Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nebyla to zbytečná oběť, vzpomíná parašutista

  22:51
Nechybělo mnoho a Ján Bačík se zúčastnil operace Antropoid: atentátu na Reinharda Heydricha. Ve Velké Británii cvičil s těmi, kdo se na atentátu podíleli. Některé znal už z francouzské cizinecké legie. Nyní žije v Třeboni a nedávno oslavil devadesátku.

Zdravili jsme se Happy Landing - Šťastné přistání, vzpomíná Ján Bačík | foto: Slavomír KubešMF DNES

Žije sám v malém bytě, zemřela mu už žena a nedávno i jediný syn. Za války prošel speciálními kurzy v Anglii a ve Skotsku.

Parašutistům tehdy bylo málo přes dvacet. Věděli, že je čeká skok do tmy. "Pro případ zatčení jsme měli u sebe ampulku s cyankáli. Někteří kamarádi se v tísni zastřelili. Je to víc chlapské," vzpomíná Ján Bačík.

Jak jste se dostal do Anglie?
Jako voják francouzské legie. Úplně poslední lodí s uprchlíky přes Gibraltar. Čechoslováci tam byli soustředěni v Cholmondeley Parku u Chesteru. Byli tam všichni naši letci. Tam jsem se potkal s Fajtlem, Peřinou.

V jakém roce?
Rok 1940. Tady se dělal nábor k letcům, doplňovaly se perutě. Chtěl jsem být střelcem bombardéru, ale nakonec mě přemluvili, abych se přihlásil na podporu domácího odboje, a k letectvu jsem se už nedostal. Místo toho jsem nastoupil do výcviku commandos v Seatonu a potom na paravýcvik.

Kdo byli commandos?
Muži cvičení na způsob dnešních vojáků rychlého nasazení. Commandos postupovali víc v jednotkách, ale parašutisté se cvičili na individuální akce. Systémem spolehnout se jen na sebe. Učili jsme se morseovku, používání trhavin, orientaci v terénu. Každý jsme ještě měl specializaci. Stříleli jsme třikrát denně. Ráno začínalo desetikilometrovým během. Byl to tvrdý výcvik. Od začátku kurzu jsme už byli jenom čísla. Já dostal číslo čtyři.

Jan Bačík jako 22letý v Alžíru ve francouzské cizinecké legii, rok 1939

Byly tam i prvky bojových umění?
Angličané tomu říkali silent killing, tiché zabíjení. To bylo na denním pořádku. Někdy nás zavezli třeba sedmdesát kilometrů do neznámého prostoru a museli jsme se vrátit do tábora. To už byl výcvik pro výsadek na Němci obsazená území.

Kdo byl s vámi v parakurzu?
Cvičili jsme ve Skotsku. Na farmách Garramour a Cammus Darrah. Ve všech byli evropští vojáci připravovaní na výsadek doma: Norové, Francouzi, Poláci. V každém kurzu byli také Čechoslováci.

Tam jste potkal členy skupiny nasazené na Heydricha?
Gabčíka jsem poznal v Polsku v červnu 1939, kam jsem utekl z Tater. Jako velikého vlastence. On byl ze Žiliny, já z Liptovského Mikuláše. Měli jsme k sobě blízko. Nebo Adolfa Opálku. Ten sloužil v Ružomberku a já byl z Liptovského Mikuláše. A Valčík. Také s tím jsme byli krajané.

Poznal jste také Alfréda Bartoše, velitele skupiny Silver A?
Jistě. Byl z Pardubic. Utekl do Anglie a doma nechal vážnou známost: mladou učitelku. Všichni tihle kluci byli z mého praporu. I Potůček a Švarc. A všichni jsme byli zpravodajskými důstojníky. Museli jsme napsat životopisy, kde máme známé a příbuzné, jaká místa ve vlasti dobře známe. Při vysazování se dávala přednost těm, kdo dobře znali místní jazyk. Já ale neuměl česky blafnout. Gabčík měl výhodu, že dělal průmyslovou školu v Kovářově u Milevska a uměl dobře česky. V Čechách byl jako doma.

Nedávno uvedený televizní film Silver A ukazoval Bartoše spíše jako holkaře.
Podívejte. Bylo nám dvacet, dvaadvacet let, byli jsme mladí. Nenáviděli jsme včerejšek a žili pro dnešek. A nenáviděli zítřek. Tak to bylo. Víte, jaký byl pozdrav parašutisty? I když jsme potkali vysokého důstojníka, zdravili jsme se "šťastné přistání" - Happy Landing. Jedině to bylo pro nás důležité. Nikdo nevěděl, co bude zítra. Shození do protektorátu znamenalo dostat se do sítě plné konfidentů. To byli sice hlupáci, ale Němci je měli dobře podchycené.

Měl jste v Anglii známost?
V poddůstojnické škole. Na zábavě jsem si namluvil děvče, vlastně ono mě. Odmítla se mnou tancovat a to byla pro mě největší urážka. Jenomže ona nikdy netancovala. Proklel jsem všechny Angličanky, které jsem potkal, ale nakonec jsme si to vysvětlili. Neuměla tancovat.

Kolik jste měli volna?
Každý měsíc jsem měl jako četař právo na osmačtyřicetihodinovou vycházku. Zajížděl jsem za dívkou do Londýna. Protože jsem měl za nadřízeného kluka z východního Slovenska, dělal mi výhody. Do čtvrtka jsem měl službu, víkend byl volný a já se někdy vrátil až za čtyři dny. Každý si tam zpříjemňoval život, jak mohl.

Počítali jste s neúspěchem? Nebyla to jen romantika dvacetiletých mladíků?
Řekl bych spíš vlastenectví. Samozřejmě, že měl každý z nás strach. Jenom jsme ho různě překonávali. Nikoho z nás ale nikdo nenutil. Věděli jsme, do čeho jdeme. Naši důstojníci nám řekli: Máte po seskoku životnost půl roku. Zajímavé je, že všichni jsme se stali v Anglii členy Sokola. Jenom Kubiš byl v Orlu. Byl to silně nábožensky založený člověk. Špatný charakter měl jen Čurda.

Jak jste byli připraveni na případné zatčení?
Měli jsme ampulku cyankáli. Při akci se nosila v puse. Ale chtěl jsem ještě říci, jak se sestavovalo družstvo. Každý z nás napsal, s kým by chtěl být shozený. To bylo důležité. Záleželo na veliteli a na kamarádech. Na jejich schopnostech a charakterech. Já měl být shozený v Beskydech v operaci Wolfram. To byla akce našeho ministerstva obrany. Měli jsme se spojit s partyzánskou skupinou. V horách to bylo lepší než ve městech. Horalé byli všichni vlastenci.

Jan Bačík během výcviku v Anglii v roce 1940

Jenomže výsadky většinou skončily nešťastně. Lidé ze skupiny Silver A dopadli až nedaleko Plzně, museli urazit do cíle desítky kilometrů.
Vůbec první vysazený parašutista z Anglie byl Otmar Riedl. Vysadili ho v Rakousku místo na Moravě. Chytili ho Němci, ale přesvědčil je, že je ze Zlína a pracuje u Bati. On tam měl opravdu jako zaměstnanec osobní kartu. Až do konce války dělal na prodejně v Trhových Svinech a v Třeboni. Po válce mi říkal, že se zkoušel napojit na odboj, ale nedařilo se mu to. Antropoid a Silver A a Silver B byla až třetí vlna seskoků. Silver B se úplně ztratil. Když parašutista vyskočil, neměl nic. Někdy měl jen záchytné adresy, ale zase jen pro určitý prostor. Lidé na nich vás buď schovali, nebo ne. Nebo třeba i udali. Báli se. Když jim pak fašisti pohrozili vyvražděním celé rodiny, řekli ze strachu všechno.

Jak se kontakty s domácím odbojem navazovaly?
Vím, že na výsadky do míst slovenského povstání byli kluci vybaveni třeba čokoládou, kafem i penězi. Za ty se koupí i pomoc. Dokonce jeden kamarád Opálky, syn hajného z Kyjova, měl při seskoku u sebe půl milionu korun. Ty měl dát nějakému domácímu hnutí. Měli seskočit na Moravě, ale dostali se na Slovensko.

Jaký úkol v protektorátu jste dostal vy?
Zařadili mě do skupiny Wolfram pod vedením nadporučíka Otiska, která seskočila do Beskyd. Napsal jsem totiž do dotazníku, že znám dobře cementárnu na Slovensku u Latce. Musel jsem vypracovat plán jejího zneškodnění: jak je hlídaná, kolik je tam dělníků. V životě jsem tam nebyl, ale nějak jsem to spatlal dohromady a vyšlo to. Při posledním cvičném seskoku jsem se ale vážně zranil a do protektorátu už se nedostal. Po vyléčení jsem absolvoval tankistický výcvik a bojoval až do kapitulace Německa ve Francii.

Proč se při vysazení v protektorátu většinou parašutisté dostali i desítky kilometrů daleko od sebe?
Skupiny seskakovaly nadvakrát. Proto potřebovali mít parašutisti znalosti místa. Noční seskoky byly bezpečnější, ale nešlo při nich odhadnout, kdy přijde přistání. Také padáky nebyly ještě dokonalé.

Atentát na Heydricha se 27. května 1942 částečně zdařil a 4. června obávaný nacista umírá. Předtím ale vyzradil kontakty na výsadkáře jeden z nich – Karel Čurda. Sedm parašutistů 18. června umírá v obklíčeném kostele sv. Cyrila a Metoděje. Po atentátu je popraveno deset tisíc Čechů. Jak jste to vnímali v Anglii?
Věděli jsme, co se stalo, protože radista Potůček ze skupiny všechno hlásil vysílačkou. I to, že Čurda zradil. Ale o tom, že je skupina vyslaná na Heydricha, jsme dopředu nevěděli. Byly to tajné informace.

Myslím, jestli jste akci brali jako úspěšnou.
Heydrich udělal mnoho zlého, že je odstraněný, byla pro nás samozřejmost. Je pravda, že potom nastalo stanné právo a zemřely spousty lidí. Spousta příbuzných výsadkářů zemřela v koncentrácích. Kubišova rodina celá.

Oslavovali jste úspěch?
Ne. Byl to jen splněný úkol.

Parašutista z Velké Británie

Narodil se v roce 1917 v Liptovském Mikuláši. Po okupaci odešel přes Polsko do Francie. Dostal se do cizinecké legie a v roce 1940 do Anglie. Tam absolvoval parašutistický výcvik spolu s atentátníky na Heydricha. V roce 1944 bojoval u francouzského Dunkerque. Oženil se v Třeboni, do důchodu pracoval jako kriminalista. Je vyznamenán Československým válečným křížem.
Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Na Majálesu zasahovali těžkooděnci. Lidé se bouřili

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Poslanci mají jednat o změně zákoníku práce, o minimální a zaručené mzdě

2. května 2024  5:42

Poslanci by měli na mimořádné schůzi začít projednávat úpravu zvyšování minimální mzdy. Novela...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...