poslanci ODS, kteří se postavili proti vládnímu balíčku s vyššími daněmi. Jeden z nich, Petr Tluchoř, přitom hned po Klausově vetu uvedl, že prezidentovi rozumí.

Na prezidentovo veto zareagoval Nečas na něj až nezvykle ostře. Dosud totiž spíše vláda "ostřelování" ze strany Hradu přecházela mlčky či nekonfrontačně.

Klaus vetoval druhý pilíř

Více o prezidentově vetu najdete zde

"Pan prezident určitě ví, že některé jeho kroky, vycházející z argumentace opozice, nepřispívají k politické stabilitě vlády," uvedl Nečas ve svém prohlášení. Po jednání výkonné rady ODS zdůraznil, že penzijní reforma je jedním z klíčových bodů, s nímž šla jeho strana do parlamentních voleb.

Prezident krátce předtím vetoval zákony o pojistném na důchodové spoření, které mají zavést od příštího roku druhý pilíř důchodové reformy. K reformě podle něj totiž neexistuje potřebný konsenzus mezi odborníky, politiky ani ve společnosti (více o vetu čtěte zde).

Nečas pak v písemném prohlášení připustil, že prezident má na svůj postoj právo. "Chtěl bych však zdůraznit, že vláda plní svoje programové prohlášení. V něm je zakotven i vznik druhého pilíře jako součást důchodové reformy, která ve výhledu finančně stabilizuje důchodový systém," uvedl předseda vlády. Uvedl také, že dlouhodobé neřešení strukturálních reforem z éry vlád sociální demokracie, kam patří i změna důchodového systému, není nadále udržitelné.

"Diskuse o stabilizaci důchodového systému se v České republice vede více než patnáct let. Tato vláda přestala přešlapovat na místě a předložila řešení, jehož základní principy obsažené v předcházejících legislativních normách pan prezident nevetoval," doplnil Nečas.

TOP 09 garantuje hlasy všech poslanců, vzkázal Kalousek

Ve shodě s premiérem je i ministr financí a místopředseda vlády Miroslav Kalousek z TOP 09. "Nevidím důvod, proč by se Sněmovna neměla zachovat tak jako už několikrát, když o tom konkrétním bodu hlasovala. Pokud strany setrvají na tom, jak o reformě dosud hlasovaly, pak reforma k 1. lednu 2013 spuštěna bude," uvedl.

Sněmovní matematika

K přehlasování Klausova veta potřebuje vláda 101 poslanců. Právě tolik jich kabinet má v řadách stran ODS, TOP 09 a LIDEM, připočítáme-li poslance VV Šťovíčka, který vládě pomáhá. Jakýkoliv poslanec, který bude proti či nedorazí, tak může reformu "potopit".

"Za naši stranu můžeme garantovat, že všichni poslanci pro to hlasovat budou. Teprve pokud by se ukázalo, že koaliční partneři nejsou schopni dodat hlasy, aby to bylo schváleno, a nebudou tak schopni dodržet koaliční dohodu, pak může začít jednání, zda bude reforma odložena," dodal Kalousek.

Rýpl si tak do situace v koaliční ODS, kde se nedávno proti jejímu předsedovi a premiérovi Petru Nečasovi vzbouřila šestice poslanců, když se hlasovalo o zvýšení DPH. Dva z nich, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa, už prezidentovo veto reformy důchodů podpořili.

Nečas mé veto zlehčuje, ohradil se Václav Klaus

Prezident se však v pondělí v New Yorku vůči vyjádřením premiéra Petra Nečase k vetu důchodové reformy ohradil. Je prý nerad, že Nečas jeho krok zlehčuje. Premiér podle něj jeho názory na věc zná dlouho a veto tak mohl očekávat.

"Můj názor na tu reformu nebyl bleskem z čistého nebe. Já myslím, že to pan premiér mohl očekávat. To je první věc. Úvaha o tom, jestli jsou toto podobné názory těm, či oněm, to já myslím, že je falešné. On ví, jaké jsou mé názory na tyto věci," řekl Klaus, který v pondělí na Manhattanu představil anglické vydání své knihy Evropská integrace bez iluzí.

Klaus přitom letos vrátil Poslanecké sněmovně už celkem šest zákonů, tím prvním byl 14. března zákon o podporovaných zdrojích energie.

Norma podle hlavy státu přináší nové náklady pro veřejné rozpočty v době, kdy je třeba šetřit, a také neodhadnutelné zvýšení cen energií. Zahrnutí biometanu mezi podporované zdroje může podle Klause v Česku vážně zhoršit životní prostředí. V květnu Sněmovna veto přehlasovala.

Následovala 19. června novela zákona o přestupcích, která by úřadům umožnila uložit za vybrané opakované přestupky až tříměsíční zákaz pobytu. Podle prezidenta je poslanecká předloha nedomyšlená, populistická, lze ji zneužít a možná je i protiústavní. Sněmovna se jí ještě nezabývala.

Během prázdnin ještě Klaus 9. srpna vetoval novelu zákona o hospodaření energií, která zavádí povinnost označovat budovy energetickými štítky podobně jako u elektrospotřebičů. Poslanci veto přehlasovali.

Poté přišel horký konec léta: 12. září Klaus vrátil novelu zákona o sociálně právní ochraně dětí, která měla podle záměru vlády dostat děti z dětských domovů do náhradních rodin. Norma podle prezidenta vyvolala i obavu z rušení kojeneckých ústavů. O pět dní později, 17. září, prezident vetoval novelu trestního zákoníku, která měla ulehčit věznicím, označil ji za ukvapenou. Na hlasování o těchto prezidentských vetech ve Sněmovně dosud nedošlo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video