Ministr školství Josef Dobeš (VV)

Ministr školství Josef Dobeš (VV) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Nebráním se státním maturitám, ale chci nejprve generálku, říká nový ministr

  • 41
Ministr školství Josef Dobeš státní maturitu nezavrhuje, ale má málo času na to, aby se připravil nezbytný zákon. Šéf resortu chce navíc testovat už žáky v pátých a devátých třídách, rád by také snížil počet vysokých škol, protože přibývá těch špatných. Učitelé se podle něj mohou těšit na více peněz už od roku 2011.

Nový šéf školství se chystá zavést srovnávací zkoušky v pátých a devátých třídách. Nerad by, aby se porovnávaly jen vědomosti dětí. "Chceme i to, aby školy řekly, jak dětem pomohou, aby se zlepšily. Zadruhé budeme sledovat, jak pracují s handicapovanými dětmi a na jakou úroveň je vytáhly. Třetím pilířem bude subjektivní hodnocení školy - jak se v ní cítí děti, učitelé i rodiče," představuje si Josef Dobeš, ministr za Věci veřejné.

Budou výsledky veřejné, aby se na ně mohli podívat i rodiče, kteří teprve školu pro děti vybírají?
Nebráním se tomu, aby byly výsledky zveřejněny, ale vidím to ve dvou fázích. Nejdříve nastavme proces, aby školy měly zpětnou vazbu, teprve pak to zveřejňujme.

Státní maturita to měla před volbami nahnuté, ale koalice ji hned rušit nechce. Jaký je váš pohled?
Musíme velmi rychle schválit vyhlášku, podle níž musí proběhnout generálka i státní maturita a která, jak jsem zjistil, chybí. Myslel jsem si, že mám nejméně měsíc na to, abych se se všemi potkal a podíval se na to z ekonomické i obsahové stránky. Jenže mám jen deset dnů do příští schůze vlády (rozhovor vznikl 16. července, pozn. red.), abych se rozhodl. Kdybychom vyhlášku neměli, mohlo by se stát, že na podzim proběhne generálka za 140 milionů korun a my nebudeme mít zákonem danou maturitu.

Profil

Ministr školství

Josef Dobeš (45) je původní profesí psycholog, pracoval ve věznici, ale dlouhodobě se věnoval rodinám a školním dětem. Kromě toho je místopředsedou strany Věci veřejné, kterou spoluzakládal. Ve školství chce mimo jiné prosadit v souladu s koaliční smlouvou testování dětí v 5. a 9. třídách základních škol a zavést školné na vysokých školách.

Kloníte se tedy k tomu, aby se už příští rok maturovalo po novu?
Nechám si na rozhodnutí těch deset dní. Potřebuji třeba vyčíslení toho, kolik peněz bychom museli vracet do evropských fondů, kdyby maturita nebyla.

Už teď je jasné, že se od roku 2013/2014 bude za studium na vysoké škole platit. Vaše strana byla pro školné odložené, ale TOP 09 chtěla, aby se školné platilo z půjčených peněz už při studiu. Je to tedy tak, že by si studenti mohli vzít dvě půjčky – jednu na živobytí během studií, druhou na vlastní školné?
Je to kompromis, ale už rok předtím musí být nastavená síť půjček včetně podpory pro handicapované studenty. Snažím se zavést i myšlenku zvýhodněného spoření na budoucí studium. Obě půjčky by měl garantovat stát. Školné by se splácelo, jen když absolvent dosáhne vyššího platu než průměrného. Školy by se tak neměly uzavřít sociálně slabším studentům.

Po nástupu do funkce jste zmínil i nutnost zlepšení kvality vysokých škol. Má jich ubýt?
Máme více škol, než odpovídá demografii studentů, je potřeba zejména v regionech podpořit sjednocování škol. Je také potřeba, byť zatím velmi opatrně, dávat část peněz školám dle kvality, oceňovat vědu, výzkum, kvalitu docentů a profesorů. Měli bychom školy rozdělit na výzkumné, vzdělávací a praktické, kde bude metou bakalář.

Jak rodičům vysvětlíte, že ne každé dítě má jít na vysokou školu?
Dneska se na vysoké školy dostávají i studenti, kteří by dříve neměli šanci. Měli bychom zkvalitnit střední školy - a tady může napomoci státní maturita, která bude mít velkou váhu, protože nebude tak snadné jí dosáhnout. Zatraktivněme také učební obory.

V roce 2011 získá školství navíc 2,1 miliardy, v letech 2012 až 2015 vždy ještě 4 další miliardy, celkem tedy každý rok 6 miliard. Kolik peněz mohou čekat učitelé a jak se díky tomu školy zlepší?
Přesné modely budu připravovat na podzim do vlády.Mám představu, že už v roce 2011 půl miliardy dáme na 180 tisíc korun náborového příspěvku pro nastupující učitele a 1,6 miliardy bych chtěl použít na dorovnání na minimální mzdu 20 tisíc pro kvalifikované učitele. Lze z nich lépe zaplatit i jazykové lektory. Čtyři miliardy v dalších letech půjdou mimo jiné na přípravu srovnávacích zkoušek. Navíc už letos přichází do základních škol 4,5 miliardy z evropských fondů, které se dají použít na technické vybavení, pomůcky a částečně i na platy. Na příští rok chystáme podobný projekt za 1,5 miliardy pro střední školy. Peníze ve školství jsou, jen je třeba je smysluplně a správně využít.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video