Silné výroky nepřinášejí nic pozitivního, komentoval premiér Petr Nečas výroky prezidenta Miloše Zemana o poválečném odsunu Němců.

Silné výroky nepřinášejí nic pozitivního, komentoval premiér Petr Nečas výroky prezidenta Miloše Zemana o poválečném odsunu Němců. | foto: Petr Topič, MAFRA

Jsme v roce 2013, kritizoval Nečas Zemana za silná slova o odsunu Němců

  • 486
Za silná slova o poválečném odsunu Němců z Československa kritizoval premiér Petr Nečas prezidenta Miloše Zemana. "Měli bychom si uvědomit, že se píše rok 2013 a jsme členskou zemí Evropské unie. Měli bychom být uměřenější," řekl Nečas. Zeman později v Rakousku potvrdil, že tématem odsunu by se i podle něj měli už zabývat hlavně historici.

Vztahy s Německem a Rakouskem se podle českého předsedy vlády vyvíjejí dobře a nic podle Nečase nepřináší, když padají silné výroky.

"Když občan nějaké země kolaboruje se zemí, jež jeho stát okupuje, tak je vyhánění mírnější trest než například trest smrti," řekl prezident Zeman při návštěvě Rakouska v rozhovoru pro rakouskou tiskovou agenturu APA. (více o tom najdete zde)

Zeman se distancoval od principu kolektivní viny, ale konstatoval, že "člověk by neměl zapomínat, že devadesát procent sudetských Němců hlasovalo pro pomahače Hitlera".

Zeman: Přenechme to téma už historikům

K tématu se český prezident vyjádřil i při středečním setkání s předsedkyní dolní komory rakouského parlamentu Barbarou Prammerovou, když odsoudil excesy při poválečném odsunu sudetských Němců.

V následné názorové výměně se šéfem jejich rakouského vysídleneckého sdružení Gerhardem Zeihselem pak podle agentury APA Zeman odmítl, že by takzvané Benešovy dekrety představovaly riziko pro rakouské investory v Česku.

"Ukažte mi jedinou firmu v minulých 20 nebo 25 letech, která byla ve jménu Benešových dekretů zkonfiskována. Pokud budete moci jmenovat alespoň jedinou, dám vám zcela za pravdu," řekl podle APA Zeman.

Vyjádřil lítost nad excesy, které provázelo poválečné vysídlování německé menšiny, poznamenal však, že tímto tématem by se měli zabývat především historici.

Ve sporu o velvyslance je problémem hlasitost, míní Nečas

Premiér Nečas se ve středu kriticky vyjádřil i k pokračujícímu sporu mezi Zemanem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem o velvyslance. Schwarzenberg odmítá navrhnout vládě jako velvyslankyni na Slovensku Livii Klausovou, manželku bývalého prezidenta Václava Klause.

Klausová v nedávné prezidentské kampani v narážce na Schwarzenbergovu ženu řekla, že si neumí na Hradě představit první dámu, která nemluví česky. "Základním problémem je hlasitost," řekl Nečas. Spory o velvyslance je podle něj třeba řešit diskrétně. Spor o velvyslance zemi neprospívá. "Některé velvyslanecké posty nejsou obsazeny, což není dobře," řekl premiér.

Už v úterý odmítl možnost, o níž mluvil Zeman v Rakousku, že by se na jmenování velvyslanců domluvil s premiérem, když to se Schwarzenbergem nejde. Šéf TOP 09 hned reagoval, že by jeho strana odešla z vlády, kdyby něco takového Nečas udělal. A premiér ministra zahraničí ujistil, že tuto hru, která by posilovala prezidenta, se Zemanem hrát nebude. (více o tomto sporu najdete zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video