Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nečas: Mám obavy o psychický a zdravotní stav ministra Kalouska

Exkluzivně   14:51aktualizováno  14:51
Premiér Petr Nečas má vážné obavy o psychický a zdravotní stav ministra financí Miroslava Kalouska. Spojil to s incidentem, při němž Kalousek ve středu před jednáním o rozpočtu nafackoval na ulici mladíkovi, který ho urážel. V rozhovoru pro iDNES.cz Nečas mluví o stupňující se únavě ministra financí, jeho podrážděnosti a agresivitě.

Premiér Petr Nečas | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Stupňující se Kalouskovu únavu podle Nečase pozorují jeho kolegové ve vládě už několik měsíců. "Osobně mám o psychický a zdravotní stav pana ministra financí velkou starost a trošku se o něj bojím," odpověděl premiér, když hodnotil některé Kalouskovy výroky z posledních dnů.

Vláda se shodla na návrhu rozpočtu na příští rok se schodkem 105 miliard korun. Vy i ministr financí Kalousek jste zároveň řekli, že ale není jisté, jaký bude vývoj ekonomiky v příštím roce a že budou v příštím roce nutná další úsporná opatření. Máte už představu, jak by mohla vypadat?
My korektně vycházíme z toho, že podle zákona o rozpočtových pravidlech máme k dispozici červencovou makroekonomickou prognózu a samozřejmě otevřeně říkáme, že ekonomické nejistoty jsou příliš velké na to, abychom ji považovali za do betonu tesanou.
Pokud by došlo k poklesu tempa ekonomického růstu, jsou jen tři cesty - první je snížení sociálních výdajů, což vyžaduje změnu zákonů, druhou cestou je navýšení příjmů, přičemž já vidím prostor jen u nepřímých daní, především bych chtěl zmínit DPH. Již před několika měsíci jsem řekl, že si dovedu představit sjednocení daně z přidané hodnoty na 19 procentech. A třetí cestou je omezení provozních výdajů státu, případně personálních nákladů veřejného sektoru. Ale tady je problém, aby další omezování vládní spotřeby už nepůsobilo jako brzdič ekonomického růstu.

Dá se tedy čekat, že v příštím roce bude mít vláda znovu na stole návrh, aby DPH byla jednotná ve výši 19 procent, případně s výjimkami?
Já jsem přesvědčený, že by to byl správný krok. Veřejně o něm mluvím již poněkolikáté. Preferuji skutečně jednotnou sazbu DPH, ale dovedu si představit výjimku pro léky či knihy.

Překážkou k dohodě ve vládě o DPH ve výši 19 procent byly dosud Věci veřejné. Ty si zároveň "vyboxovaly", aby fond dopravy dostal 4 miliardy navíc, přičemž ale ministr dopravy Dobeš požadoval 8,8 miliardy. Předseda VV Radek John zároveň řekl, že je dohoda, že se budou hledat další zdroje pro dopravu. Neobáváte se, že vám VV budou chtít ve Sněmovně předělat rozpočet s opozicí?
Návrh rozpočtu je koaličně dohodnut. Hlasovali pro něj ministři za všechny koaliční strany, čili je povinností podle koaliční dohody hlasovat pro ten rozpočet i ze strany poslanců Věcí veřejných, pokud nedojde ke koaliční shodě nad případnými změnami. Musím také odmítnout termín "vyboxovali". Všichni máme zájem, aby se budovala dopravní infrastruktura, čili z mé strany byl zájem posílit rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury a byl to můj pokyn ministrovi financí. Dostal pokyn najít 4 miliardy pro SFDI.

Hrozí, jak tvrdí ministr dopravy Dobeš, že Česko bude muset vracet dotace do evropských fondů, protože nedostal požadovaných 9 miliard?
Dotace budeme vracet v každém případě vzhledem k nekvalitě projektů připravených v minulých letech. Budeme se snažit to minimalizovat. Samozřejmě nikdo nemá zájem na tom, abychom nevyčerpali prostředky, které vyčerpat můžeme. Budeme hledat další možnosti v průběhu roku, abychom zabránili nevyčerpání prostředků z Operačního programu Doprava.

Lídři koaličních stran Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John (30. srpna

Lídři koaličních stran Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John (30. srpna

Jsme připraveni se dohodnout, že stravenky zůstanou

Zatím to nevypadá, že byste se v koalici úplně shodli na daňové reformě. Už třeba víte, jestli zůstanou zachovány stravenky?
Musím říci, že návrh daňové reformy, včetně zřízení jednotného inkasního místa, je koaličně dohodnut. Je povinností všech tří klubů ho podporovat v domluveném znění, pokud se všechny tři strany nedohodnou na nějaké další změně. K problému přistupuji pragmaticky. Zajímá mě rozpočtové hledisko. Zachování stravenek je rozpočtově šetrnější opatření než nahrazení stravenek zaměstnaneckým bonusem, ale my respektujeme koaličně dohodnutý návrh a jsme připraveni pro něj hlasovat i v tomto znění. Na druhou stranu jsme připraveni se dohodnout i o tom, že stravenky zůstanou.

Jednou z věcí, které má daňová reforma přinést, je to, že by místo 15 procent ze superhrubé mzdy lidé odváděli daň z příjmu 19 procent z hrubé mzdy. Co říkáte argumentu VV, že by to znamenalo výrazný výpadek příjmů pro rozpočet, a aby byl tento manévr finančně neutrální, měla být daň být spíš 21 procent z hrubé mzdy?
Samozřejmě pak ale ti, kteří to hlásají, musí říci, že by došlo ke zvýšení zdanění u rodin s dětmi. A že si přejí, aby středně- a nízkopříjmovým skupinám a rodinám s dětmi vzrostly daně.

Když jste na konci června uzavřeli dodatek ke koaliční smlouvě, tak jste oznámil, že s daňovou reformou spojíte žádost o důvěru vládě. To se nestalo. Proč?
Protože na jednání vlády o daňové reformě chyběl třetí koaliční partner, TOP 09. To bylo v době stávky ministrů za TOP 09.

Ale vy jste to vyhlásil v červnu, když jste uzavírali koaliční dodatek a u toho TOP 09 byla.
Hlasování o důvěře spojené se zákonem musí být součástí usnesení, když se schvaluje ve vládě ten návrh zákona. A to byla zrovna ta vláda, kde nebyli ministři za TOP 09.

Na školném na VŠ trvám, ale systém půjček musí předcházet

Bez ohledu na to, že se ministři nebo vládní strany dohadují o celé řadě věcí, jste v parlamentu dokázali prohlasovat penzijní reformu, změnu zákoníku práce, sociální reformu, prakticky vše, co jste prosadit chtěli. Jednou z dalších věcí, které máte v plánu, je zavedení školného na vysokých školách, proti kterému se postavila Rada vysokých škol. Trvá dál tento úmysl vlády?
Vláda má své programové prohlášení a tam je jasně řečeno, že vláda zavede odložené školné. Tento programový slib trvá. Zároveň říkáme, že školné bude zavedeno, až bude zaveden systém studentských půjček, grantů a stipendií. To musí předcházet.

Věříte ministru školství Dobešovi, že to bude opravdu prosazovat? Narážím na to, že na jedné z programových konferencí Věcí veřejných vystupoval ke školnému velmi rezervovaně.
V koaliční smlouvě a ve vládním programovém prohlášení je to díky ministru školství, velmi to prosazoval, nese za to zodpovědnost, předpokládám, že ví, že je jeho odpovědností to prosazovat, včetně dodržení časového harmonogramu.

Kdy bude vláda rozhodovat o ekologické superzakázce?
V tuto chvíli to není ještě rozhodnuto. Neskončila ještě práce komise, která má vyhodnocovat zakázku.

Je pravda, že jste opakovaně řekl svým spolupracovníkům, že pokud by vláda zakázku odhlasovala, podal byste demisi?
Nemám ve zvyku mluvit o interních rozhovorech. Nebudu to potvrzovat, ani vyvracet.

Vláda bude také schvalovat návrh na církevní restituce. VV podmínily dohodu o církevních restitucích dohodou o rozpočtu. Nyní strana upozorňuje, že pokud by měl stát ročně vyplácet 2 miliardy korun církvím, muselo by se opět škrtat ministrům. Čekáte, že kolem tohoto bude ještě v koalici velký problém?
Já chci zdůraznit, že považuji dohodu se 17 církvemi za velmi cennou. Byla uzavřena za účasti a souhlasu všech tří koaličních stran.

Žádná vláda neměla takový tah na branku, tvrdí premiér

Je podle vás vláda soudržná?
Vláda dokázala prosadit všechno, co předložila do Poslanecké sněmovny, všechny klíčové body, troufám si dokonce říci, že za necelý rok a půl působení vlády, když se podíváme na velké a systémové změny, které jsme prosadili, tak zatím žádná vláda neměla takový tah na branku, aby měla schváleno téměř 80 zákonů, bez toho, aby byl kterýkoli z nich vrácen, a obsahovaly takové zásadní změny v sociálním systému, daňovém systému, důchodovém systému, zdravotnictví.

Nejde ale jen o ty zákony, ale i o vztahy ve vládě. Předpokládám, že jste už viděl rozhovor, který poskytl pan Kalousek Lidovým novinám a ve kterém v souvislosti se sporem o rozpočtové určení daní řekl: Premiér, který je z Rožnova, by nám dal normálně za pravdu. Ale premiér, který je premiér jen z milosti kmotrů z ODS, musí tomuto návrhu odporovat. Když jste to viděl, nenapadlo vás, že byste ho mohl z vlády vyhodit?
Za prvé - premiér je premiérem vlády České republiky, z tohoto pohledu je jedno, jestli je z malého Rožnova, nebo z velkého města. Hájí zájmy všech občanů republiky. Za druhé - nejen já, shodují se na tom i další kolegové ve vládě, ale i ostatní kolegové z vedení koaličních stran - s velkým znepokojením pozorujeme v posledních měsících a posledních dnech stupňující se velkou únavu pana ministra financí, která se projevuje vysokou podrážděností, jistou mírou verbální agresivity, neuváženými výroky. Osobně mám o psychický a zdravotní stav pana ministra financí velkou starost a trošku se o něj bojím.

Petr Nečas během jednání Poslanecké sněmovny (20. září 2011)

Zvažujete jeho výměnu?
Přičítám tyto jeho neuvážené a dětinské výroky velké únavě a velkému vypětí, a proto se na něj nezlobím.

Kalouskova reakce: Cítím se naprosto zdráv a v pořádku

Může si ministr dovolit nafackovat na ulici občanovi, i když ho ten člověk uráží?
Neznám všechny okolnosti toho incidentu. Neměl jsem možnost ho probrat s panem ministrem financí, proto nebudu dávat dalekosáhlá stanoviska bez toho, abych si s ministrem financí o tom promluvil. Vzhledem k tomu, že ten incident se odehrál ve stejný den, kdy byl poskytnut ten rozhovor, tak by to jen podtrhovalo, že ministr financí má jisté problémy, které se projevují jeho stupňující se nervozitou. A já mám o něj starost, lidskou starost.

Je pravda, jak napsaly Parlamentní listy, že na posledním jednání vlády Kalousek vybuchl poté, když ho vicepremiérka Karolína Peake upozornila, že není gentleman, když mlátí někoho na ulici? On jí měl opáčit, že se zachoval jako chlap a řekl jí: Když vás tak vidím, tak jste asi nikdy v životě neměla chlapa.
Svědkem podobného incidentu jsem nebyl. To muselo být v okamžiku, kdy jsem asi nebyl v té místnosti, takže tuto věc nemůžu potvrdit, ani vyvrátit.

Ale celé chování pana Kalouska ten den chcete řešit po jeho návratu?
Já si s ním chci promluvit, protože o něj vážně mám starost.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Natáčí se na 4K kamery RED, nastavení ostření a expozice má na starosti obsluha...
České volby v zahraničních televizích: Japonci sledují Okamuru, Němci ČSSD

Výsledky sněmovních voleb budou ve štábech českých politických stran sledovat zástupci médií z celého světa. Vyplývá to z informací mluvčích jednotlivých...  celý článek

Lidé v Krásné Studánce u Liberce odevzdávali své hlasovací lístky na místním...
Strany mají triky k obcházení zákona o darech. Některé ho ignorují úplně

Od koho strany získávají finance a na co je během kampaní využívají. To měl zprůhlednit zákon, o kterém se před volbami mluvilo jako o přelomovém. Podle...  celý článek

Jihlava
100 POHLEDŮ: Baráčky v Jihlavě jak lepidlem k sobě přilepené

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.