Expremiér Petr Nečas přichází k výslechu na služebnu Útvaru pro odhalování

Expremiér Petr Nečas přichází k výslechu na služebnu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. (12. července 2013) | foto: Petr Topič, MAFRA

Chci věřit, že se nevracíme do dob čarodějnických procesů, řekl Nečas

  • 922
Chováním olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana po propuštění tří exposlanců ODS je expremiér Petr Nečas konsternován. "Dosahuje to roviny absurdního dramatu. Dostal zemi na kraj politické a ústavní krize," řekl Nečas. Ištvan chce i po propuštění trojice Tluchoř, Fuksa, Šnajdr hledat cestu, jak by bylo možné kauzu trafik pro ně stíhat.

"Od úterního odpoledne tu máme kauzu Ištvangate," prohlásil bývalý premiér. Poslanecký klub ODS se ve středu jednomyslně shodl, že poté, co Nejvyšší soud svým verdiktem pustil na svobodu tři bývalé poslance, se musí vláda zabývat situací ve státním zastupitelství a v policii.

"Je úkolem a odpovědností vlády věc neprodleně řešit včetně vyvození osobní odpovědnosti jednotlivých aktérů ve sféře výkonné moci," uvedla ODS v narážce na Ištvana. A Nečas zopakoval to, o čem hovořil už v úterý, že by měl Ištvan jako vrchní státní zástupce v Olomouci skončit.

"Jsem zaskočen výroky ministryně Benešové," prohlásil ve středu Nečas. Ministryně spravedlnosti totiž na výzvu ODS reagovala, že verdikt Nejvyššího soudu považuje za extenzivní výklad poslanecké imunity. A řekla, že prezidentovi Miloši Zemanovi doporučí, aby se se kvůli tomu obrátil na Ústavní soud (více zde).

Expremiér Nečas chce také dohled nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nad kauzou zatčené bývalé šéfky jeho kabinetu Jany Nagyové. "Pan nejvyšší státní zástupce se již nemůže promlčet touto kauzou," řekl Nečas. "Chci věřit, že se nevracíme do dob, kdy byly čarodějnické procesy," prohlásil bývalý premiér.

Byl to útok na lidskou důstojnost, brání Nečas Nagyovou

Znovu ostře zkritizoval to, jakým způsobem byla zadržena Nagyová, o níž v sobotu přiznal, že nebyla jen jeho nejbližší spolupracovnicí, ale také novou životní partnerkou. Způsob zadržení jedné osamělé ženy dvanáctičlenným policejním komandem označil za zjevný útok na lidskou důstojnost.

Své rozhodnutí odejít ze Sněmovny označil Nečas za nezvratné a neměnné i poté, co byli Tluchoř, Fuksa a Šnajdr propuštěni na svobodu. Všichni tři čelili obvinění kvůli tomu, že získali "trafiky" ve státních firmách po rezignaci na poslanecké mandáty, aby mohla vláda pokračovat a prosadit své záměry.

Nejvyšší soud vůbec neřešil podstatu tohoto politického "dealu". Vše se točí kolem toho, že tento politický obchod, který Ištvan považuje za korupci, vznikl v době, kdy byli Tluchoř, Šnajdr a Fuksa poslanci a podle rozhodnutí Nejvyššího soudu je tak kryla poslanecká imunita. Ta se podle ústavy týká projevů ve Sněmovně. A spor je o to, co všechno mezi projev ve Sněmovně patří.

Nečas ve středu zpochybnil i to, že byl případ vůbec delegován vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci. A o vazbě pro zadržené rozhodoval podle něj soudce, bývalý policista, který se ve zlém rozešel v 90. letech s ODS. Právě s takovými lidmi má podle Nečase jeho strana nejhorší zkušenosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video