ODS zažila nebývalý debakl ve velkých městech, kde lidé tradičně fandí spíše pravici.

ODS zažila nebývalý debakl ve velkých městech, kde lidé tradičně fandí spíše pravici. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Nečas chce hlavy poražených, aby byla ODS zase důvěryhodná

  • 211
Občanští demokraté musí znovu získat důvěru voličů. Proto premiér Petr Nečas požaduje personální změny. Jako by prstem ukázal na neúspěšné lídry: například předsedu jihočeské ODS Martina Kubu nebo libereckého primátora Jiřího Kittnera.

Podobnou taktiku už Nečas jednou úspěšně použil: na červnovém kongresu ukázal na čtyři konkrétní lidi, kterým důvěřuje, a kongres mu je pak poslušně zvolil za místopředsedy ODS. Teď chce premiér to samé v opačném gardu - odchody nepopulárních tváří. Uspěje? První úspěch už zaznamenal, liberecký Kittner včera odstoupil ze stranických funkcí.

Kdo doprovodí Kittnera?

Jak se ve volebním štábu ODS na pražské Pankráci v sobotním večeru zpřesňovaly volební výsledky, šéfové strany se před kamerami snažili tvářit pozitivně. Současně Petr Nečas otevřeně připustil: "Návrat důvěryhodnosti ODS je běh na dlouhou trať."

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

ODS zažila nebývalý debakl ve velkých městech, kde lidé tradičně fandí spíše pravici, vyhrála jen ve čtyřech z 24 největších. Jako by voliči pozorně sledovali skandály, které minulé volební období panování ODS na radnicích provázely. Tak například v Českých Budějovicích, kde tamní ODS zmítají bratrovražedné boje a kde konzervativci před volbami kuriózně odvolali vlastního primátora Juraje Thomu, skončila strana až třetí. Triumfovala Thomova nová partaj, Občané pro Budějovice.

"Mám představu o nutných změnách, ale nejprve s ní musím seznámit své kolegy," říká Nečas o tom, jak chce své straně vrátit důvěryhodnost. Podle výroků dalších lidí zodpovědných za očistu ODS to však vypadá, že s jejich vizemi změn to bude slabší.

"To je pro mě předčasná otázka, musíme se zamyslet nad příčinami neúspěchu. Víc vám teď nedokážu říci, spal jsem jen jednu hodinu," řekl včera velmi neurčitě místopředseda ODS Pavel Blažek, který má na starosti vnitřní chod strany.

Jaký je důsledek voleb ve vašem místě? Kdo bude vaším starostou nebo primátorem? Co se děje v zákulisí politických stran? Rozšířené zpravodajství z vašeho regionu, analýzy, komentáře a rozhovory, speciální stránky o komunálních a senátních volbách čtěte v pondělní MF DNES.

A předseda pražské ODS Boris Šťastný, který dostal v létě jako krizový manažer na starost zlepšení mizerné pověsti strany v metropoli? "Musíme přivést do strany nové lidi a rozhodování magistrátu musí být co nejprůzračnější. Ale vyměnit Rudolfa Blažka, Pavla Klegu nebo Milana Richtera? Vyhazovat někoho jenom proto, že je matadorem, je špatně," odmítá se Šťastný vzdát symbolů "staré" ODS.

Šťastný se zdráhá komentovat i kontroverzní pražské podnikatele, jako jsou Tomáš Hrdlička nebo Bémův kamarád Roman Janoušek, podezřelý z obřího praní špinavých peněz ve Švýcarsku. "Žádné kšefty nevidím, o žádných nevím. Hrdlička je regulérním radním na Praze 10," říká Šťastný.

Boj o lídra pravice

Víkendové volby ukázaly, že TOP 09 zřejmě není jen projektem na jedno použití, jak Schwarzenbergově straně po výrazném úspěchu v květnových sněmovních volbách kdekdo předhazoval.

TOP 09 sice málokde vyhrála a celorepublikově získala "jen" 1 509 zastupitelů (první ODS získala 5 112 křesel, druhá ČSSD 4 584), ale dokázala o sedm procentních bodů porazit ODS v nejprestižnější soutěži celých komunálních voleb: souboji o pražský magistrát. Největší šanci stát se novým primátorem má tak Zdeněk Tůma.

Dá se čekat, že vzájemné slovní ostřelování Nečase a tvůrce topky Kalouska ohledně toho, kdo je lídr české pravice, bude pokračovat? "Jsem přesvědčen, že výsledek komunálních voleb povede k poklesu politického napětí, protože volby ukázaly, že nejsilnější stranou v pravicové části politického spektra je jednoznačně ODS. Z tohoto pohledu není ODS ohrožena od TOP 09," říká Nečas.

"Pokud jde o prohru v Praze, je to jako v tom vtipu, že když v Praze napadnou tři centimetry sněhu, lidé si myslí, že je v celé republice kalamita. Jde o jediné velké město, kde TOP 09 vyhrála. V senátních volbách je převaha ODS ještě větší," říká místopředseda ODS Pavel Drobil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video