Premiér Petr Nečas na sněmu středočeské ODS.

Premiér Petr Nečas na sněmu středočeské ODS. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Nečas přišel mezi rebely a narazil. U deseti krajských ODS však uspěl

  • 85
Na volební kongres ODS pojede Petr Nečas s 10 nominacemi od krajských organizací. Má tak slušnou šanci obhájit post šéfa strany. Ve čtvrtek uspěl v Praze, v jižních Čechách, v Plzni i v Ústeckém kraji. Narazil jen u středočeské ODS, v kraji, odkud jsou rebelové Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr.

Nominaci na předsedu od středočeské ODS Nečas nedostal, kraj chce naopak jednoho z rebelů Fuksu za místopředsedu. Zatímco ve středních Čechách se hlasovalo tajně, v Praze či v jižních Čechách aklamací.

Nečas přitom před hlasováním na sněmu středočeské ODS sršel sebevědomím. "Vnímám i kritiku vůči své osobě, ne každý mě podporoval a podporuje, na druhou stranu cítím od významné části členské základny podporu, abych pokračoval v pozici předsedy ODS a předsedy vlády," řekl premiér.

Ve čtvrtek se vypravil osobně na tři regionální sněmy občanských demokratů - středočeský, pražský a v Ústeckém kraji. A při odchodu z jednání středočeské ODS, odkud pospíchal za pražskými občanskými demokraty, vystoupil se svým sebevědomým prohlášením, že cítí podporu, aby ve funkcích zůstal.

Rozložení sil před kongresem ODS

Kde sněmy ODS podpořily Nečase:
Zlínský, Moravskoslezský, Jihomoravský, Olomoucký, Karlovarský, Jihočeský, Plzeňský, Ústecký kraj, Praha a Vysočina

Nepodpořily Nečase, ani žádného jiného kandidáta na předsedu:
Středočeský, Královéhradecký, Pardubický a Liberecký kraj

Znovu také reagoval na odchod poslance Radima Fialy z ODS, který den předtím označil za útěk od politické odpovědnosti. "Klíčovým prvkem každé fungující politické strany je její členská základna. My máme 25 tisíc členů. To, že odchází ten či onen politik, o stavu členské základny nevypovídá vůbec nic," řekl Nečas. (více o odchodu Fialy zde)

Na středočeském sněmu padla celkem tři jména kandidátů na nového předsedu ODS. Kromě Nečase zazněl návrh, aby stranu vedli exministr spravedlnosti Jiřího Pospíšila či jeho nástupce Pavel Blažek. Nikdo z nich ale podporu nezískal. Ve třetím kole unikla Nečasovi nominace o jediný hlas.

Ve většině krajů má premiér podporu, pozici ustál i Svoboda

Při odchodu z jednání středočeské ODS premiér také řekl, že nikdo kritiků vlády proti němu nevystoupil a neřekl mu jasně do očí své výhrady. Ale to je jen kus pravdy. Nečas odešel ještě před koncem diskuse a Tluchoř mluvil až ve chvíli, kdy už byl premiér pryč.

Ve čtvrtek proběhlo celkem pět posledních regionálních sněmů ODS před kongresem - nejen ve středních Čechách, ale také v Praze, v Plzeňském, Ústeckém a v Jihočeském kraji, kde naopak delegáti Nečase podpořili. Na severu Čech se konference protáhla přes půlnoc. Nakonec i zde premiér nominaci získal.

V Praze se také kritikům pražského primátora Bohuslava Svobody, který patří k Nečasovým spojencům, nepodařilo zpochybnit jeho pozici v čele pražské ODS. Nové vedení organizace se má volit až v říjnu příštího roku.

Nečasovo konečné skóre před kongresem je 10:4. Podporu kromě středních Čech nezískal na Královéhradecku, Pardubicku a Liberecku. Podpora ze sněmů však má jen orientační význam, záleží na tom, jací delegáti ze kterého kraje na kongres do Brna v sobotu přijedou. A i když se regiony shodnou na doporučení, každý delegát nakonec v tajné volbě hlasuje sám za sebe.

Průběh sněmů ukázal, že silnou podporu na prvního místopředsedu má ministr průmyslu Martin Kuba. Na místopředsedy pak současní členové vedení Jiří Pospíšil, Pavel Blažek i Miroslava Němcová. Otevřený se zdá boj o poslední místo, na které se budou snažit dostat například zástupce Prahy, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, či právě rebel mezi poslanci ODS Fuksa.

Klaus: Není to můj kongres, nebudu dávat knížecí rady

Tluchoř dal už dříve najevo, že ať dopadne kongres jakkoli, daňový balíček vlády, pokud bude obsahovat vyšší DPH a vyšší zdanění lidí s nejvyššími příjmy, nepodpoří. A nedovede si ani představit, že by kongres ODS přijal nějaké zavazující usnesení v tom smyslu, že poslanci za ODS musí podpořit zvyšování daní (rozhovor s Tluchořem zde).

Prezident Václav Klaus nechtěl ve čtvrtek volební kongres ODS, kterou v 90. letech zakládal a byl jejím dlouholetým předsedou, nijak komentovat. "To je kongres ODS, to není kongres můj a žádné knížecí či hraběcí nebo jakékoliv rady já v žádném případě dávat nebudu," prohlásil Klaus při křtu své nové knihy Zápisky z nových cest (více o křtu najdete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video