Nebýt stojanů, zbraně by se nenašly

  • 1
Jen málokterý zloděj dokáže dokonale zahladit stopy svého činu. Najdou se i tací, kteří se nechtěně prozradí sami. Právě to se podařilo dělníkovi, který ukradl historické zbraně, a pak požádal jejich původního majitele, aby mu na ně postavil stojany.

Před dvěma lety ukradl neznámý pachatel čtyřiapadesátiletému restaurátorovi křesadlovou terčovnici a dalších pět historických zbraní v ceně čtyři sta tisíce korun.

Majitel ovšem krádež neohlásil a rozhodl se pátrat na vlastní pěst.

Soustředil se především na burzy a bazary. Ačkoli tam své zbraně nenašel, usmálo se na něj štěstí jinde. Člověk, který ho o cennosti obral, se mu prozradil sám.

"Restaurátor se na nás obrátil až teď, protože se mu ozval osmapadesátiletý dělník, který v objektu dílny před dvěma lety dělal stavební úpravy. Teď po něm stejný dělník chtěl, aby mu vyrobil stojan na zbraně. Udané rozměry se mu zdály podezřelé - připomněly mu ukradené zbraně," vysvětlil brněnský policejní mluvčí Mojmír Popp.

Policisté dělníka zadrželi a krádež mu prokázali. Hrozí mu až tři roky vězení. Jako motiv činu uvedl, že se mu zbraně líbily.

Policisté letos evidují v Brně celkem sedm krádeží starožitností. Z toho je jen jedna zbraň, čtyřikrát zmizely cennosti z bytů, zbytek z kostelů.

Zbraně z dob napoleonských válek


Video