Jednou ze zakázek, o níž by se mohlo rozhodovat podle nových pravidel, bude přezbrojení českého nadzvukového letectva. Gripenům vyprší pronájem v roce 2015.

Jednou ze zakázek, o níž by se mohlo rozhodovat podle nových pravidel, bude přezbrojení českého nadzvukového letectva. Gripenům vyprší pronájem v roce 2015. | foto: Armáda ČR

Nečas chce změnit zákon o nákupech zbraní. Zbytečné, míní Kalousek

  • 154
Lídr ODS Petr Nečas chce změnit patnáct let stará pravidla o armádních nákupech. Nyní může Česko nakupovat zahraniční zbraně pouze přes domácí firmy, které slouží jako prostředníci. Podle kritiků to vytváří prostředí ke korupci. Změna zákona ale úspory nepřinese, říká Miroslav Kalousek z TOP 09.

Armádní zakázky dlouhodobě vyvolávají podezření médií, že jsou předražené. Nedávno například ministerstvo obrany mělo velkou práci s vysvětlováním, proč jsou české obrněné transportéry Pandur jednotkově výrazně dražší než stroje, které pořídila portugalská armáda.

KAUZA TRANSPORTÉRŮ PANDUR

Zakázku na obrněné transportéry provází stín korupce

"Musí dojít k výrazné změně zákona. Jen kosmetické úpravy nestačí," říká teď kandidát na premiéra a lídr ODS Petr Nečas. Muž, který se dříve problematice armády pilně věnoval a který má pověst politika nezatíženého skandály.

Nečas charakter změny zákona zatím neupřesnil. Změna by ale mohla znamenat, že by česká armáda zbraně pořizovala přímo, bez českých prostředníků, jakými jsou třeba firmy Omnipol nebo MPI Group. Na obzoru přitom je několikamiliardové rozhodnutí o budoucnosti českého nadzvukového letectva, které bude kvůli podezřele drahému pronájmu současných stíhaček Gripen určitě ostře sledované.

Vše směřuje k tomu, že vyjednávání ve "třetím okruhu" témat rýsující se společné vlády ODS, TOP 09 a VV (okruh se zabývá zahraničím, armádou a EU) bude tvrdé.

"Požadujeme legislativní změnu zákona tak, aby měla armáda možnost nakupovat vojenskou techniku přímo. Přímým nákupem by se dosáhlo výrazných úspor v řádu desítek procent," řekla Hospodářským novinám Kristýna Kočí z Věcí veřejných, která má za tuto stranu vyjednávání o obraně na starosti.

Miroslav Kalousek, někdejší náměstek na ministerstvu obrany, ale namítá, že odměna pro zprostředkovatele není za podpis smlouvy. "Je za ten kus práce, který při tom udělá, ať už jde o pojištění, dovoz či servis. Když někdo změní zákon a bude to napřímo, tak si ministerstvo obrany stejně bude muset tyto služby nakoupit. A nevyjde to ani levněji, ani dráž," říká.

Kalousek čas od času čelí podezření ze zaujatosti. Netají se přátelstvím se zbrojařem Richardem Hávou, který stojí za společností Omnipol. Ta řadu zbrojních zakázek v minulosti zprostředkovávala. Kalousek nicméně odmítá, že by Hávovi v otázkách kontraktů stranil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue