Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Ústup od sKaret je možný, řekl Nečas. Spořitelnu by stát kompenzoval

  • 56
Premiér Petr Nečas přišel s překvapivým návrhem řešení kauzy kolem sociálních karet. Východiskem by podle něj mohlo být i jejich zrušení. Protože problémy nezavinila Česká spořitelna, která systém provozuje, jednalo by se nejspíš o kompenzacích. Stát by jí tak například mohl uhradit náklady, které banka měla.

Předseda vlády to ve čtvrtek řekl novinářům při své návštěvě Ostravy. Podle něj jsou tyto úvahy ale zatím "velmi předčasné".

Premiér řekl, že se projekt sKaret ministerstvu práce nevyvedl, ale nikoli vinou České spořitelny. Byl prý také spuštěn "na úplně jiném základě", než byla politická dohoda a vůle vlády.

"Z tohoto pohledu případný ústup od něho považuji za jednu z možných variant. Samozřejmě nikdo se nechce dostat do sporu s Českou spořitelnou, protože ty problémy nevznikly z její viny, takže by se muselo s vysokou pravděpodobností jednat o nějakém mechanismu kompenzace, například úhradě nákladů, které s tím spořitelna má," řekl novinářům předseda vlády. Podle něj jsou to ale "zatím velmi předčasné úvahy".

Českou spořitelnu podle nedávného vyjádření jejího generálního ředitele Pavla Kysilky projekt zatím stál kolem 300 milionů korun. Příjemci dávek mají k sKartě povinně účet u spořitelny, přes který k nim peníze od státu putují. Ministerstvo práce tento týden předložilo návrh změn zákonů, které mají pravidla upravit. Nově by se lidé mohli sami rozhodnout, zda tento účet chtějí. Banka by jim ho zřídila jen tehdy, pokud by s tím souhlasili.

Dávky by zas mohl rozesílat rovnou stát. Spořitelna by karty poskytovala jako průkazky. Uvedla, že pro ni projekt ztrácí smysl.

Někteří lidé sKartu odmítli

Ke konci února úřady práce vydaly podle mluvčího Jiřího Reichla 319 000 karet, přes které se vyplatilo 763 300 dávek za 4,44 miliardy korun. Z bankomatů z toho lidé vybrali 527,94 milionu korun. V obchodech s sKartou platili 60 700krát. Utratili 19,38 milionu korun, uvedl mluvčí. Sociální kartu odmítlo asi 2 400 lidí.

Systém odstartoval za bývalého ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09). Kritizuje ho rada postižených, odbory, opozice i někteří koaliční politici.

Výhrady měl ombudsman i ochránci dat. Premiér a ministryně práce se se spořitelnou proto v prosinci dohodli na změnách - sKarty mají být povinné jen jako průkaz příjemce dávek, jejich používání k placení či vybírání z bankomatů má být dobrovolné.

Smlouvu se spořitelnou podepsal loni v lednu na 12 let za ministerstvo práce tehdejší Drábkův náměstek Vladimír Šiška, jehož policie obvinila z podplácení při jedné ze zakázek. Podle kontraktu stát bance za zřízení a provozování systému nic neplatí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video