Premiér Petr Nečas měl podle některých právníků korupci policii oznámit sám

Premiér Petr Nečas měl podle některých právníků korupci policii oznámit sám | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nečas může mít kvůli kauze Drobil problémy. Už čelí trestnímu oznámení

  • 421
Nejen odcházející ministr životního prostředí Pavel Drobil, ale i premiér Petr Nečas měl podle některých právníků podezření na korupci na Státním fondu životního prostředí oznámit. Premiér ale jen odkázal hlavního aktéra, Libora Michálka, na ministra Drobila. Nečas už čelí trestnímu oznámení.

Podle tří z pěti právníků, které oslovil deník Právo, měl premiér Petr Nečas neprodleně informovat o podezření ze spáchání trestného činu příslušné orgány - tedy policii nebo státní zastupitelství. Závažné informace od tehdejšího ředitele SFŽP Libora Michálka totiž obdržel e-mailem už v říjnu.

Nečase mohl o korupci informovat ředitel úřadu vlády Lubomír Poul, se kterým se Michálek sešel a kterému všechny podrobnosti týkající se korupce na SFŽP řekl.

Nečas ale o celé věci mluvil jen s ministrem Drobilem, a ne s policií, což někteří právníci vnímají jako problém. V případě podplácení nebo příjímání úplatku má totiž každý občan v ČR oznamovací povinnost.

Nečas proto čelí trestnímu oznámení. Podal ho Philipp Janýr, syn významného sociálního demokrata Přemysla Janýra, který se po listopadu 1989 podílel na obnovení činnosti ČSSD v Československu a před dvěma lety zemřel.

"Orgány činné v trestním řízení jsou sice povinny samy od sebe začít tuto věc šetřit, avšak v minulosti opakovaně policie a státní zastupitelství tvrdily, že nedostaly odpovídající podnět. Toto trestní oznámení má této situaci předejít," tvrdí Philipp Janýr, jehož trestní oznámení se kromě Nečase týká také Pavla Drobila a Lubomíra Poula.

Mohlo to být neoznámení trestného činu, soudí advokát

Podle advokáta Radka Ondruše by Nečasův přístup mohl být chápán jako zneužití pravomoci úřední osoby a neoznámení trestného činu. V obou případech hrozí až tříleté vězení. O podezření z neoznámení trestného činu mluvil i advokát Josef Lžičař a někdejší členka ODS a bývalá poslankyně Klára Slámová.

"Pokud se hodnověrným způsobem dozví o korupci, měl by to oznámit. Museli by mu ale prokázat, že se to hodnověrně dozvěděl. V tomto případě ale šlo o hodnověrnou osobu, která byla ředitelem státní společnosti. Takže Nečas může mít teoreticky problém," uvedla v Právu Slámová.

Stejně se prý měl zachovat i sám Michálek. Ten se však na policii obrátil až po dvou měsících.

Advokát Lžičař zmínil i další možný delikt. "Mohlo by to v každém případě naplňovat i známky nepřekažení trestného činu, pokud se hodnověrně dověděl, že někdo připravuje nebo již páchá korupci. Obzvlášť ve chvíli, kdy dotyčný už měl i nějakou nahrávku jako důkaz. Měl (Nečas) to oznámit," dodal Lžičař.

Naopak podle exministra vnitra a advokáta Tomáše Sokola či šéfa Transparency International Davida Ondráčky nelze v Nečasově případě trestní odpovědnost najít, protože neměl přímou informaci, ale jen zprostředkované podezření z druhé ruky. Sokol dodal, že Michálek měl jako dospělý člověk znalý zákonů jít na policii sám. Nečas mu to mohl jen připomenout.

PREZIDENT: JE TO ŠKODA

Kauzu sleduje i prezident Václav Klaus. Uvedl, že uškodí nejen vládě, ale i celé zemi. Rezignujícího Drobila je podle něj škoda, protože právě takového člověka ve svém čele ministerstvo životního prostředí potřebuje. "Z veřejně publikovaných zdrojů nevím, jestli pochybil on, nebo lidé kolem něho. Spíše si myslím, že platí to druhé," uvedl Klaus pro Lidové noviny.

"Případu 'Drobil' málo rozumím. Nejen vládu, ale celou naši zemi tato kauza určitě poškozuje. Dává snadnou a lákavou munici opozici (i té neparlamentní, tedy 'petiční'), i části vládní koalice, zejména té části, které padají volební preference. Je to škoda, vláda potřebovala být pevná a jednotná," dodal Klaus.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue