Abdalláh Ámirí, předsedající soudce procesu se Saddámem Husajnem

Abdalláh Ámirí, předsedající soudce procesu se Saddámem Husajnem | foto: Reuters

Nebyl jste diktátor, uklidňoval soudce Saddáma

  • 18
Irácký soudce Abdalláh Ámirí, který předsedá procesu s bývalým iráckým prezidentem Saddámem Husajnem, vyvolal v soudní síni povyk. Prohlásil totiž, že Saddám nebyl diktátor. Vyvolal tím protesty Kurdů, kteří žádají, aby byl nahrazen jiným soudcem.

"Nebyl jste diktátor," řekl soudce Ámirí během procesu, který se Saddámem Husajnem a dalšími šesti obžalovanými pokračuje v Bagdádu kvůli genocidě Kurdů v letech 1987-1988.

Saddám u soudu napadl výpověď jednoho z kurdských svědků, který uvedl, že mu bývalý prezident nařídil, aby "sklapnul a vypadnul", když ho prosil o propuštění devíti pohřešovaných příbuzných.

"Proč se snažil setkat se Saddámem Husajnem, jestliže byl Saddám diktátor a byl proti kurdskému lidu?" prohlásil Saddám Husajn před soudem.

"Nejste diktátor. Nebyl jste diktátor. Nicméně lidé, jednotlivci i oficiální činitelé, kteří vás obklopovali, z vás diktátora udělali. Nešlo konkrétně o vás. Stává se to všude na světě," řekl soudce Ámirí. "Díky," odpověděl Husajn a uctivě sklonil hlavu.

Dvě hodiny po této výměně názorů Ámirí náhle přerušil zasedání a odročil ho do pondělka s odvoláním na neupřesněné "technické důvody". Jeho poznámky znovu popudily Kurdy, kteří si už několikrát stěžovali, že je Ámirí k Saddámovi příliš shovívavý.

Ve středu požádal prokurátor v druhém procesu s bývalým iráckým prezidentem Saddámem Husajnem hned na úvod stání o Ámirího odvolání. Šíita Ámirí podle něj v procesu dává Saddámovi i jeho šesti spoluobžalovaným příliš velký prostor k politickým prohlášením.

Předsedající soudce požadavek odmítl a svůj způsob vedení procesu hájil. Poukázal také na svou pětadvacetiletou soudní praxi. "Soudce má koordinovat a zklidňovat atmosféru tak, aby z jeho postupu neměla výhody žádná ze stran," řekl.

Ámirí se vyhýbá konfrontacím ve snaze vyhnout se průtahům, které charakterizovaly první proces se Saddámem. V něm se zatím čeká na rozsudek.

První proces začal loni v říjnu. Týká se likvidace asi 150 šíitů z města Dudžail a rozsudek by měl padnout příští měsíc. Druhý proces byl zahájen letos v srpnu. V obou hrozí obžalovaným i tresty smrti.

Ve druhém procesu jde o roli Saddáma a jeho někdejších spolupracovníků při vyhlazování kurdských vesnic za irácko-íránské války. V předchozích pěti stáních podalo svědectví 13 lidí.

Většina z nich popisovala zdravotní potíže osob, které byly vystaveny chemickým útokům, masové hroby, útěky do Íránu a ztrátu příbuzných. Za kampaně podle žalobců přišlo o život na 180 tisíc iráckých Kurdů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video