Po Afghánistánu se premiér přesouval americkými vrtulníky Black Hawk (13. dubna

Po Afghánistánu se premiér přesouval americkými vrtulníky Black Hawk (13. dubna 2013). | foto: Úřad vlády ČR

Nečas navštívil Afghánistán, jednal o bitevnících i stahování vojáků

  • 138
Postupné snižování počtu českých vojáků v Afghánistánu nebo možnost prodeje letounů L-159. To jsou dvě z témat, která premiér Petr Nečas o víkendu probíral na své zahraniční cestě v Afghánistánu. Přijal jej prezident Hamíd Karzáí. S náčelníkem generálního štábu české armády Petrem Pavlem navštívil také několik vojenských základen.

"Například naše letadla L-39 jsou používána tady v Afghánistánu, včetně možnosti používání nových letadel L-159, která jsou vyvinuta v posledních letech," naznačil premiér možnou spolupráci.

"Je to velice složitá otázka, protože jak všichni víme, afghánský stát nemá dostatek prostředků, aby si sám mohl tuto techniku nakupovat. Je to vždy s americkou pomocí," podotkl ministr obrany Vlastimil Picek v pořadu Partie stanice Prima Family.

Česko se kupce pro L-159 marně snaží najít už mnoho let. Nečas o prodeji mimo jiné vyjednával i s Irákem, Indií a řadou dalších zemí. Nevyšel ani poslední pokus prodat letouny soukromníkům (více čtěte zde).

Nová letadla

Ministr Picek vládě navrhne nákup dvou nových nákladních letounů

Od víkendové návštěvy Afghánistánu si premiér také slibuje, že příště do země pod Hindúkušem rovnou odletí mise podnikatelů. Češi v zemi mohli budovat například cementárny nebo tam dovážet strojírenské výrobky.

"Jsme schopni dodávat zboží jako jsou koleje pro rozvoj železniční dopravy. Afghánistán potřebuje železniční tratě, propojení se Střední Asií," uvedl po jednání s Karzáím Nečas.

Návštěva vojenských základen

Nečas a náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel odcestovali do země v pátek v noci. Vrátili se v neděli odpoledne.

Afghánský prezident Hamíd Karzái vrcholného politika přijal ve svém sídle v sobotu. Kromě jednání český premiér v tento den navštívil také nemocnici v hlavním městě Kábulu a české vojáky na základně Mezinárodní bezpečnostní podpůrné síly (ISAF).

V neděli se Nečas s Pavlem přesunuli vrtulníkem na základny Solthan Kheyl v oblasti Wardak a na na vojenskou základnu v provincii Lógar. Tématem jednání byl třeba odsun materiálu po ukončení činnosti zdejšího provinčního rekonstrukčního týmu.

V zemi již skončila působnost českého provinčního rekonstrukčního týmu a končit bude také tréninkový a styčný tým v provincii Wardak. "Obě tyto jednotky budou nahrazeny vojenským poradním výcvikovým týmem, takže počítáme s další postupně klesající účastí. Nicméně i po roce 2014 počítá s tím, že se Česká republika zúčastní výcviku afghánským vojenských sil," připomněl politik.

V Afghánistánu nyní je 500 českých vojáků

Pro Nečase to byla již druhá návštěva Afghánistánu. Poprvé ve funkci navštívil české vojáky v září. Tehdy se nedostal k jednotce ve Wardaku, protože na místě útočili sebevražední atentátníci (více o první návštěvě premiéra čtěte zde).

Program návštěvy Úřad vlády ČR zveřejnil ve chvíli návratu Nečase a Pavla. Předem o takové cestě úřady neinformují z  bezpečnostních důvodů.

Česká armáda má od parlamentu v Afghánistánu mandát do roku 2014. "V současné době tam působí do 500 vojáků. Počty se budou do konce roku snižovat tak, aby to číslo oscilovalo někde kolem 320 vojáků. V závěru mise ISAF by v Afghánistánu mělo působit zhruba 150 vojáků. Budou to čistě poradci a trenéři," vyjmenoval Picek.

Na kolik stahování z Afghánistánu přijde, Picek nevyčíslil. Budou to ale nejspíš desítky milionů korun. "Jen pro ilustraci let velkého transportního letounu z České republiky do Kábulu a zpět se pohybuje kolem 10 milionů," uvedl Picek.

Česko má nyní také 34 vojáků v Mali. Jejich mise potrvá nejméně rok a čtvrt.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video