Česko se chce dodatečně ve Švýcarsku přihlásit k miliardám z privatizace mosteckých dolů. Premiér svolal zvláštní jednání.

Česko se chce dodatečně ve Švýcarsku přihlásit k miliardám z privatizace mosteckých dolů. Premiér svolal zvláštní jednání. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Nečas hledá klíč ke švýcarským miliardám, svolal elitní „uhelný tým“

  • 371
Premiér Petr Nečas svolal na odpoledne klíčové členy svého kabinetu. Budou řešit, jak napravit průšvih s promeškanou lhůtou, v níž se Česko mohlo připojit ke švýcarskému trestnímu řízení týkajícímu se privatizace mosteckých dolů. Na Úřad vlády přijde i nejvyšší žalobce Pavel Zeman.

Stát teď má kvůli zaváhání ztíženou šanci přihlásit se k miliardám, které v souvislosti s případem švýcarské úřady zabavily na tamních bankovních kontech.

"Svolávám poradu, abychom určili, jak dál postupovat," řekl ve čtvrtek MF DNES premiér Petr Nečas. Schůzky se kromě něj zúčastní ministři Miroslav Kalousek (finance), Jiří Pospíšil (spravedlnost), Jan Kubice (vnitro) a dorazí i nejvyšší žalobce Pavel Zeman.

Co Švýcaři vyšetřují

  • Trestní řízení se týká prodeje Mostecké uhelné kvůli podezření z praní špinavých peněz a podvodu.
  • Podle Švýcarů si polostátní firmu koupili tajně její manažeři přímo za její peníze.
  • Koncem října vyšetřovatelé poslali k soudu sedm lidí, z toho většinu Čechů.
  • Švýcaři zabavili v bankách 12 miliard korun, které podle nich s privatizací dolů souvisejí. Šanci ucházet se o miliardy má i ČR.

Vláda musí na jednání najít právní kličku, aby se Česko mohlo do trestního řízení ještě dodatečně zapojit. Podle expertů na švýcarské právo několik možností existuje. Ani jedna však není tak jednoduchá, jako kdyby ministerstvo financí, jež stát v tomto případě zastupuje, zareagovalo včas.

"Mým zájmem je, aby se situace řešila, aby byla jasně nalezena cesta. Až pak je prostor pro posouzení, zda některý resort udělal chybu," uvedl Nečas.

Podle dopisů ze Švýcarska ministerstvo financí dobře vědělo, dokdy se má k řízení připojit a získat tím přístup k důležitým informacím. Ministr Miroslav Kalousek se teď hájí právním posudkem, podle něhož stát může podat civilní žalobu a s ní se připojit k trestnímu řízení. Stát však přijde o možnost vyjádřit se k případnému trestu a vystoupit se závěrečnou řečí.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce, aby si Česko co nejdříve najalo ve Švýcarsku právního zástupce, který požádá o přístup do vyšetřovacího spisu. A na základě konkrétních informací, které z něj získá, bude ministerstvo financí moci rozhodnout, zda a jakou formou se pokusí do trestního řízení připojit.

Paroubkovo trestní oznámení

Tím, proč se zatím české úřady nesnažily ze Švýcarska získat zpět 12 miliard korun, se musí kvůli trestnímu oznámení bývalého předsedy ČSSD Jiřího Paroubka zabývat i české vyšetřovací orgány. U Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 totiž leží jeho trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele a maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. "Oznamovatel se domnívá, že jednáním neznámého pachatele tak v příčinné souvislosti s nečinností hrozí českému státu škoda velkého rozsahu," píše se v Paroubkově trestním oznámení, které má iDNES.cz k dispozici.

(kop)

Kalousek přehazuje vinu za zmeškání na žalobce, kteří se Švýcary spolupracovali. Podle Kalouska ministerstvu nikdy nedodali takové informace, aby se mohlo přihlásit. Tedy hlavně informace o případném trestném činu a výši škody (přečtěte si více o tom, jak ministři přehazují vinu na žalobce).

Zaspali žalobci i finance, říká nový pražský státní zástupce Mečl

Nový vrchní státní zástupce v Praze Stanislav Mečl při prověrce zjistil, že žalobci opravdu nepostupovali příliš aktivně. Stejná vina však leží na ministerstvu financí.

Nabídku zapojit se do řízení dostal Kalousek už v dubnu přímo od švýcarského velvyslance André Regliho. V létě pak dostal další výzvu od švýcarské prokurátorky Grazielly de Falco Haldemann. Ta v dopise píše, že Česko bylo při privatizaci dolů poškozeno. A vyzývá ministerstvo, aby se k trestnímu řízení připojilo.

Z vyjádření prokurátorky vyplývá, že není nutné důkladné odůvodnění ani propočítání výše škody. To stát může předložit až během soudního líčení. "Pokud by se Česká republika rozhodla připojit jako civilní účastník, měla by přístup k celému trestnímu spisu, což by jí umožnilo připravit přesné odůvodnění a vyčíslení škody," píše se v dopise.

Federální prokurátorka tedy už v létě radila Kalouskovi to, co bude dnes složitě vymýšlet vláda.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video