Premiér Petr Nečas | foto: Petr Topič, MAFRA

Nečas na celý den zmizel, promluvil až vpodvečer

  • 917
Politici, novináři i veřejnost netrpělivě čekali na komentář premiéra Petra Nečase k rozsáhlému zatýkání politiků a vysokých státních úředníků. Premiér téměř celý den nebyl k zastižení. Nakonec svolal před pátou hodinou tiskovou konferenci, ve stručném vyjádření řekl, že svým spolupracovníkům věří a že není důvod, proč by měl rezignovat.

Nečas celý den nebyl k zastižení a vyrojily se spekulace o jeho zdravotním stavu.

Policejní razie na politiky a lobbisty

"Pan premiér normálně pracuje, nechápu, kdo tyhle spekulace šíří," řekl Nečasův spolupracovník Jiří Sezemský v reakci na pátrání po premiérovi. Nechtěl jen specifikovat, zda Nečas pracuje z Úřadu vlády, nebo odjinud.

"Vím, kde je, ale nebudu se k tomu vyjadřovat," odvětila vicepremiérka Karolína Peake iDNES.cz. Na otázku, zda je zdravotně v pořádku, dodala: "Doufám, že ano." První místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek reagoval na dotaz slovy, že i kdyby s premiérem mluvil, byl by to soukromý rozhovor, o jehož obsahu by novináře určitě neinformoval.

Jedním z lidí, kteří byli ve spojení s premiérem, je šéfka Sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. "Na základě telefonického rozhovoru s předsedou vlády Petrem Nečasem jsem informovala, že jednání Poslanecké sněmovny bude pokračovat v pátek 14. června 2013 od devíti hodin," uvedla v tiskovém prohlášení.

Očekávání politiků, že Nečas vystoupí ve Sněmovně, se tedy přinejmenším o den odkládá. Ani Úřad vlády zatím neavizoval jeho jakékoliv veřejné vystoupení. Mluvčí Jan Hrubeš pouze dementoval, že je premiér hospitalizovaný. Příliš informací o tom, co se děje v jeho úřednickém sídle, ale mluvčí nemá. Nebyl schopen ani potvrdit zatýkání v budově úřadu.

Fotogalerie

Česká pozice přinesla informaci, že Nečas je nejspíš v nemocnici. Poté média přišla se spekulací, že k němu vyjížděla sanitka a byl pouze ošetřen. Mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová iDNES.cz řekla, že žádná ze sanit na Úřad vlády v noci ani dopoledne nejela. "Nevyjížděli jsme ani k panu premiérovi," dodala Ernestová. V Praze ale jezdí i soukromé záchranky. Zda zasahovala u premiéra některá z nich, není v tuto chvíli jasné.

O Nečasovo zdraví a také o tom, kde se nyní nachází a proč veřejně zatím nevystoupil, se začalo mluvit bezprostředně poté, kdy média přinesla informaci o rozsáhlém zatýkání na několika místech v Česku.

Z Úřadu vlády policisté odvedli šéfku kabinetu premiéra Janu Nagyovou. "Všichni dobře víme, že Jana Nagyová je osoba velmi blízká panu premiérovi," řekl iDNES.cz místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek.

Zadržený je také exministr Ivan Fuksa, exposlanec Petr Tluchoř, nejspíš také ředitel správy hmotných rezerv a exšéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník. Policisté prý chtějí přinejmenším hovořit i s poslancem Markem Šnajdrem.

Kromě Úřadu vlády detektivové prohledávají také pražský magistrát a proběhla i domovní prohlídka u lobbisty Ivo Rittiga. Akci provádí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, dozoruje ji Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Vzhledem k tomu, že zásah stále trvá, nechtějí jej zatím policisté a žalobci komentovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video