Nejsem určitě bez chyby, reagoval Paroubek na kritiku delegátů

Nejsem určitě bez chyby, reagoval Paroubek na kritiku delegátů | foto: Radek Miča, MF DNES

Nebylo snadné slyšet kritiku, kál se Paroubek

  • 967
Sociální demokraté mají za sebou sjezd, na kterém se pokusili udělat krok k modernizaci strany. Vedení strany ale ponechali takřka stejné jako dosud. Zároveň adresovali předsedovi Paroubkovi důrazné varování, že nemusí zůstat v čele dlouho. "Nejsem bez chyb," přiznal Paroubek na závěr.
popisek FOTOGALERIE:
Sjezd ČSSD obrazem

Předseda Paroubek vystoupil v situaci, kdy mu delegáti sjezdu dali zcela jasně najevo, že s ním nejsou příliš spokojeni. Lépe řečeno, nejsou především spokojeni se stylem jeho vystupování a tím, že se straníky málo mluví.

Šéf ČSSD si je toho vědom, alespoň to bylo cítit z jeho posledního vystoupení na sjezdu. Před delegáty se dokonce kál, ovšem jen mírně.

"Já děkuju za kritiku na mou osobu. Nebylo to vždycky snadné poslouchat. A nebyla to snad kritika mé osoby, ale mé práce. Nejsem určitě bez chyby, nicméně budu také rád, když například přítel poslanec Kala mi vzkáže, kdy jsem nebyl ochoten poslouchat a diskutovat," prohlásil Paroubek.

Nebudu jako apoštol na orloji, slíbil šéf ČSSD
Paroubek v projevu přiznal, že ne všichni sociální demokraté fandí jeho změnám. "Já vím, že většina delegátů sjezdu nevidí některé věci tak jako já, mají na to zkrátka jiný názor. To je ale normální, tu a tam se rozcházet v názorech. Nemělo by to být ale trvalé, protože to bych nemohl být předsedou strany," sdělil.

Vyjádřil se také na téma svých poradců i jejich šéfa Jaroslava Tvrdíka. Tedy na téma, které delegáty pořádně pálí. A i v tomto Paroubek naznačil, že nebere jejich výtky až tak vážně.

"Myslím, že role mých poradců se poněkud démonizuje. Budu se svým okolím samozřejmě mluvit, ale myslím si, že některé věci se poněkud přehánějí," pravil staronový předseda, kterého volilo 60 procent delegátů.

Někteří z nich, stejně jako ti, kteří ho nevolili, se v zákulisí svěřovali, jak je štve, že Paroubek s nimi téměř nemluví. A popravdě řečeno, ani na sjezdu nebylo Paroubka vidět při obyčejných setkáních s delegáty.

"Chci vás ujistit, že v příštích týdnech projedu osobně všechny kraje, a to ne tak jako na krajských konferencích, kdy jsem tam proběhl jako apoštol na orloji, ale tak, abych s vámi diskutoval," sliboval z řečniště Paroubek.

A hned se pokusil na delegáty zapůsobit. Když mu asistentka při projevu pošeptala, že musí hned do televize, odvětil pořádně nahlas: "Já vím, že musím do televize. Ale teď mluvím s delegáty!" To byl potlesk...

Změní se ČSSD? Možná ano. Ale bude to trvat
Jakými slovy by šel sjezd ČSSD komentovat? Každý, kdo ho pozorně sledoval, by si mohl povšimnout řady detailů, s jejichž pomocí by vykreslil nynější obraz nejsilnější opoziční strany v zemi. Jaký tedy je?

Sjezd ukázal, že Paroubek a jeho lidé se pokoušejí sociální demokracii modernizovat, ovšem bude to proměna předlouhá a navíc s nejistým výsledkem.

Problémem je totiž samotná osoba "reformátora" i těch, kteří se mají reformovat. Jiří Paroubek se totiž netěší až tak velké podpoře a navíc samotná členská základna - jak ukázal sjezd - nemá k modernizaci žádnou velkou chuť.

Několik "modernizačních" změn prošlo. Například volba předsedy strany všemi členy či souhlas s vnitrostranickými referendy. Zároveň ovšem delegáti nesouhlasili s většími kvótami pro ženy či mladé nebo přímou volbou okresních a krajských šéfů.

Co je ale nejpodstatnější - ve slovech delegátů bylo velmi obtížné nějakou modernizaci ČSSD spatřit. Skoro by si šlo vypomoci vystoupením jednoho z delegátů.

"Jsme vnímáni jako strana pupíkatých strýců," povzdechl si. A vzápětí si přiznal, že sám takový "pupík" je. Ano, tak nějak vypadá česká sociální demokracie v březnu 2007.

Verdikt o americkém radaru straníci odložili
Pokud jde o samotné nedělní jednání sjezdu, bylo cítit, že páteční a sobotní napjatá atmosféra se viditelně uvolnila, dnes už nikdo neměl chuť ani sílu pouštět se do větších debat.

Předseda Paroubek mohl být spokojený, když předsedkyně volební komise Hana Orgoníková potvrdila, že řadovými místopředsedy byli v sobotu v noci zvoleni pánové Škromach a Vícha, stejně jako dáma jménem Vaňhová. - více zde

V neděli tak kromě projevu předsedy stála za pozornost snaha místopředsedy Sněmovny Zaorálka, který chtěl na sjezdu prosadit - jednoduše řečeno - nesouhlas s umístěním radarové základny USA v Česku. Nakonec sociální demokraté odsunuli debatu nad tímto tématem na příští jednání strany, na sjezdu o radaru nehlasovali.

Když sjezd končil, působila většina delegátů spokojeně. Stejně jako předseda Paroubek, který teprve po skončení v kuloárech přiznal: Byl jsem rozhodnut odstoupit z čela strany, pokud by delegáti zvolili místopředsedou strany Petra Hulínského.

Upřímně řečeno - nechybělo k tomu mnoho.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video