Kandidát na post ministra školství Petr Fiala.

Kandidát na post ministra školství Petr Fiala. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Ministerstvo školství povede prorektor Fiala. Zázraky neslibuji, říká

  • 277
Někdejší rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala bude ministrem školství. Do uvolněné funkce jej navrhl premiér Petr Nečas, politolog jeho nabídku přijal. Prezident jej jmenuje ve středu dopoledne. Post ministra není obsazený od začátku dubna, kdy odešel Josef Dobeš.

"Profesor Fiala s nominací vyslovil souhlas. Předseda vlády návrh na nového ministra konzultoval i s koaličními partnery," informoval v pondělí vpodvečer mluvčí vlády Michal Schuster.

Krátce nato oznámil mluvčí Václava Klause Radim Ochvat, že prezident Fialu jmenuje ve středu v 10 hodin.

Petr Fiala

Sedmačtyřicetiletý Petr Fiala je profesorem politologie a někdejším rektorem brněnské Masarykovy univerzity. V této funkci působil od dubna 2004 do září loňského roku. Tehdy jej vystřídal Mikuláš Bek a Fiala se stal prorektorem pro akademické záležitosti, kterým je dosud.

V letech 2009 až 2011 stál v čele České konference rektorů a od roku 2011  patří mezi hlavní vědecké poradce premiéra Petra Nečase (více zde).  V listopadu jej vláda jmenovala místopředsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Fiala v roce 1988 absolvoval studium historie a bohemistiky na brněnské univerzitě. Po roce 1989 zde spoluzakládal katedru politologie, v jejímž čele stál v letech 1993 až 2002 a na níž získal doktorský titul. V tomto oboru jmenován docentem a později profesorem. Od roku 2002 působí na nově vzniklé katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií MU. Krátce před zvolením rektorem byl děkanem této fakulty.

Zdroj: Masarykova univerzita, Wikipedie

Fiala uvedl, že nabídku přijal po důkladném zvážení, protože to pro něj znamená významné omezení jeho akademické aktivity. "Ve svých článcích a knihách jsem ale nejednou psal, že chceme-li dosáhnout lepšího stavu naší politické kultury, je nezbytné, aby lidé, kteří mají zkušenosti a kompetence, nedávali ruce pryč od politiky a státní správy," řekl Fiala. 

Podle něj by bylo neodpovědné, kdyby nabídku premiéra odmítl. "V posledních dvou dnech jsem dostal řadu reakcí od profesorů, učitelů, kolegů a také studentů, v nichž mě vyzývali, abych funkci ministra školství přijal. Je to pro mě velké povzbuzení, ale i závazek," uvedl. 

"Nemohu slíbit zázraky, ale udělám vše, co mohu a umím, ve prospěch českého školství a vzdělanosti. Mým prvním cílem bude stabilizovat resort a vytvořit prostředí, v němž bude panovat vzájemná důvěra mezi aktéry změn, kterými školství na všech stupních v současné době prochází," doplnil Fiala.

Výborný kandidát s jedinou slabinou, míní o svém nástupci Dobeš

Možnost, že by ministerstvo vedl právě Fiala, se zamlouvá předsedkyni Sněmovny Miroslavě Němcové či ministru zahraničí a předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi (více zde).

Volbu chválí i Fialův předchůdce, poslanec Josef Dobeš. "Pan profesor je uznávaným odborníkem, byl výborným rektorem, velmi dobrým předsedou konference rektorů, má tah na branku a je pracovitý," řekl iDNES.cz Dobeš, který o svém nástupci hovoří jako o pravicovém pragmatikovi. "Je to nejlepší volba, jaká mohla být. Blahopřeji panu premiérovi," dodal politik.

Jako jedinou slabinu vidí Dobeš to, že Fiala je nestraník. "Uvidíme, jak to bude vypadat při podpoře jeho návrhů ve Sněmovně. Vidím to zejména jako slabinu vůči ODS, protože tam bylo několik kandidátů, kteří si dělali naděje, a poslanci ODS z regionů budou zklamáni," věští Dobeš a dodává, že jeho podporu ve Sněmovně Fiala má.

Podle stínového ministra školství Marcela Chládka z ČSSD je Fiala sice odborník, ale jako nestraník bude obtížně bojovat za finanční prostředky pro resort. "Záleží, za koho bude nominován a jaká strana ponese politickou odpovědnost. Předpokládám, že to je nominant ODS a pana premiéra," uvedl Chládek na pondělním brífinku s tím, že post musí být obsazený co nejdříve.

Post ministra školství není obsazený od začátku dubna, kdy ve funkci skončil Josef Dobeš. Resort dočasně vede jeho náměstek Ladislav Němec.

Dobešova nástupce původně hledaly Věci veřejné, kterým resort podle koaliční smlouvy náležel. Uvažovaní straničtí kandidáti Milan Šťovíček, Dagmar Navrátilová a Kateřina Klasnová ale nominaci do vlády odmítli. Hovořilo se také o současném náměstkovi Jiřím Nantlovi. Po odchodu VV do opozice vybírá ministra společně ODS, TOP 09 a platforma kolem Karolíny Peake.

Ministra čekají škrty i problémy s eurodotacemi

Nový ministr musí do několika týdnů zvládnout potíže s čerpáním dotací od Evropské unie. Brusel částečně pozastavil vyplácení peněz z operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost, z kterého má Česko šanci získat až 53 miliard korun.

Šéf resortu musí rovněž vyřešit, kde letos ve svém rozpočtu ušetří 2,5 miliardy korun. Právě kvůli škrtům rezignoval Dobeš, podle kterého by se musely snížit platy učitelům.

"Škrty jsou velký problém, který dopadá jak na regionální, tak na vysoké školství. A zápisné jej nevyřeší," míní Josef Dobeš. "Druhou velmi těžkou věcí bude reforma vysokých škol. U sebe doma není nikdo prorokem. Ale těžké to bude i pro odpůrce reformních zákonů, protože Petr Fiala je uznávaný a on ty reformy zformuloval a já je jen upravoval nebo přebíral," míní Dobeš.

Na ministra také čeká rozhodnutí, zda plzeňská právnická fakulta bude moci přijímat nové studenty. Ministerstvo v březnu v rozporu se stanoviskem akreditační komise magisterskému oboru prodloužilo akreditaci do července 2016.

Kromě škrtů a čerpání evropských dotací bude nový ministr podle Chládka muset stabilizovat svůj resort, řešit reformu vysokých škol i financování regionálního školství. ČSSD zajímá také postoj ministra k podobě státních maturit nebo plošnému testování páťáků a deváťáků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video