Statistiky jsou jasné: mezi partnery je to častěji muž, kdo k řešení sporů používá pěsti a facky. Ilustrační foto

Statistiky jsou jasné: mezi partnery je to častěji muž, kdo k řešení sporů používá pěsti a facky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nebiju ženy ani děti, nosím bílou stužku

  • 588
Možná, že v následujících dnech potkáte muže, kteří na sobě budou mít přišpendlenou bílou stužku. Budou tím chtít dát najevo, že chtějí chránit ženy a děti před násilím ze strany ostatních mužů. Zatímco ženské organizace se domácím násilím zabývají řadu let, muži dosud mlčeli.

Nyní se to má změnit. A to pomocí kampaně "Bílá stužka", kterou u nás spouští Liga otevřených mužů.

"Už delší dobu se podivujeme nad tím, že fenomén násilí na ženách a dětech čeští muži veřejně nekomentují. Jako by neexistoval. Podle nás přišel čas říct: takhle ne! Dospělý muž ženu ani děti nebije," vysvětluje ředitel Ligy Martin Jára.

Statistiky jsou přitom jasné: mezi partnery je to častěji muž, který k řešení sporů používá pěsti a facky. V pětaosmdesáti procentech případů domácího násilí vyhledávají odbornou pomoc ženy.

Ve světě už kampaň běží, bílou stužku, která je jejím symbolem, nosí muži v pětapadesáti zemích. Princip kampaně je jednoduchý – stačí si koupit bílou stužku za dvacet korun a začít ji nosit na viditelném místě.

"Kdo stužku nosí, slibuje, že nebude páchat, omlouvat nebo tolerovat tento druh násilí. Důležité je, aby o tom mluvil s dalšími  muži," vysvětluje koordinátor kampaně Tomáš Slánský.

Přijmou však čeští muži stužku? Je to správný způsob, jak je oslovit? "Ve světě se muži za stužku nestydí, ale neumíme předpovědět, jak to  bude vypadat u nás. Můžu zatím mluvit jen za sebe – od té doby, co  stužku nosím, všímám si víc násilí a už jsem proti němu i zakročil," dodává Tomáš Slánský.

Bílá stužka

Kampaň je zaměřená na muže. Ti si mohou za dvacet korun pořídit bílou
stužku a poté ji viditelně nosit na svém oděvu. Dají tím najevo, že nesouhlasí a nebudou tolerovat násilí na ženách a dětech.

Informace najdete na webových stránkách www.muziprotinasili.cz.

Dvacetiletý Jan, student filosofické fakulty, který si chce stužku  pořídit, je na diskuse připravený. "Myslím, že moji vrstevníci se mnou budou souhlasit. Éra macho otců, kteří nešli pro ránu daleko, je už dávno překonaná a někdo by to měl říct nahlas," říká student.

Je však otázkou, zda právě generace jeho otce bude ochotná stužku coby symbol odporu k násilí na ženách nosit.

"S tím bych moc nepočítal. Spousta starších mužů to bude považovat za zbytečné, i když sami by blízkým nikdy neublížili," krčí rameny Jan.

Prevenci násilí pomohlo vykazování z domu

Prevence násilí, zejména toho domácího, se u nás v posledních letech výrazně zlepšila, už od roku 2007 zákon chrání oběti tím, že umožňuje vykázání násilné osoby ze společné domácnosti. Ačkoli se čím dál více mluví i o násilí žen na mužích, nová kampaň se tomuto tématu záměrně vyhýbá.

"Ženy také používají násilné metody. Ale brutální fyzickou formu násilí praktikují v drtivé většině muži. Když muži poukazují na to, že i ženy je mohou týrat, vyhýbají se tak vlastní odpovědnosti," vysvětluje Martin Jára.

Kampaň začíná v době, kdy v některých regionech policie zaznamenává nárůst domácího násilí mezi partnery. Například v Jihomoravském kraji na začátku října napočítali 68 násilníků, kteří letos museli opustit svůj domov.

Na stejném čísle byli loni až v polovině prosince. O dvě třetiny více tyranů má s porovnání s loňskem také Liberecký kraj.

Zvláště brutálně se choval devětačtyřicetiletý muž z Liberce, který tři roky týral svou přítelkyni – tahal ji za vlasy po zemi a bil pěstmi. Když byla těhotná, vyhrožoval jí, že jí vyřízne dítě z těla. Také jeho policisté vykázali z domu.

Organizátoři kampaně "Bílá stužka" si uvědomují, že dopady jejich snahy budou těžko měřitelné. "Přesto si myslíme, že je důležité o problémech násilí mluvit. Z celosvětového hlediska se muži podílejí na mrzačení a zabíjení žen více než rakovina, malárie, dopravní nehody i války," uzavírá Tomáš Slánský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video