Nečas se za kauzu omluvil, obvinění exposlanců však nechápe. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Nečas: O odposleších jsem nevěděl, Nagyová nemůže setrvat ve své funkci

  • 1965
Premiér Petr Nečas v tiskovém prohlášení uvedl, že o sledování své ženy a dalších Vojenským zpravodajstvím nevěděl. Omluvil se za to. Nikdy by prý nepřipustil zneužití služeb. Je podle něj také logické, že Nagyová po uvalení vazby nemůže pokračovat jako šéfka kabinetu.

"Nikdy jsem nerozhodl ani nebyl informován o údajném sledování osob, jejichž jména jsou v současné době skloňována v médiích. Pokud se tak opravdu stalo, považuji to za závažné pochybení. Přestože jsem o tomto konání nevěděl, hluboce toho lituji a omlouvám se všem, kterých se mělo týkat," uvedl Nečas na úvod tiskové prohlášení

Dokument

Celé prohlášení premiéra Petra Nečase

Premiér také tvrdí, že by nikdy nepřipustil zneužití zpravodajských služeb k osobním nebo politickým účelům. To, že dva vysoce postavení představitelé vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda, přijímali pokyny od neoprávněné osoby (tedy od Jany Nagyové) považuje za nepřijatelné.

Ještě ve čtvrtek přitom prohlašoval, že Nagyové stále věří. "K zadržení paní vrchní ředitelky Jany Nagyové mám jen ten komentář, že má důvěra k ní nepoklesla a nemám důvod se domnívat, že se dopustila jakýchkoli nezákonností," uvedl tehdy Nečas (více čtěte zde).

Nečas reagoval i na dopolední uvalení vazby právě na ředitelku Sekce kabinetu předsedy vlády Nagyovou. Ta podle premiéra, vzhledem k posledním událostem a verdiktu soudu na této pozici nemůže pokračovat.

Premiérova nejbližší spolupracovnice Jana Nagyová míří do vazby:

Nečas však nadále trvá na tom, že obvinění třech bývalých poslanců Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra je nesmyslné.

"Politické dohody nepovažuji za trestnou činnost. Pokud by tomu bylo jinak, musela by policie a státní zastupitelství vyšetřovat stovky, možná tisíce podobných kauz z minulosti," zopakoval Nečas svůj názor, který poprvé prezentoval na pátečním jednání ODS, na kterém ho strana podpořila (více čtěte zde).

Policejní razie na politiky a lobbisty

Ve večerním zpravodajství TV Nova pak Nečas zopakoval, že nehodlá rezignovat a současná vláda by podle něj měla pokračovat. 

Nečas volá po rychlém prošetření

Premiér podle svých slov doufá v rychlé a nestranné vyšetření všech okolností souvisejících s případem. Policie by podle něj měla jasně říci, komu patří zabavené finanční prostředky a zlato (více o něm čtěte zde), zda pocházejí z trestné činnosti a zda mají nějakou souvislost s doposud obviněnými lidmi.

"Pokud tomu tak není, měla by veřejnost a média tuto skutečnost jasně reflektovat a nespojovat je účelově s obviněnými osobami," uzavřel Nečas. Politici už dříve kritizovali skutečnost, že i několik dní po zatýkání na předsednictvu vlády policie neřekla, o co vlastně v kauze jde.

S obsáhlým vyjádřením přišel Nečas jen několik hodin po tom, co Okresní soud v Ostravě rozhodl o uvalení vazby na Janu Nagyovou, Ondreje Páleníka, Jana Pohůnka a exposlance Tluchoře, Fuksu a Šnajdra. Jediným obviněným, který se vazbě vyhne, je ředitel vojenského zpravodajství Milan Kovanda (více o rozhodnutí soudu čtěte zde).

Na verdikt soudu už reagovali také koaliční partneři ODS z TOP 09 a LIDEM. První místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek pro iDNES.cz uvedl, že strana považuje situaci za vážnou. "Poté, co se sejde večer naše předsednictvo, musíme přes víkend jednat s našimi koaličním partnery," uvedl Kalousek (více o chystaném jednání koaličních partnerů čtěte zde).

Celý projev premiéra Petra Nečase před Sněmovnou 14. června 2013:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video