Miroslav Kalousek (TOP 09) a Petr Nečas (ODS) v Poslanecké sněmovně.

Miroslav Kalousek (TOP 09) a Petr Nečas (ODS) v Poslanecké sněmovně. | foto: Dan Materna, MAFRA

Nečas a Kalousek soupeří o lídra pravice, na pomoc si berou reformy

  • 203
Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) prostřednictvím vládních reforem soupeří o pozici lídra pravice. Po dvou měsících vládnutí má o trochu blíže k výhře předseda vlády. Kalousek se zatím soustředí především na škrty, ODS toho využívá a vrací se k reformám, o něž ji TOP 09 málem "obrala".

Když lídr ODS v půlce dubna představil svůj volební program, tvůrce konkurenční TOP 09 Miroslav Kalousek se rozčiloval nad novinovou zprávou o tom, že ODS označil za "málo pravicovou".

"To jsem nikdy neřekl! Program ODS není málo pravicový, on není pravicový vůbec. Občanští demokraté se chovají v zásadě úplně stejně jako ČSSD. Zpracovávají socialistická témata stravitelnější formou," říkal Kalousek.

Dnes, necelé dva měsíce po jmenování vlády, souboj ministra financí Miroslava Kalouska se šéfem ODS a premiérem Petrem Nečasem o to, kdo je větší pravičák a "reformní bourák", naplno pokračuje. Po historickém propadu ODS ve volbách nejde o nic méně než o to, která strana v budoucnu povede českou pravici.

Jak si zatím vedou? Kdo je reformista a kdo si na něj jen hraje?
Přestože vláda dosud jen tupě škrtá (Nečasův termín) a na reformách zdravotnictví, důchodů i sociálního systému ministři teprve začínají pracovat, Nečas s Kalouskem se už stačili několikrát "chytnout" na programových tématech.

Sliby chyby

Teď je to pro změnu premiér Nečas, kdo svého "koaličního nepřítele", s nímž jede po stejné reformní silnici, tlačí do levého pruhu.

Začalo to hádkou o takzvanou povodňovou daň. Přestože ODS i TOP 09 před volbami slíbily, že nebudou zvyšovat daně, ministr financí Kalousek navrhl snížit slevu na dani a fakticky tak každému zvýšit daň z příjmu o 1 200 korun ročně. Zdůvodnil to tím, že stát potřebuje další peníze na zaplacení škod po povodních v severních Čechách.

Jako by zapomněl, že plán ministerstvo dokončilo už týden před povodněmi. Nečas se vzápětí proti povodňové dani ohradil s tím, že daně se zvyšovat nemají. Kalousek na oplátku premiéra obvinil z porušování dohod. Tvrdí, že se zvýšením daní předtím souhlasil (viz Povodňová daň pouze na rok. Kalousek kývl na Nečasův kompromis).

V podobném duchu probíhá i hádka o změny v zákoníku práce. Ministr práce Jaromír Drábek z Kalouskovy TOP 09 narychlo připravil změny, které by mohly platit už od příštího roku, Nečas návrh označil za "vykastrovanou novelu" a zdůraznil nutnost udělat hlubší změny a vytvořit pružnější pracovní trh. Následovala opět Kalouskova slova o tom, že Nečas porušuje politické dohody.

A do třetice: "tvrdý pravičák" Kalousek mnohé překvapil, když se rozhodl, že zatím nebude sahat na daňové zvýhodnění dvou nejpopulárnějších zaměstnaneckých výhod, stravenek a režijních jízdenek. Výhody, kvůli kterým odbory hrozí stávkami, chce ministr financí osekat až v roce 2012.

"Mezi premiérem a ministrem financí je to takové kolíkování hřiště, protože na pravici je dnes přetlak. Nečas tlačí reformy dál, Kalouskova TOP 09 má na druhé straně reformní ministerstva zdravotnictví, práce i financí a bude nejvíce vidět," říká hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Žárlivost dvou klíčových mužů vlády byla vidět i v tom, že Nečas okamžitě po rozdělení ministerstev prohlásil, že v čele reforem stojí premiér a rada ekonomických expertů, kde budou mít ODS i TOP 09 stejné zastoupení a vliv ODS na reformy tak vzroste.

Nečas působí jako větší reformista i podle politologa Stanislava Balíka. "TOP 09 říká hlavně škrtejme, škrtejme a o reformách zatím mluví hodně mlhavě. ODS naproti tomu zdůrazňuje právě ty reformy," říká Balík.

Kalousek: Minulosti nelituji

Pečlivě budovanou image Miroslava Kalouska a jeho TOP 09 jako jediné pravice v Česku, která se nebojí tvrdých reforem (kromě bodré tváře knížete Schwarzenberga stála právě na tomhle volební kampaň topky), nabourává také minulost.

Vzpomínáte ještě, jak někdejší předseda vládní KDU-ČSL Kalousek držel u moci postupně tři sociálnědemokratické premiéry: Vladimíra Špidlu, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka?

Právě jejich kabinety "projedly" rekordní hospodářský růst a nasekaly stamiliardové schodky. Kalousek se na nich coby šéf vlivného rozpočtového výboru Sněmovny i koaliční poslanec aktivně podílel. "Vládu se sociální demokracií nevnímám jako chybu, ale KDU-ČSL si pak vybrala jinou cestu, tak jsme se rozešli," říká dnes Kalousek.

O tom, kdo nakonec bude větší "reformní bourák", rozhodnou příští měsíce a roky. Když MF DNES minulý týden oba muže oslovila s otázkami na reformy, odpověděli společně:

"Se sociálními partnery budeme trpělivě vyjednávat a dovedeme si představit některé úpravy. Nemáme ale právo ustoupit od skutečně důsledných a systémových kroků," reagovali například na otázku, do jaké míry budou ustupovat odborářům.

Kdo je zárukou kvalitnějších reforem, Kalousek, nebo Nečas?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 27. září 2010. Anketa je uzavřena.

Nečas
Nečas 5886
Kalousek
Kalousek 1127

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video