Kvůli penzijní reformě se sešli lídři ČSSD a vládní koalice.

Kvůli penzijní reformě se sešli lídři ČSSD a vládní koalice. | foto: ČTK

Nečas neobměkčil ČSSD. Pokud levice vyhraje volby, změní reformu penzí

  • 996
Důchodovou reformu bude muset vláda protlačit bez sociální demokracie, jednání špiček stran vládní koalice a opoziční ČSSD k dohodě nevedlo. Po zhruba půlhodinové schůzce s premiérem Petrem Nečasem předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka řekl, že si ČSSD vyhrazuje právo penzijní reformu po volbách změnit.

Sociálním demokratům a komunistům se po celodenní diskusi ve Sněmovně nepodařilo reformu penzí zamítnout. Vládní návrh teď budou řešit parlamentní výbory.

"Vláda nemůže počítat s tím, že bychom tolerovali to, že se sníží odvody na sociální pojištění a tyto peníze směřovaly do soukromých penzijních fondů," řekl po schůzce Sobotka.

"Vláda trvá na druhém důchodovém pilíři se systémem opt-outu," prohlásil po schůzce premiér Petr Nečas. Opt-out je dobrovolné vyvedení části peněz z průběžného systému do soukromých fondů.

Reforma je výhodná jen pro lidi s vysokými příjmy, namítá ČSSD

Za vládu se jednání zúčastnili premiér Petr Nečas, ministr financí Miroslav Kalousek a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Za ČSSD kromě Sobotky ještě první místopředseda Michal Hašek a místopředseda Zdeněk Škromach. Sociální demokraté po schůzce řekli, že budou hlasovat proti všem vládním návrhům.

Vadí jim to, že by lidé měli dostat šanci snížit o 3 procenta své odvody na sociální pojištění a vložit dobrovolně příslušnou částku do penzijních fondů, pokud přidají další 2 procenta ze svého. "Nepokládáme to za řešení ani za důchodovou reformu, bude to výhodné jen pro lidi s příjmem nad 40 tisíc měsíčně," řekl po schůzce v premiérově kanceláři ve Sněmovně Sobotka.

O čem je ochotna se ČSSD s vládou bavit, je modifikace současného systému penzijního připojištění se státním příspěvkem, kterou vláda také chystá. Nyní, pokud si lidé spoří, dostanou od státu k vložené pětistovce příspěvek 150 korun měsíčně, a vkládají-li alespoň 1 500 korun měsíčně, mohou si 12 tisíc korun ročně odečíst od daňového základu.

Nově bude stát přispívat 230 korunami k vložené tisícovce a odečíst z daňového základu bude možné 12 tisíc korun za rok, ale jen pokud člověk do příslušného fondu vloží alespoň 2 tisíce měsíčně.

Experti vládní koalice a ČSSD se budou bavit o možnosti, že by lidé v těžkých profesích šli do "předdůchodu"

V expertní skupině, kterou ustaví koalice s ČSSD, bude chtít sociální demokracie ujištění, že při plánované transformaci současných fondů a změně podmínek pro státní příspěvek nebudou ohroženy vklady více než čtyř milionů lidí, kteří si už takto spoří.

"Budeme se chtít s vládou bavit i o požadavku odborů, aby se vytvořily speciální programy pro zaměstnance ve zvláště těžkých profesích, a budeme chtít, aby se také našel nějaký nový algoritmus pro zvyšování důchodového věku, aby se nezvyšoval bez omezení až na 70 let," řekl Sobotka.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)

Ministr Drábek iDNES.cz po schůzce řekl, že experti se budou bavit o tom, že by se po roce 2043, kdy má být věk pro odchod do důchodu 67 let, důchodový věk dál zvyšoval jen v případě, že se bude prodlužovat střední délka života.

Nečas potvrdil, že experti vládní koalice a ČSSD se budou bavit o požadavku odborů, aby vznikla speciální pravidla pro zaměstnance některých těžkých profesí, jimž by zaměstnavatel mohl přispívat na to, aby mohli fakticky odejít do penze dřív a čerpali jakýsi "předdůchod". V okamžiku, kdy budou moci podle svého věku odejít do skutečného důchodu, nebude jim krácen kvůli tomu, že přestali pracovat již o něco dříve a čerpali "předdůchod".

"Pro mě je pozitivním výsledkem to, že jsme se dohodli na expertní skupině," řekl Drábek. To, jestli bude zaveden "předdůchod" a kterých profesí by se mohl týkat, je podle ministra práce předčasné. Záležet bude na postoji zaměstnavatelů, kolik na to budou ochotni dát peněz a zda to bude pro zaměstnance finančně zajímavé.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video