Lídr opoziční ČSSD míní, že sledujeme rozpad vlády v přímém přenosu. Jeho strana váhá s účastí v komisi, která má pomoci vybrat nového policejního prezidenta.

Lídr opoziční ČSSD míní, že sledujeme rozpad vlády v přímém přenosu. Jeho strana váhá s účastí v komisi, která má pomoci vybrat nového policejního prezidenta. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Nebudeme dělat při výběru policejního prezidenta jen kašpárky, říká ČSSD

  • 170
Na výběru nového policejního prezidenta v komisi, jejíž vznik oznámil ministr vnitra Radek John, se ČSSD bude podle lídra strany Bohuslava Sobotky podílet jen v případě, že práce této komise nebude jen trapná fraška. "Jde o to, aby premiér řekl, že výsledek její práce a rozhodnutí ministra vnitra bude respektovat," řekl Sobotka.

John přizval do výběrové komise dva bývalé ministry vnitra, které do vlády vybrala ČSSD - Martina Pecinu a Františka Bublana.

Sobotka ale připomněl, že podle koaliční smlouvy současné vlády musí výběr policejního prezidenta kontrasignovat předseda vlády, a tak může být práce komise, do které ministr vnitra přizval sociální demokraty, marná. V komisi mají být zastoupeni jak experti ministerstva vnitra, tak zástupci demokratických parlamentních stran.

Nového policejního prezidenta John a "jeho komise" hledají po rezignaci Oldřicha Martinů, na které trvaly Věci veřejné. Stalo se to i součástí dohody na Pražském hradě, kterou před Vánocemi uzavřeli lídři vládních stran pod dohledem prezidenta Václava Klause. Když na odchod Martinů ODS kývla, Věci veřejné podpořily vládu při hlasování o nedůvěře, které vyvolala opoziční sociální demokracie.

Martinů o den později po schůzce s Klausem oznámil, že z funkce policejního prezidenta odchází.

Radek JohnJohn se snaží sociální demokraty uklidnit, aby své lidi do komise poslali. "Nedovedu si představit, že by premiér neakceptoval policejního prezidenta, kterého vybere nezávislá komise odborníků," řekl iDNES.cz ministr vnitra.

Sledujeme rozpad vlády v přímém přenosu, říká Sobotka

Sobotka si neodpustil ani kritiku kabinetu. Spory ve vládě o přesnou podobu protikorupční strategie podle lídra sociálních demokratů ukazují, že veřejnost má možnost sledovat "rozpad vlády v přímém přenosu".

Koalice je podle Sobotky mimořádně nejednotná. "Vládu, kde si její členové tolik nedůvěřují, jsme tu neměli dvacet let," řekl šéf ČSSD.

Vládní strany VV a ODS se v posledních dnech přely o to, co má a co nemá být v návrhu, který vládě předložil ministr John. ODS měla připomínky například k tomu, že by policejní odposlechy mohly být nasazovány už v případě trestných činů, kde je maximální sazba osm let, tedy například u korupce. Bylo to tak už v minulosti, ale momentálně mohou být odposlechy nasazeny jen u trestných činů, kde je maximální trest alespoň deset let.

Nakonec se vláda na protikorupční strategii shodla. A ODS kývla i na to, že policejní odposlechy budou moci být nasazeny i u trestných činů se sazbou do osmi let, tedy i u korupce. John musí připravit změnu příslušného zákona a definitivně rozhodne až parlament.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video