Premiér Petr Nečas při návštěvě Německa (19. srpna 2010)

Premiér Petr Nečas při návštěvě Německa (19. srpna 2010) | foto: AP

Nečas chce vzít politikům desetitisíce za zastupování státu ve firmách

  • 60
Premiér Petr Nečas trvá na tom, aby politici už nedostávali žádné odměny navíc za to, že sedí ve správních a dozorčích radách veřejných institucí. Politikům to sice zakazuje zákon, oni ale využili jeho mezer a vyplácí si ročně až statisíce korun.

"Pokud je někdo v nějakém takovém orgánu z titulu své ústavní funkce, tak je za členství z titulu této funkce také odměňován," řekl Petr Nečas Hospodářským novinám.

To, že poslancům nenáleží odměna, pokud zastupují stát ve státních a polostátních firmách, říká už zákon o střetu zájmu. Jenže politici ho obcházejí a dokážou si vydělat až stovky tisíc korun na účet státu.

Například v případě dozorčí nebo správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny politici tvrdí, že pojišťovna je veřejnoprávní, a nikoliv státní. U Státního fondu dopravní infrastruktury a Státního fondu rozvoje bydlení se poslanci ohánějí tím, že jsou to fondy, a ne firmy.

Změna zákona ano, nikdo se k ní ale nehlásí

Premiér teď slibuje, že v rámci plánovaných státních úspor odměny politikům zruší. Poslanci se zase dušují, že zpřísní zákon o střetu zájmů. Nikdo se ale podle Hospodářských novin nehlásí k tomu, že prosadí konkrétní změny.

"Tato věc nespadá do resortu zdravotnictví. To je problematika zákona o střetu zájmů, což musí řešit kolegové z příslušného výboru. Očekávám, že se tomu budeme věnovat i na klubu," říká předseda zdravotního výboru sněmovny a člen správní rady VZP Boris Šťastný, poslanec za ODS. Právě o dozorčí a správní radu je mezi politiky tradičně velký zájem.

Na peníze si sáhnout mohou, tvrdí pojišťovna

Podle pojišťovny ale o zrušení konkrétních odměn od VZP rozhodují sami členové správní nebo dozorčí rady, nikoli zákon. "Kdyby chtěli, klidně se mohou své odměny vzdát," vysvětluje Anna Veverková, ředitelka odboru komunikace VZP. Jenže své odměny, které pojišťovnu ročně vyšly celkem na dva miliony korun, se podle deníku nikdo nevzdal.

"Nejsem ve VZP kvůli odměně. Budu-li osloven, nebráním se tomu, abych v dozorčí radě pojišťovny působil dál," řekl náměstek ministra zdravotnictví z TOP 09 Martin Plíšek.

"Prosím vás, to jsou tak směšně nízké peníze, že nemá smysl je řešit. To nemá žádný vliv na chod státních financí," sdělil Hospodářským novinám poslanec za ODS Jan Bürgermeister. Ten si roky přivydělával půl milionu ročně za členství v dozorčí radě Českých aerolinií.

odměny politikům

VZP

Politici dostávají 10 až 35 tisíc korun za jedno zasedání dozorčí či správní rady.

Petr Tluchoř (ODS) - 228 000

Boris Šťastný (ODS) - 264 000

Tomáš Úlehla (ODS) - 150 000

Lucie Talmanová (ODS) -200 730

Josef Kochan (ODS) - 216 000

Státní fond dopravní infrastruktury

Odměny se pohybují od 60 až do 120 tisíc korun za rok.

Pavel Hojda (KSČM) - 120 000

Cyril Zapletal ČSSD) - 90 000

Jan Bürgermeister (ODS) -108 000

Státní fond rozvoje bydlení

Poslanci si ročně přijdou na 60 tisíc korun.

Petr Bratský (ODS)

Zdeňka Horníková (ODS)

Tomáš Kvapil (KDU-ČSL)

Evžen Snítilý (nestraník)

ČEPS

Exministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) si v dozorčí radě vydělával desítky tisíc ročně.

Zdroj: Hospodářské noviny


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video